DZIŚ JEST:   14   SIERPNIA   2020 r.

Św. Maksymiliana Marii Kolbego
Św. Elżbiety Renzi
 
 
 
 

Prof. Andrzej Nowak: prawda historyczna rzadko jest jednoznaczna, ale Sowieci na pewno nas nie wyzwolili

Prof. Andrzej Nowak: prawda historyczna rzadko jest jednoznaczna, ale Sowieci na pewno nas nie wyzwolili
Prof. Andrzej Nowak i Włodzimierz Czarzasty. FOT.:MA/PCh24+Fotograf:Mateusz Wlodarczyk/FORUM

Prawda historyczna rzadko jest prosta i jednoznaczna, ale jeśli chodzi o rok 1945, można jednak stwierdzić, że Sowieci na pewno nas nie wyzwolili – powiedział w TVP Info wybitny historyk i sowietolog prof. Andrzej Nowak (UJ/PAN). W ten sposób naukowiec odniósł się do skandalicznych słów lidera SLD Włodzimierza Czarzastego.

 

Wypowiedź Włodzimierza Czarzastego o rzekomo wyzwolicielskim dla Polski charakterze wejścia na nasze ziemie Armii Czerwonej nie są żadnym zaskoczeniem. Wszak politycy SLD wielokrotnie powtarzali tego typu narrację, która stanowi prostą kontynuację retoryki powielanej w propagandzie czasów PRL. Nie jest zresztą żadną tajemnicą, że niejeden polityk Sojuszu Lewicy Demokratycznej swoją polityczną karierę zaczynał w komunistycznej PZPR, która swoją władzę nad Polską zawdzięczała Armii Czerwonej i stacjonującym nad Wisłą przez długie dekady dywizjom wojsk sowieckich.

 

Do słów Włodzimierza Czarzastego odniósł się w TVP Info jeden z najwybitniejszych polskich sowietologów prof. Andrzej Nowak. Historyk zauważył, że prawda historyczna rzadko bywa prosta i jednoznaczna, jednak w sprawie roku 1945 nie ma wątpliwości. – Sowieci na pewno nas nie wyzwolili – powiedział pracownik naukowy Polskiej Akademii Nauk i Uniwersytetu Jagiellońskiego.

 

Sowieci rzeczywiście – i to wolno stwierdzić, i to jest prawo każdego, kto zapozna się ze źródłami – uwolnili Polskę od jarzma hitlerowskiego. Ale pamiętać trzeba, że to jarzmo pomogli nałożyć Polsce w 1939 roku. I nie wolno tych rzeczy rozdzielać w pamięci wspominając wyzwolicielską od tego straszliwego, ludobójczego reżimu hitlerowskiego, niemieckiego, rolę Armii Czerwonej, od roli Armii Czerwonej, która zajęła najpierw – wespół w zespół z armią Adolfa Hitlera – połowę Rzeczypospolitej – stwierdził historyk zauważając, że uratowanie Polski przez Armię Czerwoną od dalszej zagłady realizowanej przez Hitlera nie zmniejsza odpowiedzialności Armii Czerwonej oraz sowieckiej partii komunistycznej i państwa sowieckiego „za wybuch II wojny światowej, za wszystkie nieszczęścia, które spadły na świat w związku z paktem Ribbentrop-Mołotow, z paktem Stalin-Hitler i nie zwalnia od odpowiedzialności za to, co zostało wprowadzone wraz z tą Armią Czerwoną do Polski”.

 

Jednocześnie prof. Nowak zauważył, że Armia Czerwona umożliwiła komunistom stworzenie w Polsce całkowicie podległego Związkowi Sowieckiemu i stworzonego na rozkaz Stalina marionetkowego rządu, „który nie wyrażał w najmniejszym stopniu woli narodu, społeczeństwa – społeczeństwa podzielonego, ale na pewno zgodnego w jednym: Bierut na pewno nie był jego reprezentantem, był człowiekiem znikąd, a ściślej z Kremla. To było narzucenie obcej władzy i to władzy tyrańskiej, władzy, która zabrała potem życie, po 1945 roku, dziesiątkom tysięcy obywateli tego państwa, najlepszym jego obywatelom, patriotom, tym, którzy gotowi byli walczyć o niepodległość. O tym zapomnieć nie wolno”.

 

Zdaniem sowietologa kłamstwa historyczne w przyszłości staną się częstsze. Prof. Nowak zwrócił przy tym uwagę na kwestię postrzegania na Zachodzie Polski jako głównego sprawcę Holokaustu, co jeszcze 30 lat temu było niemożliwe – mimo istnienia także wtedy na świecie ośrodków Polsce nieprzychylnych. W ocenie historyka nasz kraj przegapił moment, w którym należało walczyć o historię, tak jak to robiły inne państwa demokratyczne. Szczególnie stracony czas to lata 1989-2005, „kiedy stanął dopiero ten pierwszy pomnik świadomej polityki historycznej, czyli muzeum Powstania Warszawskiego” – ocenił.

 


Źródło: TVP Info / tvp.info

MWł

 

 


DATA: 2019-12-07 20:58
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Równie dobrze można by powiedzieć że wyzwolił nas też Wehrmacht. W końcu Niemcy przegonili Sowietów że wschodniej Polski w 1941r.
8 miesięcy temu / Gigunia
 
Kapitanie Żbiku strzylać to Ty może i potrafisz, ale z ortografią polską u Ciebie kiepściutko.Wróć do podstawówki, może jeszcze nauczą...
8 miesięcy temu / ena
 
Ja miałem zaszczyt i przyjemność strzelać do czerwonych komuchow, to jest dobre rozwiązanie, służyłem w armii gdzie po drugiej stronie byli doradcy bolszewicy. Wojna jest złem, ale wojna w obronie wartości, w obronie narodu jest wojną sprawiedliwą. Tak niewiele mogłem wtedy zrobić dla Polski w Polsce, ale z każdym ubitym komuchem miałem świadomość, że zmniejszam zagrożenie dla bliskich którzy w Ojczyźnie zostali. Cóż dziś ta zaraza, ta hydra znów łeb podnosi. Ja już stary jestem, ale broń mam i jak co do czego to dalej nie zawacham się jej użyć. Polska zasługuje na wolność. Nie ma w niej miejsca dla pedałów, zboczeńców, czerwonej zarazy. Za długo byliśmy zniewoleni 120 lat, potem 20 lat przerwy i dalej. Czas najwyższy na zrzucenie jażma czerwonego. Rodacy czas zbudzić się, czas się wyzwolić
8 miesięcy temu / Kpt. Żbik
 
Jałta.
8 miesięcy temu / jalta
 
Jubi- 100 lecie odzyskania wolności po latach zaborów....niestety logiki już w szkołach nie uczą
8 miesięcy temu / Lit
 
wkładanie kija w mrowisko w naszej sytuacji politycznej i położeniu geograficznym to niebezpieczne dla bezpieczeństwa narodu ,nieodpowiedzialne emocjonalne zachowanie
8 miesięcy temu / rety
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.