DZIŚ JEST:   19   PAŹDZIERNIKA   2019 r.

Św. Jana de Brébeufa
Św. Pawła od Krzyża
Bł. Jerzego Popiełuszki
 
 
 
 

Prof. Jacek Bartyzel: „magisterium z Czerskiej” chce rządzić Kościołem

Prof. Jacek Bartyzel: „magisterium z Czerskiej” chce rządzić Kościołem
Prof. Jacek Bartyzel (źródło: Youtube/Polonia Christiana)

W sprawach publicznych wolno Kościołowi głos za zgodą, a właściwie na rozkaz „magisterium z Czerskiej” – skomentował sytuację Kościoła w Polsce w ostatnich tygodniach kampanii wyborczej prof. Jacek Bartyzel dla PCh24.pl.

 

Kiedy się czyta wynurzenia lewoskrętnych działaczy byłej opozycji i „Solidarności” na temat Kościoła, to z monotonią klekotu buddyjskiego młynka pojawia się ten sam leitmotiv: psim obowiązkiem – więc nie wymaga to żadnej wdzięczności – Kościoła (w osobach Jego prezbiterów) było wspomaganie materialne i logistyczne (duchowe to już niekoniecznie) działaczy podziemia, wyposażanie ich w pieniądze, żywność i inne dary napływające z Zachodu (i to w najlepszym sorcie), przechowywanie materiałów konspiracyjnych, udostępnianie kościelnej poligrafii dla druków „drugoobiegowych”, wyszukiwanie miejsc do ukrywania się przed bezpieką, negocjowanie uwolnienia internowanych bądź aresztowanych i skazanych, umożliwienie dokończenia studiów lub zatrudnianie na katolickich uczelniach studentów i adeptów nauki. W tym ostatnim przypadku najbardziej jaskrawy jest casus Hartmana na KUL, któremu jakoś wtedy „nieludzkie doktryny Kościoła” – jak mówi dzisiaj – nie śmierdziały lub przynajmniej udawał, że pachną.

 

Kościół roztaczał też niegdyś opiekę – i to także uznawano za jego wiadomy obowiązek – nad relegowanymi z państwowych uniwersytetów, zapraszał tych, którzy działali jawnie na odczyty do sal przykościelnych i suto ich wynagradzał, zatrudniał tychże i równie hojne opłacał w wydawanych przez diecezje i zakony czasopismach, nie pytając o światopogląd – choćby przypadek Pawła Śpiewaka w michalickiej „Powściągliwość i Praca”.

 

W żadnym wypadku natomiast Kościołowi hierarchicznemu ani wówczas, ani zwłaszcza po 1989 roku, nie wolno „wtrącać się do polityki”, czyli stawiać jakichkolwiek wymogów moralnych w życiu politycznym, bronić prawa naturalnego, piętnować dewiacji, mieć wpływu na wychowanie i edukację, wysuwać jakichkolwiek dezyderatów ustrojowych, uczestniczyć w ceremoniach państwowych.

 

W sprawach publicznych wolno Mu zabierać głos tylko za zgodą, a właściwie na rozkaz „magisterium z Czerskiej” i w „pełnej jedności” z treścią tego „nauczania”.

 

 

Prof. Jacek Bartyzel

 


DATA: 2019-05-19 12:28
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
31
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Akwin: Ale przykład Łodzi - jeżeli tylko jest to prawdą, że szkolnictwo katolickie w tym mieście jest powszechne, nie jest dowodem na to, że tak samo jest w całej Polsce. Kościół w Polsce nie podchodzi planowo i konsekwentnie do budowania własnego systemu edukacji i oddaje "rząd dusz" niejako bez walki, siłom które żadnego konsensusu z chrześcijaństwem nie szukają. Trójmiasto jest dramatycznym przykładem sytuacji do której doprowadziły zarówno uśpienie zmysłu politycznego, jak i zaniedbania w obszarze edukacji. Zamiłowanie do kosmopolityzmu wśród młodych i głęboka indolencja w sferze wartości, nie wynika z tego, że Kościół nie ma nic do powiedzenia czy przekazania. Wynika z tego, że Kościół milczy i nie przekazuje. Proszę sobie uzmysłowić, cały idiotyzm sytuacji w której młodzi ludzie oblepiają sobie auta hasłami typu "wolne miasto Gdańsk", gdyż kojarzy im się ono z wolnością, a nie pruskim zamordyzmem.
4 miesiące temu / Pobudka
 
do pobudka- dawno nie czytałem tak trafnej opinii. Dziękuję.
4 miesiące temu / ruisdael
 
Brawo p. profesorze. Michnikowi nie przeszkadzał K.K. kiedy korzystał z jego ambony.
4 miesiące temu / Ajot
 
@Pobudka - ale za to w Łodzi, która jeszcze kilka lat temu była terenem misyjnym, szkół katolickich jest sporo i w przystępnych cenach. Znakiem tego to nie jest problem Kościoła w Polsce tylko poszczególnych diecezji jeśli faktycznie w Trójmieście sytuacja jest taka jak Pan/Pani przedstawiła.
4 miesiące temu / Akwin
 
Znaczna część prawdy doszła do głosu.Prosimy o kontynuowanie wątku michalitów i "Powściągliwości i pracy".
4 miesiące temu / Leo
 
A swoją drogą musimy pamietać, że UBeccy agenci i współpracownicy wstawieni niegdyś do seminariów duchownych i poprzebierani w sutanny nigdy nie byli i nadal nie są kapłanami Koscioła Katolickiego. Pora poznać ich listę i pozostawić w sutannach tylko kapłanów.
4 miesiące temu / A.Kis.
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.