DZIŚ JEST:   25   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

XXX Niedziela zwykła
Św. Antoniego od św. Anny Galvao
Św. Amona z Toul
 
 
 
 

Prof. Flisiak o „sztucznym” liczeniu chorych na COVID: ich prawdziwa liczba jest dużo mniejsza

Prof. Flisiak o „sztucznym” liczeniu chorych na COVID: ich prawdziwa liczba jest dużo mniejsza
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: unsplash.com (engin akyurt+Long Truong)

Pamiętajmy, że ocena tej epidemii w skali  całego świata jest robiona w sposób dosyć sztuczny. Nikt – ani WHO, ani  Polska, ani inne kraje – nie liczy chorych na COVID-19, choć tak robiono  przy wszelkich innych epidemiach: liczono chorych i na tej podstawie rysowano krzywe epidemiczne. W przypadku tej epidemii, nie podaje się  liczby zakażonych tylko liczbę osób z dodatnim wynikiem w testach  genetycznych – mówi w rozmowie z serwisem medonet.pl prof. Robert Flisiak, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i  Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku oraz prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych.

 

W ocenie naukowca „mówienie o falach jest śmieszne”. – Mamy epidemię, która przebiega z zaostrzeniami i łagodniejszymi okresami – ocenia.

 

Prof. Flisiak wytłumaczył, że w czasie tzw. epidemii koronawirusa „za osobę chorą uważa się na przykład kogoś, kto trafił na kwarantannę i miał przypadkowo wykonany test, albo znalazł się  w ognisku i został przetestowany, choć nie czuje się źle i nie ma klinicznego obrazu chorego na COVID-19.

 

Tymczasem prawdziwa liczba chorych jest znacznie mniejsza. Dlatego nie możemy porównywać tej pandemii z żadną z  dotychczasowych. Posługiwanie się we wszystkich statystykach i  komunikatach liczbą osób z dodatnim wynikiem testu narusza pewne zasady,  które były do tej pory stosowane i powoduje, że wchodzimy w duże liczby, co nie zmienia faktu, że prawdziwa liczba osób chorych jest  znacznie niższa. Wszelkie porównania między regionami albo państwami są więc pozbawione sensu. A byłoby znacznie łatwiej, gdyby jako chorzy byli poddawani testom tylko ci, którzy zostali rozpoznani przez lekarza, a wynik rozpoznania laboratoryjnego tylko wspierałby badanie lekarskie – stwierdził epidemiolog. Dodał, że wtedy epidemia miałaby dużo mniejszy zasięg i mówilibyśmy o znacznie mniejszych liczbach. – I może nie dochodziłoby do takich paranoi, z jakimi mieliśmy do czynienia jeszcze niedawno, gdzie każdy z dodatnim wynikiem testu był kierowany na oddział zakaźny – podkreślił.

 

Prof. Flisiak stwierdził również, że „nie ma już kontroli nad epidemią”. – Każdy, kto miał styczność z opieką zdrowotną w obecnym stanie, potwierdzi moje słowa. Nie ma kontroli nad epidemią – powtórzył. – W ogniskach choroby takich, jak domy pomocy społecznej wymazy są robione wyrywkowo. W jaki sposób ma więc być prowadzona izolacja, skoro nie wiadomo, kto z pensjonariuszy jest zakażony, bo testuje się tylko niektórych? – podsumował.

 

Źródło: medonet.pl

TK


DATA: 2020-10-08 12:09
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
25
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Pan Profesor powinien uzgodnić sam z sobą jakie ma zdanie. Najpierw mówi, że powinno testować się tylko objawowych a nie osoby z kontaktu,przypadkowo, a potem zmienia zdanie, że w grupach kontaktu jednak wszyscy powinni mieć testy "W ogniskach choroby takich, jak domy pomocy społecznej wymazy są robione wyrywkowo. W jaki sposób ma więc być prowadzona izolacja, skoro nie wiadomo, kto z pensjonariuszy jest zakażony, bo testuje się tylko niektórych?"
13 dni temu / Kasia
 
Słyszałem o sytuacji, że rodzina od lekarzy w szpitalu dostała 2000PLN w łapę za stwierdzenie, że ich bliski zmarł na COVID. Łapówka miała zamknąć usta i osłodzić zakaz zbliżania się do zwłok. Oczywiście musieli podpisać papierek, że przyjmują do wiadomości, że śmierć wynikała z COVID. Ile takich przypadków jest w Polsce?
15 dni temu / Kozik
 
Najgorsze jest to ze ta cała covidowa panika zniszczy inne gałęzie medycyny....
16 dni temu / Ola
 
Ludzie opamiętajcie się w końcu. Czy rok temu w sezonie jesiennym nie było chorych ? Czy ktoś to porównuje ? Nie bo teraz jest tylko covid bez pytania czy bezobjawowy, słaby, średni czy ciężki stan. Myślicie że rząd to robi z troski o was ? i tu się bardzo mylicie to zaplanowane działanie dezorganizacyjne a instrukcje przychodzą z zagranicy to ponadnarodowe działania.
16 dni temu / Paweł
 
@"Chora na Covid" Mam kilka pytań do Pani. W jakim szpitalu Pani leży? Ile ma Pani lat? Jak długo Pani leży? Jakie ma Pani objawy? Czy trzeba Pani jakoś pomóc? Pozdrawiam i życzę miłego dnia. Z Panem Bogiem.
16 dni temu / Rafał
 
@Odkąd. Wyrywkowo nie znaczy wcale, że wszystkim. Jest właśnie wręcz odwrotnie - wyrywkowo - czyli przypadkowo, okazjonalnie, bez żadnej logiki. Z Panem Bogiem
16 dni temu / Stefan
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.