DZIŚ JEST:   09   GRUDNIA   2019 r.

Św. Jana Diego
Św. Leokadii, męczennicy
 
 
 
 

Prof. Jacek Bartyzel: reforma szkolnictwa wyższego jest katastrofą

Prof. Jacek Bartyzel: reforma szkolnictwa wyższego jest katastrofą
fot. Marian Zubrzycki / FORUM

– Nikt nie twierdzi, że stan nauki i szkolnictwa wyższego w Polsce jest dobry. Projekt reformy nauki jest przejściem od złego do bardzo złego, do katastrofy, zwłaszcza dla kierunków humanistycznych – powiedział w wywiadzie dla „wPolityce” prof. Jacek Bartyzel z Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu.

 

Profesor Jacek Bartyzel wyraził się krytycznie wobec wprowadzenia reformy szkolnictwa wyższego zapoczątkowanej przez wiceprezesa rady ministrów, ministra nauki i szkolnictwa wyższego, Jarosława Gowina. Wskazał, że jest to jak „leczenie ciężkiej choroby śmiertelną trucizną”.

Zdaniem profesora, jest kilka równorzędnych rzeczy, które nie przysłużą się poprawie kondycji polskiego szkolnictwa wyższego, co więcej – spowodują jej pogorszenie. Pierwszą z nich jest sposób wyłaniania i zakres kompetencji rektorów.

 

– Ustawa wprowadza właściwie absolutne rządy rektora. Decydującego głosu w sprawie wyboru rektora nie będą mieli uczeni tylko osoby spoza uczelni, które nie kierują się interesem nauki, ale własnym partykularnym interesem biznesowym  – podkreślił prof. Bartyzel. – W dodatku rektor praktycznie będzie mógł wyznaczyć swojego następcę. Autonomia w tym zakresie, że Senat i profesorowie będą mieli decydujący głos o wyborze rektora stanie się fikcją – dodał.

 

Bardzo palącym problemem będzie praktyczna likwidacja wydziałów oraz sposób nadawania stopni naukowych. –Humaniści będą głosować w sprawie nadania bądź nie stopnia naukowego przedstawicielom nauk ścisłych. Naukowcy reprezentujący nauki ścisłe będą decydować o stopniach naukowych dla humanistów. Jedni i drudzy nie mają do tego żadnych kompetencji – wskazał na problem nadawania tytułów przez Senat uczelni, a nie rady wydziałów jak do tej pory.

 

Prof. Bartyzel wskazał także na kwestie związane z przyznawaniem grantów na badania naukowe wątpliwej jakości. – Renomę będą miały prace o charakterze ideologiczno-politycznym, a nie naukowym. Granty będą demoralizujące, ponieważ będzie toczyła się walka o duże pieniądze z grantów. Niestety nie będzie chodziło o to, aby coś nowego i oryginalnego wypracować – podkreślił profesor, jednocześnie wyraźnie zaznaczając, że taki problem pojawia się w przypadkach otrzymywania pieniędzy na badania dotyczące ideologii gender czy ruchów LGBT.  

 

Na profesorze nie robią także wrażenia protesty studentów np. z Uniwersytetu Warszawskiego. – W protesty włączyły się radykalnie lewicowe organizacje, którzy twierdzą, że reforma będzie rzekomym uderzeniem w demokratyzację na uczelni. Uczelnia nie może i nie powinna być demokratyczna. Jest korporacją uczonych, których wpływ na uczelnię jest proporcjonalny do ich rangi, stopnia, dorobku, zasług. Więc to jest całkowite terminologicznie pomylenie pojęć – podsumował.

 

Źródło: wpolityce.pl

PR


DATA: 2018-06-12 11:05
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
10
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@gdhs: już tak jest. To znaczy, uczelnie mają wykupiony dostęp do szeregu najlepszych wydawnictw światowych. Czy naukowcy z tego korzystają, to już inna rzecz. Prof. Bartzel ma rację. Już zniszczono szkolnictwo podstawowe i średnie (które było na dobrym poziomie) to teraz czas na wyższe. Reforma Gowina na pewno nie ruszy uczelnianej biurokracji, w której jest pełno dzieci i pociotków dawnych towarzyszy, żyjących z nicnierobienia na fikcyjnych stanowiskach. Tam to jest miód.
ponad 1 rok temu / qwerty
 
Uczelnie boją się zmian. W reakcji na reformę wielu naukowców twierdzi, że zmiany potrzebne są, ale inne. To dlaczego ich dotąd nie wprowadzili? Poziom nauczania jest kiepski, najlepsze polskie uczelnie w rankingach daleko kilkaset miejsc poza czołówką, i UMK szkoda mówić jak daleko... A Pan Profesor w kwestii "korporacji" odplynął w dal... Z takim podejściem zachęcam Go do założenia własnej prywatnej uczelni, to wowczas OK. Na publicznej uczelni zmiany są konieczne, jak czytam antydemoktratyczne czyli przeciwne uspołecznianiu uczelni wypowiedzi naukowca, to nie mam wątpliwości. Zmiany konieczne i to dalekosiężnw.
ponad 1 rok temu / Janusz
 
= skanseny komunizmu, gdzie typy spod marki BMW są hołubione, nepotyzm ma się wyśmienicie. I jeszcze: jak to jest, że w katolickim kraju, postkomuniści - ateiści, dominujący na uczelniach dalej sobie rzepkę skrobią w oparach samouwielbienia?
ponad 1 rok temu / Polskie uczelnie =
 
Profesor ma racje. Jest źle, a z tego zrobi się jeszcze gorzej. To proces nieodwracalny w tym układzie sił i środków. Idzie nowe. Złowrogie nowe. Idzie coraz szybciej. Idzie w każdej dziedzinie, nie ominie szkolnictwa wyższego z pewnością. Nie ominie żłobków i przedszkoli. Czas przyszły należy zastąpić teraźniejszym, to trwa.
ponad 1 rok temu / Antymodernista
 
Z pomysłów jakie przychodzą mi do głowy, to aby każdy wydział miał obowiązek prenumeraty i udostępniania pracownikom naukowym najważniejszych światowych czasopism w danej dziecinie.
ponad 1 rok temu / gdhs
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.