DZIŚ JEST:   25   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

XXX Niedziela zwykła
Św. Antoniego od św. Anny Galvao
Św. Amona z Toul
 
 
 
 

Pro-homoseksualny jezuita w ogniu krytyki. Kard. Burke wskazuje na problem

Pro-homoseksualny jezuita w ogniu krytyki. Kard. Burke wskazuje na problem
Kard. Burke. ALESSANDRO BiANCHI/FORUM

Amerykański jezuita o. James Martin spotkał się z krytyką kardynała Raymonda Burke’a za sprzeczne z nauką Kościoła wypowiedzi o homoseksualizmie.

 

Działalność i wypowiedzi Jamesa Martina SJ wywołują już od dłuższego czasu wiele kontrowersji w Kościele i krytykę zarówno ze strony świeckich, jak i duchownych, w tym wybitnych hierarchów Kościoła katolickiego. Dużym skandalem okazało się na przykład jego wystąpienie na Światowym Spotkaniu Rodzin w Dublinie w ubiegłym roku, w którym zalecał otwarcie się Kościoła na aktywistów LGBT. Portal PCh24.pl jako jedyny opublikował w całości tłumaczenie tekstu tego wystąpienia. Wypowiedź amerykańskiego jezuity spotkała się w Polsce m.in. z krytyką o. Dariusza Kowalczyka SJ.

 

W wywiadzie dla portalu „The Wanderer” kar. Burke wymienił o. Jamesa Martina jako przykład duchownego głoszącego naukę sprzeczną z nauczaniem Kościoła o homoseksualizmie i zganił biskupów promujących jego działalność. Stwierdził między innymi: „zdecydowanie istnieje w hierarchii Stanów Zjednoczonych element, który nie jest zgodny z Kościołem w tych sprawach [homoseksualizmu]. Prałaci na przykład promujący o. Jamesa Martina SJ (który nie wypowiada się zgodnie z nauczaniem Kościoła o homoseksualizmie) w swoich diecezjach są dla nas wskazówką, że istnieje w hierarchii poważny problem, którym należy się zająć”.

 

Kardynał Burke, odpowiadając na pytanie dziennikarza o „nieustanną próbę rozmiękczenia języka Kościoła” odnoszącego się do homoseksualizmu, potwierdził tradycyjną naukę Kościoła, zauważając, że „Bóg nie stworzył nas, byśmy nawiązywali relacje seksualne pomiędzy osobami tej samej płci”. Jednocześnie podkreślił, że wśród „dużego grona prałatów pewne grupy nacisku – szczególnie te, które mają władzę – mogą doprowadzić do przyjmowania przez to grono stanowisk, które indywidualni biskupi uważaliby za niemożliwe do przyjęcia”.

 

Martin M. Barillas z Life Site News wylicza również innych hierarchów, którzy krytykowali działalność i wypowiedzi amerykańskiego jezuity.
Choć biskup Joseph Strickland z Tekasu nie wymienia Jamesa Martina po imieniu, to jego wypowiedź zdaje się wskazywać na jezuitę: „Jest ksiądz, który wszędzie teraz jeździ mówiąc zasadniczo, że [nie wierzy w naukę Kościoła] i wydaje się, że ma bardzo dobrą promocję w różnych miejscach”. A dalej dodaje, że biskupi powinni się zastanowić i zadać sobie pytanie, czy wolno promować pogląd, który głosi, że „małżeństwo tej samej płci jest po prostu dobre, a Kościół któregoś dnia to zrozumie”.

Otwarcie natomiast o. Jamesa Martina skrytykował kardynał Robert Sarah, nazywając go „jednym z najbardziej jawnych krytyków kościelnego przesłania o seksualności”, który „powtarza powszechne krytyczne uwagi, że katolicy występują z ostrą krytyką homoseksualizmu, jednocześnie lekceważąc znaczenie prawości w dziedzinie seksualności wśród wszystkich wyznawców”.

 

Z kolei arcybiskup Charles Chaput w swojej recenzji skrytykował poglądy wyrażone w książce Jamesa Martina Building a Bridge. Podkreślając szacunek należny osobom homoseksualnym, arcybiskup stwierdza, że nikt nie ma prawa ignorować biblijnej nauki o płciowości, a sam autor książki nie dostrzega „istoty tego, co dzieli wiernych chrześcijan od tych, którzy nie widzą grzechu w aktywnych związkach tej samej płci”.


Potwierdzeniem słów kard. Burke’a o elemencie, „który nie jest zgodny z Kościołem”, zdają się być pro-homoseksualni obrońcy Jamesa Martina: bp. Robert McElroy, kard. Kevin Farrell czy kard. Joseph Tobin.

Sam o. James Martin, broniąc swoich poglądów w sprawie „potrzeby” zmiany stanowiska Kościoła wobec homoseksualizmu, powołuje się m.in. na słynne słowa papieża: „Kim jestem, by sądzić” odnoszące się właśnie do homoseksualistów.

 

Źródło: The Wanderer, LifeSiteNews.com
Jan J. Franczak


DATA: 2019-01-13 09:21
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
10
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Sprostowanie - poprzedni mój komentarz został obcięty (przez moderatora? błąd w oprogramowaniu?) przez co został pozbawiony sensu.
ponad 1 rok temu / ja
 
>> Otwarcie natomiast o. Jamesa Martina skrytykował kardynał Robert Sarah, nazywając go "jednym z najbardziej jawnych krytyków kościelnego przesłania o seksualności"
ponad 1 rok temu / ja
 
A jego książke można kupić w księgarni katickiej... Żenada
ponad 1 rok temu / Krakusik
 
Niechby się lepiej zastanowił kim on jest, by otwierać usta krytykując naukę Kościoła katolickiego.
ponad 1 rok temu / sp
 
Ojciec Martin to jest duchowny, ale tylko z nazwy. Zamiast promować chrześcijaństwo, lansuje Lgbtq, spędza mu to sen z powiek. Jego nauki mogą sie podobać głównie niewierzącym.
ponad 1 rok temu / Michu.
 
Amerykanski jezuita o.JM podczas tych przemowien wystepuje w swetrze i koszuli czy w sutannie ?
ponad 1 rok temu / Nick
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.