DZIŚ JEST:   18   LUTY   2020 r.

Św. Konstancji
Św. Szymona
Bł. Fra Angelica
 
 
 
 

Prof. Grzegorz Kucharczyk: Wrażenia z Chin

Prof. Grzegorz Kucharczyk: Wrażenia z Chin
Szanghaj, fragment miasta. Chiny, fot. E. Komarzynska / FORUM

Jedno ciągle obecne – na ulicach, lotniskach, stacjach kolejowych i metra: mrowie ludzi i nieustanny ścisk. Dwie wielkie aglomeracje – pekińska i szanghajska – liczą razem więcej niż cała ludność Polski (odpowiednio 25 i 20 milionów ludzi), a otoczone są „mniejszymi miastami”, z których każde liczy od pięciu do dziesięciu milionów. Do tego robiąca wrażenie infrastruktura komunikacyjna – od estakad przecinających chińskie miasta, po trasy szybkich pociągów („pociski” rozwijające prędkość ponad 300 kilometrów na godzinę) zawieszone na tysiącach kilometrów betonowych wiaduktów. Dworce kolejowe jak nasze lotniska, a lotniska (w realu) jak nasz wirtualny Centralny Port Komunikacyjny.

 

Na ulicach najlepsze marki samochodów, przede wszystkim niemieckie. Posiadanie BMW. Mercedesa czy Volkswagena jest oznaką przynależności do rozrastającej się chińskiej „upper – middle class”. Nie tylko przemysł motoryzacyjny naszych zachodnich sąsiadów zarabia krocie w Państwie Środka. Dość wspomnieć udział niemieckiego kapitału i know – how w rozwoju sieci chińskiej szybkiej kolei.

 

Nikt w Berlinie, Paryżu czy Londynie nie przejmuje się faktem, że interesy dobija się z komunistycznym krajem. Podróżując przez Chiny co rusz nachodziła mnie refleksja, że jest to straszliwie udany projekt stworzenia cywilizacji opartej o materializmie, dla którego setki milionów ludzi zaharowują się nie widząc swoich dzieci pozostawionych pod opieką dziadków setki lub tysiące kilometrów od miejsc pracy swoich rodziców. Ale przecież są banki, imponujące centra finansowe, jak w Szanghaju, gdzie po obu stronach rzeki przeglądają się wspomnienia starych banksterów usadowionych na Bundzie (nadbrzeże dawnego portu, gdzie w latach dwudziestych i trzydziestych powstawały wielkie siedziby europejskich i amerykańskich banków) ze współczesnymi banksterami z dzielnicy Butong i jej kolosalną „Shanghai Tower” (128 pięter). I co z tego? Od początku historii komunizmu byli zaangażowani w jego podtrzymywanie i rozwój „ludzie wielkiego kapitału” (por. casus Hammera w leninowskiej Rosji).

 

Świat komunizmu i świat wielkich korporacji potrzebują tego samego – armii niewolników, którzy mają być coraz wydajniejsi i mają wierzyć w „sukces” i nic poza tym. W Chinach spotkanie tych dwóch wielkich właścicieli współczesnych niewolników odbywa się gładko, w atmosferze współpracy i wzajemnego zrozumienia. Wielkie korporacje, które ogłaszają bojkot kolejnych amerykańskich stanów, które na drodze legislacyjnej starają się wzmocnić ochronę życia najbardziej bezbronnych, bo jeszcze nie narodzonych ludzi (por. groźby Netflixa pod adresem Georgii), nie zająkną się słowem w obronie realnie zagrożonych obecnie wolności obywatelskich mieszkańców Hongkongu.

 

Na koniec jeszcze o wątku nawiązującym do historii naszego zachodniego sąsiada. Takie wrażenie nasuwa się po wizycie w szeregu buddyjskich świątyń (żelazny punkt każdej wycieczki), gdzie można oglądać posągi Buddy przyozdobione swastykami. Każdy przewodnik uprzedzając kłopotliwe pytania, zaraz wyjaśnia, że swastyka jest hinduskim (przejętym przez buddystów) symbolem słońca, siły żywotnej, etc. I tak jest. Zasadnicze jednak pytanie brzmi – co się stało z narodem niemieckim, że wytworzył i następnie oddał władzę w ręce ruchu, który opisywał własną tożsamość duchową za pomocą symboli wywiedzionych z obcej nam cywilizacji i wybrał – jak mówił Pius XI – „krzyż wrogi krzyżowi Chrystusa”?

 

Grzegorz Kucharczyk


DATA: 2019-08-21 07:27
AUTOR: GRZEGORZ KUCHARCZYK
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
21
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

"Nie idźcie do pogan i nie wstępujcie do żadnego miasta samarytańskiego! Idźcie raczej do owiec, które poginęły z domu Izraela"
5 miesięcy temu / @Atos
 
Nic nowego się nie dzieje na tej ziemi, wszystko już było. Kapitał nie zna granic, kapitał nie ma ojczyzny - w tym znaczeniu, że zawsze podąża tam, gdzie można najwięcej zarobić przy niewielkim ryzyku - a system polityczny obowiązujący w danym kraju, nie jest dla niego istotny gdy nie przeszkadza w robieniu "interesów" i jest dla kapitału bezpieczny. W Chinach to wszystko znalazł, ponadto wielki rynek wewnętrzny - największy na całym świecie. Z tego wynika, że moralność, prawa człowieka, swobody i wolności obywatelskie nie mają dla kapitału żadnego znaczenia, najlepsze interesy zawsze się robiło z państwami totalitarnymi które za nic miały prawa człowieka. Do tego wszystkiego i te państwa i ten kapitał potrzebują współczesnego bezwolnego niewolnika, niepotrafiącego myśleć samodzielnie, a świat postrzegającemu wedle podpowiedzi jego właścicieli - to jest omnipotentnych państw i tak samo zachowującego się kapitału. Swastyka "zapożyczona" - to tajemnice ducha narodu.
5 miesięcy temu / Druh Ryszard
 
Idźcie teraz na cały świat i czyńcie uczniami wszystkie narody udzielając im chrztu. Kto uwierzy i przyjmie chrzest będzie zbawiony.
5 miesięcy temu / dfg
 
Dodać do tego koniecznie trzeba jeszcze system obywatelskiego oceniania. Za złe uczynki pójście do Kościoła, przejście na czerwonym świetle dostaje się punkty karne, które mocną utrudniają codzienne życie.
5 miesięcy temu / Templar
 
@@Nick: Jezus jest głową KK, więc to dość dziwne pytanie. "Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Uczcie je zachowywać wszystko, co wam przykazałem. A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata." Mt 28, 19-20
5 miesięcy temu / Atos
 
misje nakazał Jezus czy KK ?
5 miesięcy temu / @Nick
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.