DZIŚ JEST:   08   LIPCA   2020 r.

Św. Jana z Dukli
Św. Kiliana, męczennika
 
 
 
 

PRL a reparacje od Niemiec: nawet komunistyczne władze nie były zgodne – zauważa prof. Cenckiewicz

PRL a reparacje od Niemiec: nawet komunistyczne władze nie były zgodne – zauważa prof. Cenckiewicz
Premier PRL Józef Cyrankiewicz i premier RFN Willy Brandt (Warszawa, 9.12.1970, po podpisaniu układu PRL-RFN), fot. rzut ekranu z YouTube / AP Archive

Rząd PRL oświadczeniem z 23 sierpnia roku 1953 zrzekł się... nie do końca wiadomo czego – zauważa w swoim tekście z tygodnika „Do Rzeczy” prof. Sławomir Cenckiewicz zwracając uwagę na brak precyzji w dokumencie. Wątpliwości w sprawie rezygnacji z roszczeń mieli nawet sami członkowie władz państwa komunistycznego. Niektóry twierdzili, że należy o nie walczyć!

 

Członek Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej opisuje polemikę komunistycznego ministra spraw zagranicznych Stefana Jędrychowskiego z „Informacją Wstępną” dotyczącą reparacji i odszkodowań przygotowaną 24 maja roku 1971 przez Komisję do Opracowania Problemu Odszkodowań Niemieckich.

 

„Stanowisko komisji piętnowało zarówno nieprecyzyjność określenia Niemcy (bez rozróżnienia na Niemiecką Republikę Federalną i Niemiecką Republikę Demokratyczną), jak i inne nieścisłości językowo-pojęciowe wspomnianego już oświadczenia rządu PRL z 23 sierpnia 1953 r. Chodzi o użycie w polskiej wersji językowej pojęcia odszkodowania zamiast reparacje, zaś w wersji niemieckiej – reparationen, co jeszcze bardziej komplikowało i wciąż komplikuje problem, gdyż są to pojęcia opisujące zupełnie inne zagadnienia oraz typy roszczeń” – czytamy w tekście Sławomir Cenckiewicza.

 

Jak stwierdza dyrektor Wojskowego Biura Historycznego, Komisja zaprezentowała niejednoznaczną konkluzję. Zadeklarowaną w roku 1953 rezygnację z „odszkodowań” wiązano jedynie z NRD (także w oparciu o decyzję mocarstw zachodnich), ale sprawę reparacji ze strony Niemiec Zachodnich uznano za zakończoną mimo nie załatwienia wszystkich spraw.

 

W swojej polemicznej ze stanowiskiem Komisji „pilnej notce” z 21 czerwca 1971 minister Jędrychowski nie kwestionował sensu zgłoszenia roszczeń reparacyjnych, ale podczas rokowań między PRL a RFN Warszawa potwierdziła stanowisko z roku 1953 – zauważa prof. Cenckiewicz.

 

W opinii historyka komunistyczny minister traktował sprawę reparacji jako nierealną a nawet szkodliwą i możliwą do wykorzystania jedynie jako narzędzie nacisku na Niemcy Zachodnie w razie problemów w relacjach, zaś temat powinno rozpocząć się od akcji gromadzenia dokumentacji.

 

Wobec stanowiska Jędrychowskiego protestowano nawet w łonie władz państwa komunistycznego. Powstało w tej sprawie nawet 16-stronnictowe opracowanie, niestety nieopatrzone datą i żadnym nazwiskiem. Jego autorzy ubolewali, że inne kraje bloku wschodniego (Węgry, Jugosławia, Czechosłowacja) prowadzą politykę zmierzającą do uzyskania reparacji, a analogicznych wysiłków nie podejmuje jedynie PRL.

 

Autorzy opracowania stwierdzali, że problem jest co prawda trudny, „ale nie jest nierozwiązywalny” i podali konkretne wyliczenia wartości szkód wojennych: 575 mld marek niemieckich plus 326 mld marek niemieckich za szkody cywilnoprawne. Po dodaniu „roszczeń restytucyjnych i odszkodowawczych z innych tytułów” w sumie bilans wynosił ponad tysiąc miliardów marek.

                                                          

Ponadto twórcy analizy zarzucali MSZ „ignorancję, brak precyzji, wytwarzanie atmosfery nierozwiązywalności problemu reparacji, afirmację stanowiska rządu z 1953 r., przerzucanie sprawy na roszczenia indywidualne bez wniknięcia w przepisy prawa niemieckiego ograniczające de facto możliwości egzekucyjne ofiar III Rzeszy, odwlekanie działania bez podania horyzontu czasowego, bierność i defensywność, ustanawianie NRD w roli sukcesora historycznego III Rzeszy, niedostrzeganie problemu utraty kwot, które za śmierć 3 mln obywateli polskich przechwycił i przechwytuje nadal (planowane do 2000 r.) Izrael i Międzynarodowa Organizacja Żydów, a nawet porzucenie tej kwestii podczas negocjacji traktatowych” – czytamy w tekście prof. Sławomira Cenckiewicza.

 

Autorzy dokumentu chcieli ponadto opracowania prawnej konstrukcji pozwalającej na częściowe przynajmniej wycofanie się z deklaracji z roku 1953 oraz doprecyzowania pojęć „reparacje” i „odszkodowanie” lub co najmniej wykorzystania możliwości kryjących się na ich styku. „Jeśli kwestia byłaby jednoznacznie rozumiana, Brandt i Scheel nie nalegaliby w ciągu 1970 r. na potwierdzenie oświadczenia Rządu PRL z 1953 r.” – cytuje historyk.

 

Jak zauważa członek Kolegium IPN, niedługo później Jędrychowski przestał kierować dyplomacją PRL, jednak nie zmieniło to nastawienia komunistycznych władz do zagadnienia. W roku 1979 dokumentacja znalazła się w teczce spraw różnych ministra obrony gen. Wojciecha Jaruzelskiego.

 


Źródło: „Do Rzeczy”

MWł
  


DATA: 2017-09-25 11:56
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Warto również odnieść się do tego, czy oświadczenie z 1953 r. było zgodne z prawem, o czym szerzej pisał prof. Jan Sandorski w publikacji pt. "Zrzeczenie się w 1953 r. przez Polskę reparacji wobec Niemiec w świetle prawa międzynarodowego".
4 miesiące temu / adwokat dr Piot
 
Ile to jest bilion DM czyli ok. 500 miliardów USD z roku 1953 roku po uwzględnieniu inflacji i utraty wartości pieniądza na dzisiejsze kwoty ?! Ministerstwo Finansów powinno natychmiast wyliczyć te wartości, a rząd RP powinien ich pisemnie zażądać od Niemiec. Nie mylą się wiele ci, którzy wyliczają nasze roszczenia wobec Niemiec na kwotę ok. 10 bilionów USD.
ponad 2 lata temu / sprawiedliwy
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.