DZIŚ JEST:   23   LUTY   2020 r.

VII Niedziela zwykła
Św. Polikarpa, biskupa
Bł. Wincentego Frelichowskiego
Bł. Izabeli, królewny
 
 
 
 

Prezydium Konferencji Episkopatu Polski o ustawie in vitro: „Nie do przyjęcia”

Prezydium Konferencji Episkopatu Polski o ustawie in vitro: „Nie do przyjęcia”

Ustawa „o leczeniu niepłodności” z dnia 25 czerwca br. w obecnym kształcie jest nie do przyjęcia – podkreśla prezydium Konferencji Episkopatu Polski w wydanym we wtorek komunikacie. Biskupi zwracają uwagę, że ustawa ta – przyzwalając na tworzenie nadliczbowych zarodków – nie chroni życia nienarodzonych, zaś procedura „in vitro” nie leczy niepłodności. Przypominają jednocześnie, że metodą dobrą z punktu widzenia moralnego jest naprotechnologia.

 

Publikujemy pełną treść komunikatu przekazanego KAI:

 

Komunikat Prezydium Konferencji Episkopatu Polski w kontekście ustawy „o leczeniu niepłodności” z dnia 25 czerwca 2015 r. Warszawa, dn. 7 lipca 2015 r.

 

Kierując się troską o małżeństwa pragnące mieć potomstwo, chcemy przypomnieć, że osoby cierpiące na niepłodność nie muszą angażować się w niemoralną procedurę „in vitro”. Mogą one zwrócić uwagę na godziwe metody leczenia niepłodności, dobre dla zdrowia matki i dziecka oraz na adopcję.

 

Ustawa „o leczeniu niepłodności” z dnia 25 czerwca br. w obecnym kształcie jest nie do przyjęcia. Ustawa ta nie chroni życia nienarodzonych, przyzwalając na tworzenie nadliczbowych zarodków. Ponadto nie poprawia ona sytuacji małżeństw zmagających się z niepłodnością, a jedynie faworyzuje procedurę „in vitro”, która w żaden sposób nie leczy niepłodności. Nie możemy też milczeć, gdy pozbawia się dzieci ich podstawowego prawa do poznania swoich biologicznych rodziców. Co najważniejsze, w procedurze „in vitro” ceną urodzenia jednego dziecka jest śmierć jego rodzeństwa na etapie przed urodzeniem.

 

Chcemy jednocześnie podkreślić, że wszystkie dzieci, także te poczęte dzięki „in vitro”, zasługują na bezwarunkową miłość i ochronę.

 

W przeciwieństwie do procedury „in vitro” istnieją metody leczenia niepłodności. Dzięki diagnozie i odpowiedniej terapii medycznej małżonkowie odzyskują zdrowie prowadzące do płodności, a dziecko ma właściwe środowisko rozwoju. Dlatego, tak jak przypomnieliśmy w apelu z 31 marca br., raz jeszcze wskazujemy na istnienie dobrej z punktu widzenia moralnego naprotechnologii.

 

Ponadto, tysiące osieroconych dzieci czekają na adopcję przez kochających rodziców, czy to tych, którzy już posiadają własne dzieci, czy też tych, którzy nie mogą doczekać się potomstwa przychodzącego na świat w sposób naturalny. Tymczasem uchwalona przez Sejm regulacja czyni procedurę „in vitro” dostępniejszą od adopcji.

 

W roku św. Jana Pawła II, patrona rodzin i obrońcy życia, prosimy Senatorów o odważne odrzucenie proponowanej ustawy, która w obecnym kształcie ma niewiele wspólnego z prawem naturalnym i stanowionym.

 

/-/ Abp Stanisław Gądecki

Metropolita Poznański

Przewodniczący KEP

 

/-/ Abp Marek Jędraszewski

Metropolita Łódzki

Zastępca Przewodniczącego KEP

 

/-/ Bp Artur G. Miziński

Sekretarz Generalny KEP

 

Źródło: KAI

KRaj
DATA: 2015-07-10 09:16
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

ma,wiesz,to ciekawe,ale ile razy dyskutowałem z "postępowcami" (oczywiście takimi inteligentnymi,czyli takimi co potrafią inteligentnie odpowiadać),to żaden z nich nie potrafił podać I UZASADNIĆ jakiejś fazy rozwoju życia ludzkiego od której mamy do czynienia z człowiekiem. Tak więc jedyną taką fazą pozostaje moment połączenia plemnika z komórką jajową,gdyż "przed" mamy do czynienia z odrębnymi genetycznie komórkami niż "po". A dlaczego to takie ważne dla społeczeństwa,niezależnie od wyznawanej religii? Dlatego bo prawo musi być precyzyjne. Więc skoro życie człowieka ma być chronione prawnie,to niezbędna jest precyzyjna prawna definicja człowieka. I każda dyskusja kończyła się tak jak piszesz - że "postępowiec" tak po prostu uważa,co oznaczało że uznaje ten początek dogmatycznie :) W sumie najbardziej spójną wypowiedzią jednego z "postępowców" był pogląd że... życie ludzkie nie powinno być w ogóle chronione. Każdy ma się chronić sam, tak jak to robią zwierzęta :)
ponad 4 lata temu / Rozczarowany
 
@Rozczarowany: No to mnie właśnie ciągle "fascynuje" u tych postępowców: jak oni stwierdzają, że odtąd jest już człowiek a dotąd nie jest? Po wielkości narządów płciowych... Ale to problematyczne... A może po etapie rozwoju mózgu? No tak, ale po urodzeniu mózg nadal się jeszcze rozwija - nie mylić z wykształcaniem nowych połączeń między neuronami bo to się dzieje do końca życia, zwłaszcza w procesie uczenia się. A może po poziomie intelektualnym... Ale tego zagadnienia to chyba lepiej nie poruszać zwłaszcza jak się pamięta ów poziom PRL-owskich wyznawców "światopoglądu naukowego". Według obecnych kryteriów postępu kwalifikowaliby się wszyscy do "aborcji pourodzeniowej". Wychodzi więc na to, że to stwierdzenie tych piewców postępu o tym kiedy zaczyna się człowiek jest natury dogmatycznej z pominięciem dorobku nauk przyrodniczych i wchodzi w zakres wiary - którą ci postępowcy tak gardzą - a nie wiedzy, którą podobno tak cenią.
ponad 4 lata temu / ma
 
Modemiku, kiedyś Kaczyński popełnił lapsus językowy "Nas nie przekonają, że białe jest białe, a czarne jest czarne". I wtedy każdy inteligentny człowiek (niezależnie od poglądów) wiedział że to lapsus. No ale "inteligentni inaczej" lapsusów nie wyczuwają, za to NA SERIO wierzą w głupoty i zabobony że nienarodzony człowiek to nie człowiek tylko "grupa komórek" którą można bez problemu uśmiercić.
ponad 4 lata temu / Rozczarowany
 
@Rozczarowany Żaden lewicowiec nie bredził o marznących komórkach jajowych na szkle w laboratorium-senatorowie PiS owszem.
ponad 4 lata temu / TheModern
 
ma, a może to nie żarty? Może właśnie "błędy w majstrowaniu" są przyczynę odchyłek u Modemika? ;)
ponad 4 lata temu / Rozczarowany
 
@TheModern: czyli nie miałbyś nic przeciwko temu, żeby jakiś facio pomajstrował w Twoim genotypie bez Twojej wiedzy i zgody zgodnie z zapotrzebowaniem Twoich rodziców (np. dwóch matek i jednego ojca)? Wszak z połączenia materiału genetycznego zawartego w plemniku mężczyzny i w jajeczku kobiety raczej kura się nie wylęgnie (a jeszcze można dodać parę genów od innych dawców nasienia czy jajeczek - no pomyślmy... od takiej nierogacizny i wyjdzie ryjek) i to co zmajstrujesz w takim "zlepku komórek" w liczbie dwa, jest trwale wpisane w funkcjonowanie "zlepka komórek" - powiedzmy iluś tam miliardów - w wieku osoby o nicku @TheModern.
ponad 4 lata temu / ma
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.