Nasz kanał RSS
DZIŚ JEST:   15   LIPCA   2020 r.

Św. Bonawentury, Doktora Kościoła
Św. Włodzimierza, księcia
 
 
 
 

Prof. Andrzej Nowak: (Nie)Zapomniane oblicze wojny polsko-bolszewickiej [VIDEO]


Odtwórz w YouTube
 

Upalne lato 1920 roku. Armie sowieckie stoją pod Warszawą, Polacy gotują się do bitwy ostatecznej. Na kongresie Międzynarodówki panuje triumfalny nastrój, wszak „po trupie białej Polski wiedzie droga do pożaru, którego płomienie ogarną świat”. Przeciw pomocy dla Polski strajkują angielscy dokerzy, Czechosłowacja wykorzystuje okazję, by zająć Zaolzie. Sytuacja jest dramatyczna, ale Niemcy nie wyglądają na wystraszonych, bowiem sowieccy wysłannicy w Berlinie przekonują, że nie przekroczą ich granicy. Armia Czerwona oddaje Niemcom Działdowo…

 

Ten dramatyczny obraz wojny polsko-bolszewickiej 1919-1921 mimo upływu 100 lat nadal jest nieznany szerszemu gremium ludzi w Polsce, Europie i na świecie. Czy Polacy zaraz po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku zostali zdradzeni przez rzekomych sojuszników? Komu zależało na unicestwieniu odrodzonej Polski? Kto już wtedy widział realne zagrożenie ze strony „czerwonej zarazy”, która chciała zalać cały świat?

 

Wykład prof. Andrzeja Nowaka wygłoszony 6 lutego 2020 roku w klubie SKAWIŃSKA 13 w Krakowie.

Czytaj także:
DATA: 2020-03-12 21:29:00
 
Przekaż znajomemu:
 
 
 
drukuj
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać
 

Komentarze

Dlaczego piszą/mówią naukowcy o wojnie ... bolszewickiej ..a gdzie indziej inni polskie obozy koncentracyjne zamiast np. słowiańskie?? Henry Ford "Międzynarodowy Zyd" - kto tam rządził za Lenina
2 miesiące temu / Fuga
 
@Lustro Z definicji: przyjrzyj się sobie. I zobacz, kim jesteś, bohaterze za dychę.
5 miesięcy temu / Ryś
 
Towarzyszu Ryś- trzeba przypominać żeby klakierzy Putina nie wciskali Polakom kitu o przyjaźni polsko- rosyjskej,bo nigdy takiej nie było. Morze polskiej krwi i miliony mogił- to efekt sąsiedztwa cywilizacji turańskiej
5 miesięcy temu / Lustro
 
Pl Grembowicz-jaki sens? Żebyś tych samych błędów nie popełniał.
5 miesięcy temu / panda
 
@PI Grembowicz Chodzi o odwrócenie uwagi od rzeczywistości, jątrzenie stosunków sąsiedzkich, a może i przygotowywanie nowego Doniecka na polskiej granicy.
5 miesięcy temu / Ryś
 
Jaki sens ma takie rozpamiętywanie historii?! i tych historii?!
5 miesięcy temu / PI Grembowicz
 

 
NOWOŚCI
 
 
 
 
 
 
12345... 145 
WYBRANE DLA CIEBIE
 
 

 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.