DZIŚ JEST:   26   CZERWCA   2019 r.

Św. Zygmunta Gorazdowskiego,
Św. Jana i Pawła, męczenników
 
 
 
 

Prodziekan KUL ustępuje. Broniła Ewy Wójciak

Prodziekan KUL ustępuje. Broniła Ewy Wójciak
fot. Krzysiek dbk / commons.wikimedia.org, licencja cc

Prodziekan Wydziału Humanistycznego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, prof. Zofia Kolbuszewska podpisała list w obronie Ewy Wójciak, dyrektorki Teatru Ósmego Dnia w Poznaniu, która wybór papieża skwitowała słowami „No i wybrali ch..., który donosił wojskowym na lewicujących księży”. Dziś rezygnuje ze stanowiska.


Radni Poznania w reakcji na słowa Wójciak wezwali prezydenta miasta do odwołania Wójciak ze stanowiska. Oburzenia nie kryją środowiska katolickie, zachowanie kobiety wywołało też silny sprzeciw internautów, korzystających z tego samego portalu społecznościowego.


W „obronie” dyrektor teatru, finansowanego ze środków samorządu, stanęli niezawodnie artyści i przedstawiciele nauki. Sprzeciw wobec takiego zachowania ocenili jako „wyraz myślenia totalitarnego i nieuprawniona ingerencja władzy w sferę prywatności. To także łamanie praw gwarantowanych przez konstytucję”. List podpisali m. in. podwładni dyrektor teatru, Stanisław Barańczak, prof. Jan Hartman, prof. Tomasz Polak (do 2008 r. ks. Tomasz Węcławski), Anna Grodzka oraz pracownik... KUL, Zofia Kolbuszewska – filolog, adiunkt w Instytucie Filologii Angielskiej, prodziekan wydziału humanistycznego ds. współpracy z zagranicą. 


W oświadczeniu wydanym we wtorek Kolbuszewska stwierdziła, że nie zgadza się z „wypowiedziami Pani Ewy Wójciak, które naruszają dobre imię Jego Świątobliwości papieża Franciszka. (...) Wstawiłam się za osobą, protestując przeciwko pomysłowi zwolnienia jej z pełnionej funkcji jako administracyjnej karze”. Jak dodała, to jej prywatna opinia. We wtorek złożyła rezygnację ze stanowiska zajmowanego we władzach wydziału.  Władze uczelni wyraziły głębokie ubolewanie z powodu zachowania profesor Kolbuszewskiej, która prezentując swoją prywatną opinię, nie powinna podpierać się autorytetem katolickiej uczelni. Wypowiedź Wójciak została oceniona jako „urągająca standardom przyzwoitości”.


List otwarty do byłej prodziekan wystosowali sami studenci KUL-u. „Czy obrona tak wulgarnej i pozbawionej dozy kultury wypowiedzi (…) przystoi osobie z dumą noszącej tytuł profesora KUL?” – pytają autorzy. Sprzeciw wobec obecności pracownika naukowego tej uczelni w gronie sygnatariuszy listu w obronie Wójciak wyraziło 12 organizacji studenckich.źródło: gosc.pl

mat


DATA: 2013-03-27 20:21
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Po Kolbuszewskiej pora na ocenę jakości działań prof. KULu Jacka Sławomira Żurka. Też specyficzna postać i specyficzna działaność
ponad 6 lat temu / ABC
 
I tak ma być!
ponad 6 lat temu / caca
 
ludzie o takiej kulturze POwinni byc zatrudnieni w lewackich uczelniach o obniżonym POziomie kultury osobistej a nie w Katolickiej uczelni
ponad 6 lat temu / katolik
 
Brawo studenci!!!!!!!! Chwała Panu! Taki profesorów KUL nie powinien mieć w swoim gronie!
ponad 6 lat temu / Wisienka
 
Po wielu "dziwnych" sytuacjach które miały miejsce na KUL-u to chyba pierwsza "niedziwna" :))) Czyżby pomału i tam docierało promienie "otrzeźwienia"?
ponad 6 lat temu / Soplica
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "13652"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.