DZIŚ JEST:   20   STYCZNIA   2021 r.

Św. Sebastiana, męczennika
Św. Fabiana, papieża, męczennika
 
 
 
 

Problemy z Sądem Najwyższym w USA. Czy Polska upomni się o praworządność w Stanach Zjednoczonych?

Problemy z Sądem Najwyższym w USA. Czy Polska upomni się o praworządność w Stanach Zjednoczonych?
EFE/Zipi

Lewicowa sędzia Sądu Najwyższego USA atakuje kandydata Partii Republikańskiej na urząd prezydenta, za co krytykowana jest nawet przez popierające jej światopogląd media. Cały czas trwa pat przy wyborze sędziego na miejsce zmarłego Antonina Scalii. Czy USA mają problem z przestrzeganiem prawa i niezależnością sędziów?

 

- Trump mówi cokolwiek przyjdzie mu w danym momencie do głowy. Jest megalomanem. Jak mogło mu ujść na sucho nieujawnianie zeznań podatkowych? – powiedziała Ruth Bader Ginsburg, należąca do grupy pięciorga liberalno-lewicowych sędziów Sądu Najwyższego.

 

Wypowiedź Ginsburg stała się swoistym precedensem, ponieważ dotychczas sędziowie Sądu Najwyższego USA nie zabierali publicznie głosu na tematy polityczne, szczególnie związane z kampanią prezydencką. Uzasadnione jest to troską o zachowanie niezawisłości i niezależności sędziów. Wypowiedź sędzi spotkała się z powszechną krytyką, zarówno zwolenników Trumpa, jak i liberalnego „New York Times’a”, który napisał, że powinna „porzucić polityczne komentarze i epitety”. „Washington Post” z kolei podkreślił: „Niezależnie od tego jak słuszne są jej opinie, lepiej aby nie wypowiadał ich członek składu Sądu Najwyższego”.

 

Donald Trump wydał w powyższej sprawie mocne oświadczenie: „Jest wysoce niestosowne, by sędzia Sądu Najwyższego angażowała się w kampanię polityczną. Myślę, że to hańba dla sądu, który powinna ona przeprosić”.

 

Głos w końcu zabrała sama Gindburg. - Po dłuższym zastanowieniu moje ostatnie uwagi i odpowiedzi na pytania mediów były źle przemyślane i bardzo ich żałuję. Sędziowie nie powinni wypowiadać się na temat kandydatów do urzędów publicznych. W przyszłości będę bardziej rozważna – stwierdziła.

 

W Sądzie Najwyższym sędzia Ruth Bader Ginsburg uważana jest za część liberalnej frakcji. Na stanowisko została mianowana w 1993 roku przez demokratę Billa Clintona. Popiera „prawo kobiet do przerywania ciąży”, mniejszości seksualne czy rozdział kościoła od państwa.

 

Jednocześnie cały czas trwa kryzys wokół stanowiska sędziowskiego po śmierci Antonina Scalii, mianowanego w 1986 roku przez republikanina Ronalda Reagana. Scalia był jednym z najbardziej konserwatywnych sędziów Sądu Najwyższego USA w historii – gorliwie wierzący, przeciwnik aborcji i zniesienia kary śmierci, ojciec księdza katolickiego. Na jego miejsce Barack Obama mianował Merricka Garlanda, wyznawcę judaizmu. Jednak jego kandydaturę musi zaopiniować Senat, w którym większość mają republikanie. Ci przeciągają procedury – nie są zobligowani żadnym terminem – chcąc wytrzymać ten pat aż do końca prezydentury Obamy.

 

Źródło: interia.pl/wPolityce.pl

KRaj
DATA: 2016-07-14 19:22
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ruth Bader Ginsburg, należąca do grupy pięciorga liberalno-lewicowych sędziów Sądu Najwyższego popiera ?prawo kobiet do przerywania ciąży?, a czy będzie się przy tym upierać w chwili swojej śmierci i na Sądzie Ostatecznym...?
ponad 4 lata temu / wmo
 
Który to punkt konstytucji lub jakie prawo rzekomo narusza Senat USA?
ponad 4 lata temu / @Stormer
 
I w Polsce trzeba przeczekać Rzeplińskiego --- do 4 grudnia 2016r.
ponad 4 lata temu / GW
 
Który to punkt konstytucji lub jakie prawo rzekomo narusza Obama?
ponad 4 lata temu / Stormer
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.