25 września 2019

„Proces słuchania” w irlandzkiej diecezji. Większość zgromadzenia „za” postępowymi zmianami

(Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com (kollynlund))

Irlandzki biskup John Fleming, zainspirowany nauczaniem papieża Franciszka, zainicjował „proces słuchania” w swojej diecezji Killala, która obejmuje północne hrabstwo Mayo i zachodnie Sligo. Rezultatem tego projektu zatytułowanego „Pokładanie nadziei w wierze” (Placing Hope in Faith) jest m.in. poparcie dla święceń kapłańskich kobiet oraz zmiany nauki Kościoła o homoseksualizmie.

 

„Proces słuchania” obejmował w pierwszym etapie przeprowadzenie ankiety wśród tysiąca pięciuset osób w diecezji. Opracowane na tej podstawie postulaty następnie poddano pod głosowanie zgromadzenia diecezjalnego, składającego się z 300 delegatów z 22 parafii. „Osiemdziesiąt procent głosowało za diakonatem kobiet, 69 proc. poparło kapłaństwo kobiet, 85 proc. poparło żonatych księży, 81 proc. oddało swój głos popierając powrót żonatych księży do czynnej posługi”.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Ponadto „zgromadzenie także udzieliło w 86 proc. poparcia dla zmiany kościelnej nauki o homoseksualizmie, by odzwierciedlała ona włączenie wszystkich osób, niezależnie od orientacji seksualnej, stanu małżeńskiego lub stanu rodzinnego”.

 

Ks. Brendan Hoban stwierdził w wywiadzie dla „Irish Examiner”, że „bp Fleming zobowiązał się do włączenia postulatów zgromadzenia do polityki diecezji, jeśli będzie to w zakresie jej kompetencji”. Pozostałe postulaty mają być przekazane do rozpatrzenia przez Konferencję Biskupów Katolickich oraz nuncjuszowi apostolskiemu, który z kolei ma je przesłać odpowiednim władzom w Rzymie.

 

Wprawdzie ks. Brendan Hoban przyznał, że w zakresie kompetencji diecezji nie leży np. wyświęcanie kobiet czy żonatych mężczyzn, ale z drugiej strony biskup Fleming oświadczył, że „postulaty te, kiedy zostaną zaakceptowane, staną się polityką diecezji i będą tworzyć podstawy duszpasterskiego planu dla diecezji”.

 

Postulaty te zostały skrytykowane przez pisarza i diakona Nicka Donnelly’ego jako herezja. Stwierdził on m.in., że „biskup John Fleming pozwala na detronizację słowa Bożego w diecezji Killala przez duchowieństwo i świeckich, którzy są albo w najlepszym przypadku nieodpowiedzialnie nieświadomi albo w najgorszym – niszczycielsko lucyferyczni. Zamiast zapewnić posłuszeństwo wierze, bp Fleming pozwolił na szalejące nieposłuszeństwo wierze katolickiej w owczarni, którą ma obowiązek chronić. (…) Proces słuchania zainicjowany przez biskupa Fleminga nie jest autentycznym wyrazem sensus fidei, ale udzieleniem głosu herezji, która grozi zerwaniem komunii z Kościołem”.

 

Jules Gomes z Church Militant przypomina, że w 2009 roku biskup Fleming nie udzielił zgody na odprawianie Mszy św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego wbrew decyzji papieża Benedykta XVI, która zapewniła możliwość odprawiania takich Mszy.

 

W diecezji Killala w roku 1973 posługiwało 62 księży. Według prognoz w roku 2037 tylko od trzech do sześciu księży będzie pełnić posługę w 22 parafiach tej diecezji. Tę smutną statystykę dopełnia fakt, że w tym roku wyświęcono w Irlandii tylko ośmiu kapłanów.

 

 

Źródło: ChruchMilitant.com

Jan J. Franczak

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 290 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram