DZIŚ JEST:   07   KWIETNIA   2020 r.

Św. Jana Chrzciciela de la Salle
 
 
 
 

Prof. Hubert Gindert: Droga Synodalna jak Rewolucja Francuska

Prof. Hubert Gindert: Droga Synodalna jak Rewolucja Francuska
fot. PCh24TV

Droga Synodalna jest podobna do Rewolucji Francuskiej. Część niemieckich biskupów i księży stała się rzecznikami radykalnych świeckich i chce oddać im całą władzę. Także w 1789 roku nie brakowało przedstawicieli arystokracji i duchowieństwa, którzy stanęli po stronie stanu trzeciego – by wskutek rewolucji wszystko utracić. Pisze o tym prof. Hubert Ginder z konserwatywnego „Forum Niemieckich Katolików”.

 

Prof. Hubert Gindert to przewodniczący Form Niemieckich Katolików. To konserwatywna grupa, która powstała w kontrze do skrajnie liberalnego Centralnego Komitetu Niemieckich Katolików. Podczas gdy Komitet uczestniczy aktywnie w pracach Drogi Synodalnej i jest motorem rewolucyjnych przemian, to Forum wzywa do opamiętania i troski o zachowanie autentyzmu wiary katolickiej.

 

Prof. Gindert w artykule opublikowanym na łamach portalu Kath.net przedstawił teraz ostrą krytykę Drogi. Uczony jest przekonany, że cel tego procesu stanowi rewolucja, która ma doprowadzić do stworzenia „nowego” Kościoła. Na Drodze demokratyczną większością głosować się będzie przeciwko nauczaniu Kościoła. W jego ocenie jest wielką niewiadomą, jak rewolucjoniści zachowają się wobec Querida Amazonia papieża Franciszka. Niektórzy z nich deklarują rozczarowanie, inni są zadowoleni i gotują się do konkretnych działań.

 

Zdaniem Ginderta Drogę Synodalną można porównać do Rewolucji Francuskiej i przywłaszczenia sobie całej władzy przez stan trzeci. Zasadniczą ideą drogi jest pełne zrównanie biskupów ze świeckimi. „Nie chodzi tutaj o oczywistą równą godność, ale o współdecydowanie we wszystkich kwestiach – mimo tego, że Sobór Watykański II potwierdził zupełnie różne kompetencje i zadania biskupów oraz świeckich chrześcijan w Kościele czy społeczeństwie. Zdaniem profesora niektórzy biskupi i księża czynią to samo, co graf Mirabeau lub ks. Emmanuel-Joseph Sieyès – wcielają się w rolę rzeczników „stanu trzeciego”, to znaczy świeckich w Kościele, przyjmując ich radykalną optykę, na przykład oczekiwania ruchu feministycznego Maria 2.0 albo postulaty środowisk LGBT.

 

Jak wskazuje Gindert, wiadomo, co stało się z Kościołem katolickim we Francji. Zniesiono dziesięcinę, odebrano Kościołowi ziemię, za pomocą zmuszania księży do składania państwowej przysięgi stworzono de facto państwowy kościół, w którym duchowieństwo poddano całkowitej kontroli świeckich.

 

Gindert zastanawia się, czy – zachowując proporcje – podobnie nie będzie w przypadku Drogi Synodalnej.

 

Źródło: Kath.net

Pach


DATA: 2020-02-29 05:36
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Nie wpuszczają drzwiami . . .
1 miesiąc temu / AndrzejBR
 
@AndrzejBR Panie Andrzeju, pssssst, na tym portalu i w ogóle wg polskiej poprawności eklezjalnej nie wolno mówić, że sobór był zły, a dokumenty soborowe zawierają rażące błędy oraz podpowiedzi fałszywych reform. Eklezjalna wersja poprawnościowa brzmi, że sobór był dobry, ale potem przyszli źli Niemcy i zmienili interpretację dobrych dokumentów soborowych na złą, mimo, że fakty świadczą przeciwko samym dokumentom soborowym. W Polsce nie wolno mówić prawdy, że Jan Paweł II nie przeciwdziałał ani nie potępił błędów soborowych, ani tym bardziej mitycznych posoborowych interpretacji, lecz owe błędy wzmacniał i sam głosił, np. tzw. teologię ciała, czyli błędne odwrócenie ról małżonków. NIe wolno mówić o tragicznej w skutkach ambiwalencji Benedykta XVI, któremu przyśniło się, że zrezygnuje, ale wciąż będzie się zwodniczo ubierał i podpisywał jako papież. O budowanym od 60-ciu lat fałszywym kościele na łonie prawdziwego Kościoła nie wolno w Polsce mówić, pssssst.
1 miesiąc temu / Murem
 
Rewolucja to już jest historia, czy prof nie zauważył SWII? Sam Kard Ratzinger tak właśnie ten sobór określił, to co teraz się dzieje, to dobijanie kościoła a nie jakieś rewolucyjne zabawy!!!
1 miesiąc temu / AndrzejBR
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.