DZIŚ JEST:   27   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Frumencjusza z Aksum
Św. Sabiny, męczennicy
 
 
 
 

Prof. Andrzej Nowak: czy szacunek dla żołnierzy Armii Czerwonej oznacza kult Stalina i ZSRR?

Prof. Andrzej Nowak: czy szacunek dla żołnierzy Armii Czerwonej oznacza kult Stalina i ZSRR?
Prof. Andrzej Nowak. Fot. Sebastian Kocon/FORUM

„Droga Armii Czerwonej w II Wojnie Światowej nie zaczęła się od Stalingradu ani nawet od bohaterskiej obrony Brześcia przed nacierającym Wermachtem w czerwcu 1941 roku. Najpierw, od 17 września 1939 roku poczynając, ta sama Armia Czerwona wspólnie z Wermachtem (…) zajmowała nie tylko pół Polski, ale także pół Europy Wschodniej (Łotwę, Litwę, Estonię, rumuńską Besarabię i próbowała również Finlandię) – na mocy układu z Hitlerem”, przypomina na łamach tygodnika „Gość Niedzielny” prof. Andrzej Nowak.

 

Historyk wskazuje na przyczyny ofensywy, jaką w polityce historycznej w ostatnim czasie podjęła Rosja, która żąda od całego świata dożywotniej wdzięczności za „wyzwolenie Europy” spod katorgi III Rzeszy.

 

„W całej II Wojnie Światowej zginęło – wedle oficjalnych danych 27 milionów obywateli ZSRR. (…) Dla Stalina, a dziś dla Putina i jego mediów, te ofiary to dowód na to, że świat cały winien jest Rosji (…) niespłacalny nigdy dług wdzięczności za wynik II Wojny. Czy jednak szacunek dla milionów ofiar prostych żołnierzy musi być nierozdzielnie złączony z szacunkiem i wdzięcznością wobec imperium, z rehabilitacją i nowym kultem Stalina – wyzwoliciela?”, zastanawia się prof. Nowak.

 

Historyk przypomina, że atak ZSRR na Polskę 17 września 1939 roku zaplanował szef sztabu Armii Czerwonej Borys Szaposznikow. To on „zaplanował ofensywę, którą następnie na rozkaz Lenina, Trockiego i Stalina, realizował latem 1920 roku Tuchaczewski”. To Szaposznikow ze wszystkimi szczegółami zaplanował zemstę w 1940 roku w Katyniu.

 

„Czy możemy II Wojnę Światową wspominać tylko przez pryzmat czerwonoarmistów wyzwalających w styczniu 1945 roku Auschwitz, ruiny Warszawy, Kraków, Katowice? Tak jak chce Putin? Czy jednak mamy moralny obowiązek przywoływać też to, co było wcześniej, a czego symbolem najbardziej wyrazistym jest Katyń? (…) Czy możemy zapomnieć o ofiarach Stalina?”, podsumowuje prof. Andrzej Nowak.

 

Źródło: tygodnik „Gość Niedzielny”

TK


DATA: 2020-02-02 10:20
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

prof.Nowak , nie udaje , czy wręcz przeciwnie , a ile wojen było przed 1939 ,może I wojna wspomni pan o tym , a prosty żołnierz to bezczelność tak pisać , pan rozumie przemiany ustrojowe , realia wojny ,
8 miesięcy temu / Stalingrad
 
stalin i stalin, wciąż ta ksywa. On przecież Dżugaszwili się nazywał. A ksywka stalin czemu wielką literką? Że o trockim nie wspmnę, przecież to Lejba Bronsztejn, trocki to ksywka. To samo z ksywką lenin, Uljanow mu było. No historyk z ,,gościa niedzielnego,, to chyba zna takie rzeczy. No, lecz jeśli, ,,trzy ksywy,, miłe i niewinne, winien jakiś Szaposznikow z Tuchaczewskim, według absolwenta wydzału filozoficzno:D-historycznega, to pewno sama prawda.
8 miesięcy temu / szpulas11
 
Moja babcia będąca nastolatką w chwili wkroczenia czerwonoarmiejców na Śląsk była ukrywana przez swoich rodziców w zamaskowanym schowku pod szafą, żeby uniknąć gwałtu. Podobnie chowali swoje córki sąsiedzi. Mojej prababci chcieli zabić niewidomą córkę żeby jej ulżyć! - udało się jej dziecko obronić. Rabowali kosztowności, zegarki, odzież i żywność. Polska to był łup. Tak wspomina się w mojej rodzinie owych wyzwolicieli.
8 miesięcy temu / Anonim
 
Kiedy o Żydach w sowieckim ZSRR? Bez tego nie da się niczego ustalić i ocenić.
8 miesięcy temu / er
 
Bardzo szkoda tych zolnierzy wszystkich nacji.Czy ich nalezy czcic ?Napewno w wiekszosci nie chcieli byc mordercami , ale czy mogli odmowic obowiazkowi.Co innego sa pomniki a co innego zwykle groby.A grobami niepowinien nikt manipulowac nawet niby najgorszych wrogow.Bo jak Kuba Bogu tak Bog Kubie.Pomyslmy wiec o naszych mogilach na obcyznie.A sa to tez miejsca ku przestrodze dla nas.
8 miesięcy temu / paulus
 
na szacunek trzeba zasłużyć, szacunek nie jest dobrym samym w sobie. Należy zapytać czy czrewnoarmiejcy zasługują na cokolwiek? Czy szanowanie najeźdźcy nie jest zdradą ojczyzny? Wchodząc na ziemie polskie jak każdy okupant: gwalcili, rabowali, powędrowli majatki i wsie, bezczescili zwloki, zabijali. Czy zasługują na szacunek? Moim zdaniem NIE, ABSOLUTNIE NIE. To, że tolerujemy ich cmentarze wynika z naszej wiary, kultury i moralności. My nikomu nigdy nie czynilismy jak oni. Chwalić ich mogą tylko zdrajcy narodu polskiego.
8 miesięcy temu / Kpt. Żbik
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.