DZIŚ JEST:   24   STYCZNIA   2021 r.

Niedziela Słowa Bożego
Św. Franciszka Salezego, Doktora Kościoła
Św. Felicjana, biskupa
 
 
 
 

Prof. Chazan krytykuje kompromis aborcyjny i zwraca uwagę na konieczność zniesienia bezkarności

Prof. Chazan krytykuje kompromis aborcyjny i zwraca uwagę na konieczność zniesienia bezkarności
fot. Jakub Szymczuk/Foto Gosc/FORUM

Zdaniem prof. Bogdana Chazana, obecna sytuacja prawna określana mianem kompromisu aborcyjnego jest nie do pogodzenia z prawem naturalnym i godnością człowieka. Były Dyrektor Szpitala św. Rodziny zachęca również do wspierania Inicjatywy Ustawodawczej „Stop Aborcji” i komentuje kwestię karalności kobiet, uważając ją za słuszną.


Prof. Bogdan Chazan przyznał, że jako społeczeństwo jesteśmy świadkami zmiany pewnych tendencji i postaw w kwestii ochrony życia i zdrowia nienarodzonych. Jego zdaniem dobre zmiany następują na skutek działalności środowisk pro – life, niezmiennego stanowiska Kościoła, a także postępu w technologii medycznej zapewniającej możliwość obserwacji wyglądu i zachowania się małego człowieka w łonie matki. Paradoksalnie do zmiany postaw w kwestii aborcji przyczynić miały się również dwie ogromne tragedie, które wydarzyły się w jednym z warszawskich szpitali w 2014 i 2016 r.


Przewodniczący Rady Fundacji MaterCare w swej wypowiedzi komentuje również projekt Inicjatywy Obywatelskiej „Stop Aborcji”, będący wynikiem prac wielodyscyplinarnej grupy obywateli, którzy nie godzą się na przeprowadzanie w polskich szpitalach morderstw prenatalnych. Prof. Chazan zwraca uwagę, że środowiska pro life zdają sobie sprawę z obecnej sytuacji prawnej umniejszającej godność dzieci, którym grozi śmierć przed urodzeniem się. Poza tym, utrzymując status quo, pogarsza się stan zdrowia populacji matek, a co za tym idzie także dzieci. Zarazem zwiększa się stopień zapaści demograficznej. Możliwość dokonywania aborcji zagraża również sumieniu lekarzy, pogarsza ich morale i jakość sprawowanej przez nich opieki medycznej.


- Obecna sytuacja prawna jest nie do pogodzenia z prawem naturalnym i godnością człowieka. Nie było żadnego "kompromisu aborcyjnego", nie widzę, kto miałby być jego stronami. Prawo zostało uchwalone przez posłów i obciąża wyłącznie ich oraz polityków sumienia – powiedział prof. Chazan.

W swym komentarzu, prof. Chazan odniósł się także do kwestii karalności kobiet, które dopuściły się aborcji.

- Uważam zawartą w projekcie ustawy możliwość karania kobiet za dokonanie aborcji w sposób świadomy za słuszną – powiedział. Przemawia za tym wiele argumentów. Wśród nich prof. Chazan wymienia prawo do życia i godności każdego człowieka, które wynika m.in. z Ustawy o Rzeczniku Praw Dziecka.


- To nie jest grudka komórek czy tkanek. Prawa te nie zależą od wielkości człowieka i miejsca, w którym aktualnie przebywa. W związku z tym zabicie człowieka przed urodzeniem jest przestępstwem, podobnym do tego jak zabicie człowieka po urodzeniu. Jeżeli to robi matka, tym bardziej budzi sprzeciw – komentuje. Jego zdaniem zwolnienie z kary matki, bez względu na okoliczności  zdarzenia spowoduje, że osoby oskarżone o współudział w zabiciu dziecka będą, przy akceptacji matki, przerzucać na nią swoją winę by uniknąć kary. 

Prof. Chazan przypomina również, że obecnie w Europie ok. 70% aborcji dokonuje się w sposób farmakologiczny, poprzez połknięcie odpowiednich środków chemicznych. W tym przypadku matce nikt nie pomaga w dokonaniu aborcji, co spowoduje zwiększenie liczby zabójstw prenatalnych, ponieważ matka nie będzie odpowiadała za swój czyn.


Warto przypomnieć, że zasada karalności matek zabijających swoje nieurodzone jeszcze dziecko obowiązuje w wielu demokratycznych krajach, w tym w Watykanie. Takie podejście zostało zawarte m.in.  w dokumencie "Donum vitae" wydanym przez Kongregację Nauki Wiary.


POz
 

 

 

 


DATA: 2016-05-11 17:13
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Pan prof. zdobył profesurę na szczurach - przełożył doświadczenie na kobiety. Zapomniał, iż sam należy do gatunku Ludzkiego; a może przejął - badając - cechy szczura ?!.
ponad 4 lata temu / szczur
 
Jest spotkanie z profesorem na Floriańskiej 3 - 17 maja o 18:45 w podziemiach katedry
ponad 4 lata temu / Ewa
 
No właśnie, watykańskie "Donum vitae" swoje, a nasz episkopat swoje. Chyba nie tylko zresztą nasz i nie tylko episkopat. Z Panem Bogiem.
ponad 4 lata temu / Stefan
 
Brawo, tak trzymać. Jasne i zdecydowane NIE dla zabijania dzieci nienarodzonych.
ponad 4 lata temu / Zosia
 
A episkopat na to - NIE!
ponad 4 lata temu / Jacek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.