DZIŚ JEST:   10   GRUDNIA   2019 r.

NMP Loretańskiej
Św. Grzegorza III, papieża
Bł. Adolfa Kolpinga
 
 
 
 

Prof. Andrzej Nowak o rosyjskim rewizjonizmie historycznym: to obróci się przeciwko Rosjanom

Prof. Andrzej Nowak o rosyjskim rewizjonizmie historycznym:  to obróci się przeciwko Rosjanom
fot. Sebastian Kocon/FORUM

Historyk w wywiadzie dla portalu wPolityce przekonuje, że ewizjonizm historyczny wynikający z ideologii neoimperializmu może obrócić się w końcu przeciwko samym Rosjanom. Ci bowiem zapominają, że swoje imperium zbudowali na trupach milionów osób – wśród których najwięcej było samych Rosjan. „Jeśli chcą mieć imperium za wszelką cenę, to mogą cierpieć tak długo, jak długo nie pozbędą się tej błędnej ideologii” – podkreślał.

 

Prof. Andrzej Nowak odniósł się do relacji rosyjskich mediów dotyczących obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Rosjanie zarzucili nam „fałszowanie historii”, a Związek Sowiecki przedstawiali w charakterze wyzwoliciela Polski z ramion narodowego socjalizmu. Zdaniem krakowskiego uczonego, taka narracja wynika z ideologii neoimperializmu – nostalgicznej chęci powrotu do przeszłości, w której ZSRR przedstawia się jako imperium.

 

- [Związek Sowiecki] Jest przypominany z dumą właśnie dlatego, że był imperium. Nie dlatego, że był komunistyczny – to akurat nie jest uwypuklane – ale dlatego, że był wielkim imperium, że zdobył pół Europy – przekonuje prof. Nowak.

 

Nie dziwi też promowanie kłamliwej narracji w odniesieniu do paktu Ribbentrop – Mołotow. Był to bowiem jeden z pierwszych aktów prawnych, na których zostały oparte fundamenty przyszłego porządku świata.

 

- Nie chce się w tej pamięci tylko przypominać, że istotnym wstępem do podboju, do tej imperialnej chwały Moskwy, Kremla w 1945 roku był pakt Ribbentrop-Mołotow i zdobycze uzyskane na mocy tego paktu współpracy z Hitlerem w 1939 roku i w 1940. To się chowa, natomiast uwypukla się chwałę imperialną, którą symbolizuje 9 maja, którą symbolizuje Stalin jako rządca połowy świata – przypomina prof. Nowak.

 

- Ta polityka oczywiście jest bardzo szkodliwa dla Rosji i dla Rosjan. Bardzo współczuję wielu moim przyjaciołom rosyjskim, którzy oczywiście z tego rodzaju ideologią się nie zgadzają. Próbują przeciwko niej protestować, co wymaga szczególnej odwagi – dodaje.

 

Prof. Nowak zaznacza, że w tym kontekście szczegolnie ważne jest abyśmy to my, jako Polacy pamiętali o zbrodniach reżimów totalitarnych i przypominali światu coraz bardziej (nierzadko celowo) zapominane fakty.  - Jeżeli my będziemy pamiętać o zbrodniach tego reżimu, czyli stalinowskiego, sowieckiego, leninowsko-stalinowskiego w istocie reżimu na Polakach, to pomożemy w istocie przypomnieć kiedyś Rosjanom także o tym, że oni byli pierwszą i największą ofiarą tego systemu i że jeśli chcą mieć imperium za wszelką cenę, to mogą cierpieć tak długo, jak długo nie pozbędą się tej błędnej ideologii.

 

Źródło: wpolityce.pl

PR

 


DATA: 2019-09-02 17:43
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
11
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

A może by tak dwa słowa o syjonizmie? Wiele by to rozjaśniło, szczególnie co do zachowań Putina.
3 miesiące temu / pyt
 
Jest na świecie dziś imperium chińskie, amerykańskie i rosyjskie i jeszcze kilka mocarstw. Dlaczego pan się tak uwziął na tą Rosję? Czy powie pan jakie skutki dla świata mogloby przynieść obalenie imperialnej/ mocarstwowej pozycji tego wielkiego państwa? Pan profesorze Nowak głosi takie poglądy.Powiem panu otóż trudno przewidzieć te konsekwencje ale byłyby poważne.
3 miesiące temu / Piotr Wielki
 
p. profesorze, to jak było z tym piłsudski8m w bbitwie war5szawskiej>>>, alkez kłamsttwa w pańskich książkach>
3 miesiące temu / lkop
 
Zawsze w takich momentach zastanawiam się który okultyzm jest dla ludzi gorszy: prawosławny czy protestancki. Historycy jakoś dziwnie jeden potępiają a drugi gloryfikują. Tyłu historyków zjada chleb wypracowany przez zwykłych Polaków a prawda dalej głęboko.
3 miesiące temu / coraz głębiej
 
Dzisiejszy post sowiecki imperializm jest kontynuacja planu carskiego imperium,wyrazem czego jest przywrócone carskie Godlo Państwa z nienaturalnym orłem, z dwoma łbami,jednym zwróconym w stronę Pacyfiku gdzie osiągnęli założony cel podbojów i drugim łbem w kierunku Atlantyku,gdzie nie dane im było zrealizowania planów dojścia do drugiego krańca kontynentu po sromotnej klęsce na przedpolach Warszawy w roku l920 i dziś gdy amerykański żołnierz postawił swój but na europejskim wybrzeżu atlantyckim i także na terytorium Polski,co wcale nie oznacza poniechania zakusów tworzenia "wielikij Rossii"
3 miesiące temu / stan
 
Gwoli ścisłości masoneria istniała w Rosji długo przed Napoleonem. Caryca Katarzyna II zresztą zmarła gdy generał Bonaparte był zaledwie świeżym dowódcą Armii Italii. A co do porównania ofensywy bolszewickiej w 1920 roku i niedoszłej w roku 1941 to w roku 920 trwała jeszcze w Rosji wojna domowa, przeciwko Polsce mogli skierować tylko mniejszą część sił. W 1941 cała potęga budowana od co najmniej 10 lat została skierowana na zachodnią granicę. Czy faktycznie wystarczyłaby do pokonania wtedy III Rzeszy, trudno powiedzieć, Bardzo możliwe, ze nie, ale nie byłby to mecz do jednej bramki.
3 miesiące temu / stasiu
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.