DZIŚ JEST:   21   LISTOPADA   2019 r.

Ofiarowanie NMP
Św. Gelazego I, papieża
Św. Alberta, biskupa
 
 
 
 

Prof. Cenckiewicz złożył wezwanie przedsądowe do Lecha Wałęsy. Chodzi o akta „Bolka”

Prof. Cenckiewicz złożył wezwanie przedsądowe do Lecha Wałęsy. Chodzi o akta „Bolka”
fot. Jacek Szydłowski / Forum

Historyk prof. Sławomir Cenckiewicz skierował do Lecha Wałęsy wezwanie przedsądowe. Domaga się w nim przeprosin za rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji o tym, że historyk miał rzekomo fałszować znajdujące się w IPN dokumenty TW „Bolka”.

 

Dyrektor Wojskowego Biura Historycznego prof. Sławomir Cenckiewicz od wielu lat zajmuje się sprawą współpracy Lecha Wałęsy ze służbami komunistycznymi. Kilka lat temu dzięki swoim badaniom, ujawnił dokumenty potwierdzające współpracę byłego lidera Solidarności z agenturą PRL. Lech Wałęsa wielokrotnie twierdził, że nie podejmował działalności agenturalnej.

 

Ostatecznie grafolodzy potwierdzili autentyczność podpisów Lecha Wałęsy potwierdzających współpracę ze służbami komunistycznymi, ale były prezydent szedł w zaparte. Stwierdził również, że akta TW „Bolka” zostały sfałszowane przez historyka Wojskowego Biura Historycznego. Nieprawdziwe informacje były wielokrotnie powtarzane przez Wałęsę, dlatego prof. Cenckiewicz zdecydował się skierować wezwanie przedsądowe, w którym domaga się zaprzestania rozpowszechniania tych informacji, przeprosin oraz wpłaty 30 tys. zł na cele społeczne.

 

„W związku z powtarzającymi się publikacjami Lecha Wałęsy na profilach Facebook i Twitter, a także wypowiedziami publicznymi, zawierającymi nieprawdziwe informacje, iż dokonałem sfałszowania dokumentów dotyczących tajnego współpracownika Służby Bezpieczeństwa PRL o pseudonimie „Bolek”, będących w dyspozycji Instytutu Pamięci Narodowej, postanowiłem wezwać w/w m. in. do zaprzestania publikowania informacji oraz publicznego formułowania wypowiedzi zawierających wskazane wyżej nieprawdziwe informacje” – napisał na Facebooku prof. Sławomir Cenckiewicz.

 

Historyk domaga się również od byłego prezydenta usunięcia z profili w mediach społecznościowych postów zawierających wskazane wcześniej, nieprawdziwe informacje, a także zamieszczenia przeprosin w kilku kanałach informacyjnych.

 

Treść przeprosin, których domaga się prof. Cenckiewicz brzmi: „Przepraszam Sławomira Cenckiewicza za rozpowszechnianie przeze mnie nieprawdziwych i naruszających jego dobre imię informacji, iż dokonał sfałszowania dokumentów dotyczących tajnego współpracownika Służby Bezpieczeństwa PRL o pseudonimie „Bolek”, będących w dyspozycji Instytutu Pamięci Narodowej. Zarzuty sformułowane przeze mnie wobec dr hab. Sławomira Cenckiewicza nie miały żadnych podstaw faktycznych.
Lech Wałęsa”.

 

Historyk Wojskowego Biura Historycznego podkreśla, że jeśli po upływie 14 dni Lech Wałęsa nie wykona wezwania, skieruje sprawę na drogę sądową. Dodaje jednocześnie, że formalne wezwanie do zaniechania dóbr osobistych i usunięcia skutków dokonanego naruszenia trafiło już w ręce byłego prezydenta.

 

 

Źródło: Facebook.com, onet.pl

WMa

 

 


DATA: 2019-05-26 13:51
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Rozważył bym zasadność procesowania się z Wałęsą". Każdy wie, z jakiego to "betonu", a jego "mularzy" i tak nikt nie przekona. Ten jegomość za każdym razem, kiedy otwiera gębę sam sobie szkodzi. I ten stan jest, jak dla mnie, wystarczająco satysfakcjonujący.
5 miesięcy temu / agricola
 
Bardzo dobrze! Dość cackania się z nim, jak ze zgnitym jajem!
5 miesięcy temu / Karol
 
Wałęsa to im starszy tym głupszy. Każda jego wypowiedź albo myśl to jest jedna wielka kompromitacja.
5 miesięcy temu / Witja
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.