DZIŚ JEST:   01   KWIETNIA   2020 r.

Św. Hugona, biskupa
 
 
 
 

Prof. De Mattei: wstrzymanie viri probati oznacza konflikt z biskupami amazońsko-niemieckimi

Prof. De Mattei: wstrzymanie viri probati oznacza konflikt z biskupami amazońsko-niemieckimi

Tymczasowe wstrzymanie wprowadzenia „viri probati”- zdaniem publicysty prof. Roberto de Mattei, który odniósł się do najnowszej adhortacji papieskiej Querida Amazonia  – oznacza otwarty konflikt z biskupami amazońsko-niemieckimi. Jak zauważył, posynodalny dokument zaproponował także nową panteistyczną kosmologię.

 

Publicysta wskazuje, że adhortacja zaprezentowana 12 lutego br. ostatecznie przypieczętowuje Synod dla Amazonii, który odbył się w Rzymie w dniach od 6 do 27 października 2019 r. „Zarówno Instrumentum Laboris (17 czerwca 2019 r.), jak i dokument końcowy z 26 października zaproponowały nową panteistyczną kosmologię wyrażoną w figurze Pachamamy czczonej w Ogrodach Watykańskich i przeniesionej w procesji do Bazyliki Świętego Piotra, zanim została wrzucona do Tybru przez Aleksandra Tschugguela” – czytamy.

 

„Ta kosmologiczna wizja – podkreśla de Mattei – jest najbardziej skandalicznym aspektem Synodu dla Amazonii, który zaproponował nawet inne ambitne cele, takie jak wprowadzenie viri probati, czyli dopuszczenie żonatych mężczyzn do kapłaństwa po tym, jak Jan Paweł II i Benedykt XVI mieli kategorycznie wykluczyć taką możliwość, ale została ona pchnięta przez najbardziej postępowe frakcje w Kościele od czasów Soboru Watykańskiego II”.

 

Włoski historyk zauważa, że paragraf 111 Dokumentu końcowego zatwierdzonego przez Synod nabrał silnej wartości symbolicznej w ciągu ostatnich kilku miesięcy. W akapicie tym zaproponowano „umożliwienie wyświęcania na kapłanów odpowiednich mężczyzn, cieszących się dobrą opinią we wspólnocie, posiadających stały i owocny diakonat, którzy przeszli odpowiednią formację przygotowującą do prezbiteratu, żyjących w prawnie ukonstytuowanej i stałej rodzinie, tak aby mogli zagwarantować życie wspólnoty chrześcijańskiej poprzez głoszenie Słowa i celebrację Sakramentów w najbardziej oddalonych regionach Amazonii”.

 

Podczas gdy papież Franciszek pracował nad ostatecznym tekstem swojej adhortacji w dniach od 13 do 29 stycznia, kardynał Cláudio Hummes, sprawozdawca generalny Synodu dla Amazonii i szef REPAM wysłał dwa listy do wszystkich biskupów, przygotowując ich do  ogłoszenia adhortacji papieża Franciszka. W drugim z tych listów brazylijski kardynał dołączył link do paragrafu 111 Dokumentu końcowego, sugerując, że będzie  on częścią adhortacji posynodalnej.

 

„Wprowadzenie viri probati – zauważa de Mattei – miało się rozpocząć w niektórych regionach Amazonii, a następnie zostać rozszerzone na Kościół powszechny. W ten sposób zlikwidowano by nie tylko zmienną „dyscyplinę kościelną”, ale także prawo Kościoła oparte na Bosko-apostolskim nakazie. Jednak w adhortacji posynodalnej Querida Amazonia nie tylko nie ma paragrafu 111, ale także nie przytacza się żadnego akapitu Dokumentu końcowego Synodu w przeciwieństwie do tego, co stało się w przypadku  Amoris laetitia, która cytowała Relatio finalis Synodu z 2015 r. Prawdą jest, że w paragrafie 3 adhortacji papież Franciszek sugeruje lekturę dokumentu synodalnego w nadziei, że Kościół może zostać „wzbogacony” przez pracę Zgromadzenia, ale przy braku konkretnej wzmianki fragmentów czy akapitów, potwierdza to niepowodzenie Synodu dla Amazonii” – ocenia szef Fundacji Lepanto.

 

Synod dla Amazonii sprowadza się do ulotnego snu, „tekstu - jak pisze Andrea Tornielli - napisanego jak list miłosny” – kontynuuje publicysta.

 

List kardynała Hummesa do biskupów, którego papież z pewnością nie był nieświadomy, potwierdza – według włoskiego historyka – że sam Franciszek niejako odkładał decyzję w sprawie celibatu do ostatniej chwili, pod wpływem dwóch przeciwstawnych nacisków: z jednej strony biskupów niemiecko-amazońskich, z drugiej - ortodoksyjnych katolików, którzy chwalili książkę kardynała Saraha i Benedykta XVI zatytułowaną: „Z głębi naszych serc” i opublikowaną w styczniu, jako „manifest”.

 

De Mattei ocenia, ze wygrała ta druga strona i nieobecność kardynała Hummesa na konferencji prasowej podczas prezentacji adhortacja była znacząca. Kardynał przebywa w San Paolo, gdzie z pewnością nastąpi protest przeciwko adhortacji posynodalnej. „Niemniej jednak podczas spotkania z dziennikarzami w dniu 28 stycznia 2019 r., podczas lotu z Panamy papież Franciszek dokonał rozróżnienia między dwoma osobistymi przekonaniami na rzecz celibatu i tym, co - powiedział - może być konieczne dla Kościoła z duszpasterskiego punktu widzenia” – czytamy.

 

Szef Fundacji Lepanto przypomina, że przy tej okazji papież zacytował książkę emerytowanego biskupa Aliwala z RPA, Fritza Lobingera (Teams of Elders. Moving Beyond Viri Probati), która sugerowała wprowadzenie do Kościoła dwóch rodzajów kapłanów: zachowującego celibat i żonatego z rodziną. „Osservatore Romano” z 6 lutego 2019 r. ponownie pisało o „propozycji dla kapłanów jutra” opracowanej przez biskupa Lobingera, sugerując, że Synod dla Amazonii poparł ją. „Tak się nie stało i niezadowolenie w środowisku postępowym musi wybuchnąć. Querida Amazonia, w przeciwieństwie do Amoris laetitia, nie oznacza przełomowego punktu zwrotnego, ogłoszonego przez biskupa Essen Franz-Josefa Overbecka, w którym po Synodzie Biskupów dla Amazonii nic już nie będzie takie samo” - komentuje de Mattei.

 

Jednak dodaje, że nie należy zapominać, iż adhortacja papieża Franciszka jest praktycznie zbieżna z tym, co sugerowali biskupi niemieccy. Podczas spotkania we Frankfurcie nalegali oni na wprowadzenie dwóch rodzajów kapłanów: zachowujących celibat i tych, którzy żyją w związkach małżeńskich. „Querida Amazonia wydaje się w tym kontekście być policzkiem wymierzonym niemieckiej Konferencji Episkopatu”. Niektórzy pamiętają w tym momencie strategię papieża Franciszka dotyczącą „dwóch kroków do przodu i jednego w  tył”, ale gdy pociąg jedzie z dużą prędkością, nagłe hamowanie może spowodować jego wykolejenie, dramatycznie kończąc podróż. Rewolucyjny proces jest machiną, która często staje się niekontrolowana i zmiata kierowców. „Rewolucja pożera swoje dzieci”. To słynne zdanie, które żyrondysta Pierre Victurnien Vergniaud (1753–1793) wypowiedział przed sądem jakobińskim, skazującym go na śmierć, jest kluczem do zrozumienia heterogenicznych celów każdego działania, oddalającego się od prawdy i porządku – pisze de Mattei.

 

Profesor uważa, że również demonstracja katolików Acies Ordinata w Monachium w Bawarii „ujawnia” jej wielkie znaczenie w świetle adhortacji z 12 lutego. Wydarzenie dodatkowo zbiegło się z ogłoszeniem decyzji kardynała Marxa, że nie zamierza starać się o drugą kadencję przewodniczącego niemieckiego episkopatu. Obserwatorzy łączą ten akt z silną opozycją wobec procesu synodalnego, z którą arcybiskup Monachium spotkał się w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Mowa tu m.in. o „braterskiej korekcie” ukraińskich biskupów, a także krytyce ze strony arcybiskupa Kolonii kard. Rainera Marii Woelkiego, jak i oskarżeniach grupy koordynowanej przez prof. De Mattei - Acies Ordinata, która 18 stycznia br., po proteście modlitewnym w Monachium zorganizowała konferencję prasową.

 

„W przeciwieństwie do synodalnej ścieżki biskupów niemieckich, prowadzącej do nowego kościoła, oddzielonego od katolickiego Kościoła apostolskiego i rzymskiego, Acies Ordianta dokonała publicznego wyznania wiary w Monachium poprzez recytację Credo. „Dzisiaj Acies Ordinata jest symbolem wszystkich tych, którzy walczą w uporządkowany sposób z siłami chaosu w Kościele, stojąc z różańcem w ręku i wpatrując się we wroga, jak zachęca św. Ambroży: „Żołnierz stoi w stanie gotowości bojowej, nie siedzi; uzbrojony żołnierz nie siedzi pochylony, ale stoi bardzo wyprostowany. Dlatego żołnierzom Chrystusa powiedziano: Oto błogosławcie Pana, wszyscy słudzy Pańscy, którzy stoicie w domu Pańskim” (Komentarz do 12 Psalmów, Città Nuova, Rzym 1980, Psalm I , n. 27, s. 69) – puentuje publicysta.

 

Źródło: rorate-caeli.blogspot.com

AS


DATA: 2020-02-18 16:02
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
10
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Drogi błądzący Krzyśkuniepiek widzę, że postępowo głosisz swoją naukę, a nie Chrystusa... no cóż Ewangelia wybiórcza widocznie Ci odpowiada. Najbardziej ubawiło mnie twierdzenie : "Tam, gdzie jest łatwo dostępna Komunia, tam Kościół się rozwija." dodam a grzech kwitnie jeszcze bardziej. Propagowanie prymitywnego luteranizmu nikomu jeszcze nie wyszło na dobre.
1 miesiąc temu / DNA
 
Jezus mówiąc podczas ostatniej wieczerzy słowa: "To czyńcie na moją pamiątkę" - wszystkich swoich uczniów uczynił kapłanami. Wśród pierwszych chrześcijan nie było kapłanów. Apostołowie nikogo na kapłanów nie wyświęcali. 1 Kor 11, 17-34 tam nie było uprawnionych do Łamania Chleba i każdy z nich mógł to robić. dlatego nie musieli czekać jedni na drugich. Co do celibatu, to Piotr miał żonę, a Jezusowi to nie przeszkadzało, więc taki wymóg jest sprzeczny z Pismem Świętym. To jest sprawa dobrowolna, a nie wymagana. Na początku chrześcijaństwo się dynamicznie rozwijało, bo każdy mógł Łamać Chleb. To Komunia jest Źródłem Życia. Tam, gdzie jest łatwo dostępna Komunia, tam Kościół się rozwija. To zawłaszczenie Komunii przez elity jest przyczyną degradacji kościoła. Ap 1 Temu, który nas miłuje i który przez swą krew uwolnił nas od naszych grzechów, 6 i uczynił nas królestwem - kapłanami dla Boga i Ojca swojego, Jemu chwała i moc na wieki wieków! Amen.
1 miesiąc temu / krzysiekniepiek
 
Przydałby się drugi św. Mikołaj, który by potraktował odpowiednio tych dziwnych hierarchów.
1 miesiąc temu / Krakusik
 
Ten ewentualny konflikt papieża ze sheretyczałymi biskupami tzw. niemiecko-amazońskimi jest, w gruncie rzeczy, pożądanym katalizatorem, prowadzącym do usunięcia z Kościoła wszystkich heterodoksyjnych hierarchów. Ich dalsza obecność w strukturze Kościele potęguje jedynie chaos i prowadzi do całkowitej dezorientacji laikatu.
1 miesiąc temu / Anna
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.