DZIŚ JEST:   09   LIPCA   2020 r.

Św. Weroniki Giuliani
Św. Augustyna Zhao Rong
 
 
 
 

Prof. Grzegorz Kucharczyk: Sensus fidei czy laicyzacja serca?

Prof. Grzegorz Kucharczyk: Sensus fidei czy laicyzacja serca?
Zdjęcie ilustracyjne, fot. pixabay.com

A może jednak coś się kryje za tym ciągiem wydarzeń, które obserwujemy od początku roku? Może epidemia koronowirusa (powietrze), eskalacja wojny w Syrii (głód i wojna), wielkie pożary lasów w Australii (ogień) coś razem oznaczają?

 

Może coś oznaczał piorun uderzający w kopułę bazyliki św. Piotra w dniu ogłoszenia decyzji Benedykta XVI o abdykacji? Może coś oznaczało pękanie pastorałów w ręku papieża Franciszka (w Ziemi Świętej i Sarajewie)? A może to, że po ekspozycji pogańskich idoli Pachamamy w rzymskiej świątyni, teraz w całej diecezji rzymskiej zamknięte są wszystkie kościoły, należy tłumaczyć jakimś wprowadzonym „z góry” interdyktem? A może niedawne cuda eucharystyczne w Polsce należy jakoś łączyć z postępującą deprecjacją Najświętszego Sakramentu, na tym etapie traktowanego (także przez wielu biskupów) jako zagrożenie epidemiologiczne?

 

Czy może zatraciliśmy umiejętność (wolę) przenikania poza wydarzenia i dostrzegania w nich znaków? Czy zastanawiamy się nad sensem znanego powiedzenia, że u Pana Boga nie ma przypadków? Czy naprawdę, na serio wierzymy, że w komunii świętej jest realnie obecne to samo Ciało, które poczęło się w Nazarecie, urodziło się w Betlejem, zostało umęczone i chwalebnie zmartwychwstało w Jerozolimie? Czy wierzymy w Boga, który będąc miłosierny, jest jednocześnie wszechmocnym Logosem? Czy może dopadła nas przypadłość, przed którą przestrzegał niegdyś polską młodzież Prymas Tysiąclecia: „Naprzód zrehabilitujcie swoje serce, którym macie miłować Boga i ludzi. Nie wierzcie tym, którzy chcą wyprać wasze serce z wszelkich uczuć, zlaicyzować je, wysterylizować z tęsknot religijnych. To są ślepi wodzowie ślepych, którzy zapierają się samych siebie i swej najwyższej godności dzieci miłującego Boga” (Gniezno, 1 września 1962).

 

 

Grzegorz Kucharczyk

 

 

Polecamy także nasz e-tygodnik.

Aby go pobrać wystarczy kliknąć TUTAJ.

 
 


DATA: 2020-03-13 17:22
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
23
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Myślałam że łączenie znaków i wywodzenie z tego że Apokalipsa tuż tuż to domena świadków jehowy. Widocznie byłam w błędzie czytając u Mateusza że o dniu owym i godzinie nikt nie wie, ani aniołowie niebiescy, tylko sam Ojciec.
3 miesiące temu / Marta
 
E tam, psorze, to tylko mały test na myślenie i człowieczeństwo!
3 miesiące temu / PIK
 
@Lemur- chocby święci zstąpili z nieba to takie znaki dla wielu byłyby nie do połączenia....
3 miesiące temu / Darius
 
należy robić swoje, brać pod uwagę argumenty wiary a nie argumenty bądź złośliwości wrogów Kościoła.
3 miesiące temu / Andrzej
 
Zacznijmy od skrótu wywiadu z dr. Leopoldo Salmaso, epidemiologiem z Padwy, od ponad trzydziestu lat pracującym w Tanzanii.\\ Pytanie: Co sądzi Pan Doktor o aktualnej sytuacji we Włoszech i zgonach spowodowanych koronawirusem?\\ Ilość ludzi, którzy każdego roku umierają we Włoszech na zwyczajną grypę sezonową jest 20-krotnie większa niż liczba osób zmarłych do tej pory w wyniku infekcji Covid'em-19. \\ Większość ekspertów, w tym wirusolog Ilaria Capua pracująca w USA, uważa, że przypadki bezobjawowe zachorowań są od 10 do 100 razy częstsze. W związku z tym, podawany wskaźnik śmiertelności wskutek koronawirusa we Włoszech absolutnie nie wynosi 7,4%, ale jest co najmniej dziesięciokrotnie niższy.\\ Ta sama, sławna wirusolog twierdzi, że niska odpowiedź immunologiczna włoskich staruszków na koronawirusa spowodowana jest bombardowaniem organizmów antybiotykami. \\
3 miesiące temu / Ryś
 
Tak, dużo jest znaków. Ale czy należy je łączyć w prosty sposób, bez namysłu?
3 miesiące temu / Lemur
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.