DZIŚ JEST:   11   GRUDNIA   2019 r.

Św. Damazego I, papieża
Św. Daniela, pustelnika
 
 
 
 

Prezydium Episkopatu miażdży rządową ustawę o in vitro: to eugenika

Prezydium Episkopatu miażdży rządową ustawę o in vitro: to eugenika
fot. Adam Chelstowski/FORUM

Projekt umożliwia stosowanie procedury in vitro bez podjęcia realnej próby leczenia prawdziwej przyczyny niepłodności. Tak więc wobec inicjatywy uchwalenia złego prawa naszym obowiązkiem jest przyjęcie prawa, które poprawi obecną sytuację, a nie ją bez zastrzeżeń zalegalizuje – podkreśla Prezydium Konferencji Episkopatu Polski w apelu nawiązującym do rozpoczęcia prac nad projektem ustawy o medycznym wspomaganiu prokreacji.

 

Episkopat ponownie wzywa rząd do opracowania i rozpoczęcia prawdziwego medycznie programu leczenia niepłodności, opartego na uczciwej i rzetelnej diagnostyce przyczyn oraz podejmowaniu prób ich likwidowania.

 

Członkowie Prezydium Episkopatu zwracają uwagę na radykalizm rządowego projektu, który odrzuca podmiotowość życia ludzkiego na etapie embrionalnym.

 

„Zarodek ludzki jest traktowany na równi z grupą komórek lub tkanką, co oznacza to samo, gdyby żyjącego człowieka sprowadzić do zespołu organów. Jest to podstawowa i zarazem nieusuwalna wada projektu proponowanego przez rząd” – czytamy w piśmie, sygnowanym przez abp. Stanisława Gądeckiego, abp. Marka Jędraszewskiego oraz bp. Artura Mizińskiego.

 

Dokument wskazuje, w jakich sprawach rządowy projekt powinien zostać poprawiony i wylicza osiem nie akceptowalnych rozwiązań z projektu ustawy o sztucznym zapłodnieniu.

 

Biskupi wymieniają najbardziej bulwersujące rozwiązania projektu rządowego: zakłada on eugeniczną selekcję zarodków, umożliwia klonowanie człowieka, jako normalny element procedury zakłada mrożenie i przechowywanie embrionów, a także umożliwia poczynanie dzieci po śmierci dawcy komórek rozrodczych i przewiduje niedopuszczalność przeniesienia zarodków do organizmu matki biologicznej, gdy dawca komórek rozrodczych wycofa zgodę.

 

Projekt umożliwia jednak przede wszystkim stosowanie procedury sztucznego zapłodnienia bez podjęcia realnej próby leczenia prawdziwej przyczyny niepłodności. Lekceważy też dobro dziecka, pozostawiając embrion ludzki poza jakimikolwiek relacjami osobowymi.

 

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o leczeniu niepłodności i podjęła decyzję o skierowaniu go do prac legislacyjnych. Biskupi przypominają, że „w procesie legislacyjnym nie można pomijać granic dla uczestnictwa w przyjęciu niemoralnego prawa, które stawia jasna i uzasadniona ocena etyczna oparta o uniwersalne wartości, które w jednakowym stopniu dotyczą wszystkich ludzi, tak wierzących, jak i niewierzących”.

 

Biskupi jednoznacznie stwierdzają, że „wobec inicjatywy uchwalenia złego prawa o in vitro naszym obowiązkiem jest przyjęcie prawa, które poprawi obecną sytuację, a nie ją bez zastrzeżeń zalegalizuje”.

 

W opinii Prezydium Konferencji Episkopatu Polski, „przyjęty przez Radę Ministrów projekt ustawy o leczeniu niepłodności zawiera rozwiązania, które uniemożliwiają jakikolwiek udział katolika w pracach służących jego przyjęciu".

 

 

Źródło: KAI

ged

 


DATA: 2015-03-31 17:02
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Student Przeczytaj Kompendium Nauki Społecznej Kościoła Wyd.Jedność Kielce 2005 Kongregacja Nauki Wiary Instrukcja DONUM VITE Instrukcja DIGINITAS PERSONE,Encyklika EVANGELIUM VITE Papieża Jana Pawła II.DEMOKRACJA BEZ WARTOŚCI PRZERADZA SIĘ W JAWNY BĄDŹ ZAKAMUFLOWANY TOTALITARYZM""NARÓD KTÓRY ZABIJA WŁASNE DZIECI JEST NARODEM BEZ PRZYSZŁOŚCI"PAPIEŻ JAN PAWEŁ II
ponad 4 lata temu / Tomasz
 
JEDNO MNIE MARTWI W OPINII EPISKOPATU - MOWI SIE O OSMIU KRYTYCZNYCH PUNKTACH ALE POZOSTAWIA SIE LUKE - DOBRA DYSKUCJA POWINNA PRZYTOCZYC PUNKT PROJEKTU USTAWY I ODNIESIENIE OPINII , TAKIE OGOLNIKOWE STWIERDZENIA OSIEM UTRUDNIA ZWYKLYM CHRZESCIJANOM BUDOWANIE SWOJEGO ZDANIA - PROSZE ABY TO POPRAWIONO I SPORZADZONO TABELE LUB JAKIES ZESTAWIENIE GDZIE MOZNA ZNALEZC KONKRETNIE CO EPISKOPAT KRYTYKUJE - TO WAZNE BO PRZECIETNY CZLOWIEK POTRZEBUJE ZRODLA A NIE OGOLNIKOW -
ponad 4 lata temu / STUDENT
 
Instrukcja DIGINITAS PERSONAE Kongregacja Nauki Wiary 9 stycznia 2009 Zapłodnienie in vitro punkt.14 Już instrukcja DONUM VITAE z wróciła uwagę na fakt,że zapłodnienie in vitro związane jest dosyć często z zamierzonym niszczeniem embrionów .Niektórzy uważali,że ma to związek z techniką jeszcze nie doskonałą. Natomiast później doświadczenie wykazało,że wszystkie techniki zapłodnienia in vitro są stosowane faktycznie tak jak gdyby ludzki embrion był po prostu zwykłym zbiorem komórek,które są używane i odrzucane.Prawdą jest,że blisko jedna trzecia kobiet uciekają się do metod sztucznego przekazywania życia rodzi dziecko.Trzeba jednak zaznaczyć ,że biorąc pod uwagę stosunek wszystkich wyprodukowanych embrionów rzeczywiście narodzonych,liczba embrionów zniszczonych jest bardzo wysoka...Embriony uzyskane in vitro,u których występują wady genetyczne są od razu odrzucane fragment instrukcji
ponad 4 lata temu / Tomasz
 
Panie pośle te projekty są nie zgodne z magisterium Kościoła Rzymsko-Katolickiego Jest jasne stanowisko episkopatu polskiego
ponad 4 lata temu / Tomasz
 
Porządek dzienny 90. posiedzenia Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w dniach 8 i 9 kwietnia 2015 r. (...) Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o leczeniu niepłodności Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o ochronie genomu ludzkiego i embrionu ludzkiego oraz zmianie niektórych innych ustaw Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zakazie zapłodnienia pozaustrojowego i manipulacji ludzką informacją genetyczną ( Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o świadomym rodzicielstwie Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów (...)
ponad 4 lata temu / Roman Andrzej Śniady
 
Instrukcja Diginitas Persone Kongregacja Nauki Wiary 9 styczeń 2009 punkt 4 W ostatnich dziesięcioleciach nauki medyczne znacznie wzbogaciły swą wiedzę o życiu ludzkim w początkowych fazach jego istnienia.Poznały lepiej biologiczną strukturę człowieka i proces jego powstawania.Ten rozwój jest niewątpliwie faktem pozytywnym i zasługuje na poparcie,kiedy służy przewyciężaniu bądź wyeliminowaniu patologii i przyczynia się do przywrócenia przebiegu procesów rozrodczych. Jest natomiast negatywny -a zatem nie można na niego godzić kiedy zakłada niszczenie istot ludzkich bądź posługuje się środkami ,które naruszają godność osoby ludzkiej lub są stosowane w celach sprzecznych z integralnym dobrem człowieka.Ciała istoty ludzkiej ,od pierwszych stadiów jej istnienia , nie można traktować jako tylko zespołu komórek. Ciało w stadium embrionalnym rozwija się stopniowo zgodnie z wyraźnie określonym "zaprogramowaniem" i własnym celem który ujawnia się z chwilą narodzin dziecka.
ponad 4 lata temu / Tomasz
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.