DZIŚ JEST:   19   SIERPNIA   2018 r.

XX Niedziela zwykła
Św. Jana Eudesa
Św. Sykstusa III, papieża
 
 
 
 

Proaborcyjny fałsz. Zbiórka komitetu „Ratujmy kobiety” to zadanie dla prokuratora

Proaborcyjny fałsz. Zbiórka komitetu „Ratujmy kobiety” to zadanie dla prokuratora
Fot. Mateusz Włodarczyk/Forum

Ordo Iuris zawiadamił prokuraturę o podawaniu przez proaborcyjny komitet „Ratujmy kobiety 2017” fałszywych informacji na temat liczby zebranych podpisów. Zwolennicy aborcji twierdzili, że uzbierali 400 tys. głosów poparcia. Wyliczenia pokazują, że podpisów było niemal dwa razy mniej.

 

Instytut Ordo Iuris w zawiadomieniu do prokuratury wskazuje na fakt podania przez Barbarę Nowacką w piśmie do marszałka Sejmu fałszywych informacji na temat liczby podpisów zebranych pod proaborcyjną inicjatywą ustawodawczą. „Dostępne dane wskazują, że w rzeczywistości Komitet zebrał nie blisko 400 tys., ale jedynie nieco ponad 200 tys. podpisów. To oczywista manipulacja” – uznał Instytut.

 

Zawiadomienie ma związek z informacjami, jakie podał gosc.pl, a które zostały udostępnione przez Kancelarię Sejmu. Z dokonanych sprawdzeń i szacunków wynika, że komitet „Ratujmy Kobiety 2017” mocno przesadził z polityką informacyjną, a rzeczywista skala poparcia dla projektu nie przekroczyła 208 tys. podpisów.

 

„Barbara Nowacka w piśmie do Marszałka Sejmu twierdziła, że pod proaborcyjnym projektem zebrano podpisy w ilości 371 156, a na stronie internetowej Komitetu podano nawet informacje, że proaborcyjna ustawa uzyskała poparcie „blisko pół miliona Polek i Polaków” – wskazał Ordo Iuris. To oznaczałoby około dwukrotny wzrost poparcia postulatów proaborcyjnych w porównaniu z zeszłoroczną inicjatywą, którą według komitetu poparło 215 tys. osób.

 

Kancelaria Sejmu zweryfikowała czy został spełniony konstytucyjny wymóg zebrania 100 tys. podpisów. Po określeniu, czy miało to miejsce, pozostałe podpisy co do zasady nie są weryfikowane, co może tworzyć mylne wrażenie, że zadeklarowanej przez Komitet skali poparcia nie można w żaden sposób sprawdzić. 

 

Jak wskazał Instytut, kancelaria Sejmu odnotowuje liczbę złożonych do niej kart z wykazem podpisów osób popierających inicjatywę. W procesie sporządzania protokołu z liczby kart może brać udział przedstawiciel Komitetu inicjatywy obywatelskiej. Zgodnie ze wzorem karty wykazu przyjętym przez Komitet proaborcyjnej inicjatywy znajdowało się miejsce na 10 podpisów. Także Barbara Nowacka potwierdziła w rozmowie z „Gościem Niedzielnym”, że podpisy zbierano wyłącznie na kartach opublikowanych na stronie internetowej.

 

Kancelaria Sejmu podała, że kierowany przez Barbarę Nowacką Komitet złożył  21 823 strony zawierające wykazy podpisów. Oznacza to, że już samo określenie liczby kart z podpisami wyklucza możliwość poparcia inicjatywy przez więcej niż 218 230 osób, czyli dziesięciokrotność liczby złożonych kart.

 

„Ponadto Kancelaria Sejmu zweryfikowała podpisy znajdujące się na pierwszych 11 500 kart i określiła, że było ich 106 929, w tym 1448 złożonych wadliwie. Nawet gdyby na wszystkich pozostałych stronach (10 323) złożono dokładnie po 10 podpisów, bez weryfikacji pozostałych kart, można jednoznacznie stwierdzić, że łączna skala poparcia dla projektu nie przekracza 208 711 podpisów” – podał Instytut. Zatem nawet przy najbardziej optymistycznym założeniu, jest to liczba o około połowę niższa od – rozbieżnych zresztą – informacji przekazywanych przez przedstawicieli proaborcyjnego komitetu.

 

- To oczywista manipulacja środowisk proaborcyjnych, mająca na celu wprowadzenie w błąd opinii publicznej. To już kolejna sytuacja, kiedy kwestii o olbrzymim znaczeniu społecznym, jaką jest ochrona życia ludzkiego, do opinii społecznej trafiają nieprawdziwe informacje. Zawiadomiliśmy prokuraturę, bo misją naszego Instytutu jest eliminowanie oczywiście nieprawdziwych informacji z przestrzeni publicznej – powiedział mec. Jerzy Kwaśniewski, prezes Ordo Iuris.

 

Ważnym punktem odniesienia jest liczba kart pod projektem proaborcyjnym złożonym przez Komitet „Ratujmy kobiety” w 2016 r. Kancelaria Sejmu otrzymała wtedy 21 981 kart z podpisami poparcia, czyli więcej niż obecnie. Liczba ta współgrała z ogłoszoną wówczas przez Komitet skalą poparcia projektu, pod którym – według własnych danych Komitetu – podpisało się 215 100 osób.

 

Dla porównania przypomnieć należy, że inicjatorzy zgłoszonego w zeszłym roku obywatelskiego projektu ustawy o pełnej prawnej ochronie życia „Stop aborcji” zgodnie z danymi dostępnymi na stronie Sejmu przekazali 53 313 stron zawierających wykazy poparcia z podpisami obywateli, a więc blisko dwuipółkrotnie więcej niż pod każdą z inicjatyw proaborcyjnych.

 

Źródło: Ordo Iuris

MA

 

 


DATA: 2017-12-06 15:46
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Mówiłam, że 400 tys. jest nierealne. Mam nadzieję, że dokładna ilość głosów zostanie policzona i przekazana w mediach.
8 miesięcy temu / BP
 
@Arek - nie tylko wszystkie, ale również z kopiami (to tak, żeby było więcej);
8 miesięcy temu / JARO
 
No dobra ale czy wszystkie zebrane podpisy zostały złożone oto jest pytanie
8 miesięcy temu / arek
 
Niech smaczku doda fakt, że feministki podpisywały się po kilka razy, czym nie omieszkały się pochwalić na Facebooku.
8 miesięcy temu / Reselka
 
Na wiadomość o kłamstwach lewicy ogarnia mnie śmiech!!! Ciekawe, czy inne portale podejmą temat...
8 miesięcy temu / Reselka
 
To jest absurdalne! Pisać "Ratujemy kobiety" i niweczyć, a tak naprawdę zabijać to życie, którego celem przecież jest aby wydać z siebie kobietę. Oczywiście nie każde dziecię poczęte będzie kiedyś kobietą, ale ile z nich mogły się nimi stać, gdyby te "ratowniczki kobiet" temu nie zapobiegły, zabijając je zanim ujrzały światło tego świata?
8 miesięcy temu / peter-70
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.