DZIŚ JEST:   06   CZERWCA   2020 r.

Pierwsza Sobota
Św. Norberta, biskupa
Bł. Marii Karłowskiej, zakonnicy
 
 
 
 

Problemy katolickich naukowców z Mediolanu. Skrytykowali liberalną interpretację Amoris Laetitia!

Problemy katolickich naukowców z Mediolanu. Skrytykowali liberalną interpretację Amoris Laetitia!
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com

Katolicki Uniwersytet w Mediolanie ukarał dwóch sygnatariuszy Synowskiego Napomnienia. Jeden z nich – zewnętrzny współpracownik – spodziewa się zakończenia współpracy. Jego zdaniem przedstawiane przez uczelnię powody zaistniałej sytuacji są jedynie kruczkiem, a prawdziwą przyczynę spodziewanego zwolnienia stanowią poglądy. To kolejny w ostatnich miesiącach przypadek pokazujący, że krytyków liberalnej interpretacji Amoris Laetitia nie czeka łatwe życie w kościelnych instytucjach.

 

Znany watykanista Marco Tosatti otrzymał maila od jednego z ukaranych naukowców. Autor wiadomości podkreślił, że wraz ze swoim kolegą z uczelni otrzymali w listopadzie upomnienie z powodu rzekomego nadużycia tytułów akademickich. Chodziło o posłużenie się nimi przy podpisaniu Correctio Filialis.

 

Zdaniem autora e-maila to tylko „jezuicki pretekst”. „Chciałbym zobaczyć, jak oni (władze uczelni) chodzą po wszystkich prawniczych firmach w Mediolanie, gdzie prominentni prawnicy afiszują się swoimi powiązaniami (z Uniwersytetem)” – napisał.

 

Sygnatariusz wysłanego do Marco Tosattiego mejla w grudniu zauważył, że został usunięty z listy współpracowników na stronie uczelni. Wskazuje to na to, że umowa z nim nie zostanie przedłużona (choć ustnie zapewniano go, że stanie się inaczej).

 

Marco Tossatti nie ujawnił nazwisk ukaranych naukowców. Wiadomo jednak, że wśród sygnatariuszy Correctio Filialis znajdują się cztery osoby z Katolickiego Uniwersytetu Najświętszego Serca w Mediolanie: etyk dr Ettore Gotti Tedeschi, profesor Massimo de Leonardis, politolog dr Giuseppe Reguzzoni (zewnętrzny badacz), a także profesor Andrea Sandri.

 

Papież otrzymał egzemplarz Synowskiego upomnienia 11 sierpnia 2017 roku. Pierwszymi czterdziestoma sygnatariuszami byli katoliccy naukowcy reprezentujący różne dziedziny wiedzy. Autorzy krytykują papieża Franciszka za szerzenie błędnych – ich zdaniem – poglądów w kwestii małżeństwa, etyki i Eucharystii.

 

Treść Synowskiego upomnienia budzi kontrowersje, gdyż autorzy posuwają się wręcz do zarzucania papieżowi głoszenia obiektywnej herezji. Warto jednak dodać, że nawet wierni nie dopuszczający się takich oskarżeń, a krytyczni wobec liberalnej interpretacji Amoris Laetitia, spotkali się z problemami.

 

Na początku września 2016 roku arcybiskup Javier Martínez Fernández usunął profesora Josefa Seiferta ze stanowiska zajmowanego przezeń w jednej z hiszpańskich uczelni katolickich. Zdaniem hierarchy podniesione przez profesora Seiferta wątpliwości odnośnie Amoris Laetitia niszczą wspólnotę w Kościele i podważają zaufanie wobec papieża.

 

We wrześniu Joseph Seifert w tekście „Czy czysta logika grozi zniszczeniem całego moralnego nauczania Kościoła?” stwierdził, że adhortacja Amoris Laetitia zdaje się sugerować, że „możemy mieć pewne moralne przekonanie, iż to sam Bóg prosi nas byśmy kontynuowali popełnianie wewnętrznie złych czynów, takich jak cudzołóstwo i czynny homoseksualizm”.

 

Stwierdził również, iż jeśli stwierdzimy, że „Bóg może chcieć, by cudzołożne pary żyły w cudzołóstwie, to czyż przykazanie nie cudzołóż nie powinno zostać przeformułowane na: jeśli twoja sytuacja cudzołóstwa nie jest mniejszym złem, nie cudzołóż, lecz jeśli stanowi mniejsze zło, to pozostań w cudzołóstwie”.

 

Podkreślił, że nie twierdzi bynajmniej jakoby takie odczytanie adhortacji było właściwe i zgodne z papieską intencją. To zastrzeżenie nie uratowało go jednak przed wymierzoną przez arcybiskupa karą.

 

Z kolei na przełomie października i listopada 2017 prominentny kapucyn, ojciec Thomas Weinandy, złożył rezygnację z funkcji doradcy komisji do spraw doktrynalnych amerykańskiego Episkopatu. Zdecydował się na to po upublicznieniu krytycznego (i dość mocnego) listu do Franciszka i rozmowie z sekretarzem generalnym episkopatu USA.

 

We wrześniu profesor Claudio Pierantoni, wykładowca patrystyki i filozofii średniowiecznej napisał zaś o rozpoczęciu prześladowań katolickiej ortodoksji w Kościele.

 

 

Źródła: lifesitenews.com / marcotosatti.com / pch24.pl

mjend

 

 

Wesprzeć polskich biskupów w trudnym i odpowiedzialnym zadaniu opracowania zgodnej z katolicką Tradycją interpretacji adhortacji Amoris Laetitia można w ramach akcji Polonia Semper Fidelis. Więcej szczegółów tutaj: 

 

  


DATA: 2018-01-20 19:01
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

A CZEGO MAJĄ SIĘ SPODZIEWAĆ CI CO STAJĄ PO STRONIE JEZUSA CHRYSTUSA I PRAWDY JAK NIE KRZYŻA. To nie teoria ale ŻYCIE. Można jedynie zapytać a gdzie byli wcześniej i czy nie widzieli posiadając tak duże wykształcenie w jakim kierunku DRYFUJE Kościół ???????? Też chcieli zachować posady ????
ponad 2 lata temu / iskierka
 
Coraz wyraźniej widać, że Amoris Laetitia wywołuje (jak na razie w formie dość zawoalowanej!) schizmę w Kościele i wzmocnienie postaw sedewakantystycznych.
ponad 2 lata temu / Stefan
 
Trochę wstyd się przyznać ale dotąd nie pomyślałem żeby z "Synowskim upomnieniem" się zapoznać. Trzeba by to nadrobić, tylko nie bardzo mogę znaleźć tekst. Jeżeli ktoś ma namiar proszę o informację. Dziękuję.
ponad 2 lata temu / One
 
Pan Jezus też, był prześladowany przez swoich...został zabity też przez tych,którym nie podobała się Jego Ewangelia...Czasy się zmieniły,ale nienawiść do Ewangelii Pana Jezusa i tych,którzy ją głoszą NIE ulega zmianie...i wówczas i obecnie krzywda przychodzi,ze strony tych, którzy POWINNI BRONIĆ KK, a oni ciskają w nas kamienie i kneblują nam usta...Zabrzmi to absurdalnie,ale Bogu niech będą dzięki za to SWIADECTWO HEROICZNEJ wiary kard,Abp,Bp,ks,prof świeckich zwykłych wiernych Chrystusowi ludzi poniżanych, z pracy wyrzucanych i przez anty-kapłanów poniżanych...Dzisiaj dzięki ,ich KRZYWDZIE,CIERPIENIU-męczeństwu WIEMY KTO JEST Iskariotą KK...
ponad 2 lata temu / Megi
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.