DZIŚ JEST:   17   LUTY   2020 r.

Św. Siedmiu Założycieli Zakonu Serwitów NMP
 
 
 
 

Procesy za protesty przeciw gloryfikacji Armii Czerwonej wciąż aktualne. Tak wygląda wolna Polska

Procesy za protesty przeciw gloryfikacji Armii Czerwonej wciąż aktualne. Tak wygląda wolna Polska
fot.PIOTR GUZIK/FORUM

Uczestnicy protestów przed nowosądeckim pomnikiem ku czci Armii Czerwonej  choć sam monument władze usunęły uznając go za relikt komunizmu – wciąż ciągani są po sądach. Zygmunt Miernik, który odsiaduje karę za „protest tortowy”, na swój proces dowożony był z więzienia w kajdankach.

 

Pomnik ku czci Armii Czerwonej w Nowym Sączu został usunięty z przestrzeni publicznej w lipcu 2015 roku. Rozbiórkę poprzedziły liczne protesty środowisk kombatanckich i niepodległościowych, które zaowocowały aktami oskarżenia. Chodziło o zniszczenie lub znieważenie pomnika, albo zakłócenia porządku. W sumie ruszyło aż osiem postępowań sądowych.

 

Sytuacja nie uległa zmianie nawet kiedy władze przyznały rację protestującym i usunęły pomnik. Policja zarzutów nie wycofała. Postępowania kolejno są umarzane w sądach, albo oskarżeni słyszą wyroki uniewinniające. Ostatni z nich zapadł we środę. Krzysztof Bzdyl, działacz opozycyjny, wraz z kilkoma osobami odpowiadał za naruszenie spokoju i porządku publicznego. Polegało ono na śpiewaniu przed pomnikiem „Pierwszej Brygady”.

 

Szczególne emocje wzbudzała sprawa Zygmunta Miernika, który na tej samej demonstracji miał naruszyć nietykalność policjantów. Publikowane w internecie relacje filmowe z protestu budzą spore wątpliwości co do takiej interpretacji zachowania oskarżonego. To jednak musiał ocenić sąd. A jako, że Miernik odsiaduje karę za rzucenie tortem w sędzię decydującą o zawieszeniu procesu Czesława Kiszczaka, był dowożony na proces skuty kajdankami.

 

Działaczy antykomunistycznych razi to, że wolnej Polsce dochodzi do tego typu sytuacji, a sądy nie mają wypracowanego wspólnego orzecznictwa dotyczącego sowieckich pomników. Warto tu wspomnieć, że warszawski sąd uniewinnił dwóch harcerzy oskarżonych o zdewastowanie komunistycznych monumentów na Pradze, uznając takie działanie za czyn patriotyczny.Źródło: „Rzeczpospolita”

MA
  


DATA: 2016-10-21 13:18
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Tak właśnie wygląda wolność słowa i demokracja w "wolnej" III RP powstałej na bazie styropianowej za srebrniki CIA...
ponad 3 lata temu / zniewolony przez solidarność
 
Trudno sie z komunistycznej zarazy wyzwolić.
ponad 3 lata temu / panda
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.