DZIŚ JEST:   23   STYCZNIA   2021 r.

Św. Ildefonsa, biskupa
Bł. Wincentego Lewoniuka
 
 
 
 

Prof. Grzegorz Kucharczyk: Wciąż zbyt mało mówimy o wymordowaniu polskiej inteligencji

Prof. Grzegorz Kucharczyk: Wciąż zbyt mało mówimy o wymordowaniu polskiej inteligencji

- Skala brutalności obu okupantów niemieckiego i sowieckiego wobec polskich elit była niespotykana w czasie całej II wojny światowej. Właściwie zarówno Moskwa jak i Berlin próbowały dokonać czegoś, co można nazwać dekapitacją, czyli takim pozbawieniem narodu polskiego jego głowy, a więc elit politycznych, społecznych, gospodarczych, kulturowych, duchowych - mówił prof. Grzegorz Kucharczyk.

 

Prof. Grzegorz Kucharczyk, historyk z PAN, mówił na antenie „Rozmów niedokończonych” TV Trwam o niemiecko-rosyjskim ludobójstwie dokonanym na Polakach. Jak wskazał uczony, mordercy srożyli się zwłaszcza w latach 1939-1941; można mówić wręcz o istnieniu „formalnego sojuszu"”w tym względzie. To właśnie „w tym okresie zarówno Niemcy jak i Związek Sowiecki równolegle prowadzą akcje, które mają na celu fizyczną eksterminację polskich elit”, wskazał Kucharczyk.

 

Historyk przypomniał o prowadzonej przez Niemców w latach 1939-1940 Intelligenzaktion, czyli akcji wymordowania polskich elit. Zdaniem Kucharczyka o tej niemieckiej zbrodni wciąż mówi się zbyt mało.

 

- Ona zaczyna się już we wrześniu 1939 roku, kiedy w ramach akcji Tannenberg w Wielkopolsce likwidowani są księża, ziemianie, nauczyciele, powstańcy wielkopolscy. Potem mamy tzw. Zbrodnię Pomorską od września 39. do stycznia 1940 roku w województwie pomorskim, zginęło od 20 do 40 tysięcy reprezentantów polskiej elity zamordowanych przez Niemców - powiedział profesor.

 

- Mamy Sonderaktion Krakau, czyli akcję aresztowania i wywiezienia do niemieckich obozów zagłady profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego w listopadzie 1939 roku. Wreszcie akcja AB, która rozpoczyna się w maju 1940 roku w Generalnej Guberni, to jest część tej szeroko pojętej akcji przeciw polskiej inteligencji – dodał.

 

Jak przypomniał, to właśnie w ramach akcji AB doszło do egzekucji w Palmirach.

 

Kucharczyk uważa, że tę niesamowitą nienawiść Niemców i sowietów do polskiej inteligencji, w tym duchowieństwa, można wyjaśnić przechowywaniem przez nią polskiej myśli niepodległościowej. Niepodległość rozumiano nie tylko politycznie, ale także kulturowo i duchowo.

 

Źródło: radiomaryja.pl

 

Pach


DATA: 2020-04-13 18:24
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
13
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ten rząd z masonerią nie ma nic wspólnego.Użycie w tym przypadku słowa masoneria świadczy o dużej niewiedzy.
9 miesięcy temu / utylizator
 
Efekt: sprzymierzone z totalną opozycją pseudo-elity.
9 miesięcy temu / Adam
 
Wszystkie nasze powojenne rządy odpowiedzialne są za to, że Niemiec, który okradł Europę i pół świata "jest kulturalny i pracowity", A Polak to złodziej, brudas i nierób, a teraz doszło jeszcze, że faszysta mordujący żydów. Ten masoński rząd nie jest w stanie nas obronić przed fałszywymi oskarżeniami, ale jeszcze sowicie wynagradza, tych co nas opluwają jak chociażby Gross, Holland Janda czy Tokarczuk, zamiast pociągnąć do odpowiedzialności za to co robią bo paragraf na to jest.
9 miesięcy temu / Stas57
 
Panie Profesorze, wszystko ładnie i pięknie, ale mam wielką prośbę, jeżeli zaczyna Pan mówić o ZBRODNIACH na NArodzie Polskim, proszę zaczynać od przypominania III konferencji NKWD i Gestapo w Zakopanem, Kwiecień AD 1940! Jest jedyna bez precedensu oficjalna debata na temat LIKWIDACJI całego Narodu, na temat sposobów i koordynacji, w dokonaniu tego potwornego Aktu Ludobójstw, które trwa do dzisiaj!!! RP z 26 mln. w 1945 ma 36 milionów AD 2020! Gdzie się podziało co najmniej 30 milionów Rodaków!??? Bo Turcja miała wtedy też coś tak ok. 30 mln. a dzisiaj ma 80 czy ile ich tam jest po całej Europie?!!! Tej Konferencji nie wolno nigdy, nie tylko zapomnieć, ją trzeba rzucać w twarz Putinowi, Merkelowej, Anglikom i całemu Światu po ONZ - aż do SKUTKU!!! Tam uzgodniono, że do 1978 roku ma zostać zlikwidowanych 30 MILIOMNÓW Polaków!!! Kto ma uszy i rozum nie ch słucha i krzyczy na cały ŚWIAT!!!
9 miesięcy temu / AndrzejBR
 
Tak,właśnie.Trzeba zadać pytanie,dlaczego?
9 miesięcy temu / Grażyna
 
Czy ktos kiedys wyjawi, albo starczy odwagi i przyzna sie ,kto rzadzil brunatnymi albo czerwonymi
9 miesięcy temu / emigrant
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.