18 listopada 2020

Prezydent wzywa do pamięci o ofiarach Holokaustu. A co z ludobójstwem nienarodzonych?

(Fot Adam Chelstowski/ FORUM)

W 80. rocznicę zamknięcia warszawskiego getta przez niemieckiego okupanta Prezydent Andrzej Duda w oficjalnym liście zwrócił się do Polaków z prośbą o szczególną pamięć o milionach ofiar Holokaustu. „Upamiętnienie Shoah oraz jej historycznego tła jest moralnym obowiązkiem całej ludzkości”- pisze Prezydent. Dziś mija sto lat od legalizacji aborcji przez Rosję Sowiecką. Czy głowa polskiego państwa wystosuje podobny apel w aspekcie tej ponurej rocznicy?

 

„Mija osiemdziesiąt lat od jednego z tych wydarzeń, które stały się symbolami II wojny światowej, a w sposób szczególny okupacji Polski oraz zbrodni popełnionych wówczas na obywatelach Rzeczypospolitej. To rocznica kolejnego etapu tragedii, jaką była realizacja zaplanowanej przez nazistowskie Niemcy zagłady narodu żydowskiego” – przypomina Andrzej Duda we wstępie swojego listu do rodaków w związku z uroczystościami upamiętniającymi 80. rocznicę zamknięcia getta warszawskiego.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Jako że przedwojenna Warszawa stanowiła jeden z większych ośrodków życia i kultury ludności żydowskiej na świecie, kwestią czasu była koncentracja, a następnie przymusowa izolacja polskich Żydów w otoczonej drutem kolczastym dzielnicy stołecznego miasta. „Stało się to zupełnie jasne w nocy z 15 na 16 listopada, kiedy warszawskie getto nagle, bez żadnej zapowiedzi, zostało zamknięte. Odtąd bez pozwolenia okupanta nikt nie miał prawa do niego wejść ani z niego wyjść” – czytamy w liście Prezydenta.

 

„Na obszarze 307 hektarów znalazło się blisko 400 tysięcy osób. Odcięcie od reszty świata, utracony dorobek życia, ubóstwo, wyniszczający głód, bardzo złe warunki sanitarne i szerzące się choroby, brutalne grabieże, upokorzenia, akty przemocy i publiczne egzekucje – wszystko to stało się codziennością uwięzionych. Coraz bardziej oczywiste i coraz bardziej przerażające stawały się ludobójcze zamiary niemieckich prześladowców. Swoje wypełnienie znalazły one w masowych deportacjach do obozu zagłady w Treblince, a następnie w całkowitym zniszczeniu getta i eksterminacji jego mieszkańców po heroicznym czynie zbrojnym powstańców z Żydowskiego Związku Wojskowego i Żydowskiej Organizacji Bojowej” – pisze dalej Andrzej Duda.

 

Prezydent przypomniał też o niesionej w tym czasie z narażeniem życia pomocy przez Polaków mordowanym Żydom, która „nie była w stanie odmienić tragicznego losu warszawskiego getta. Jednak trwa w pamięci historycznej Polaków i Żydów jako akt oporu przeciwko nienawistnej, antyludzkiej ideologii nazizmu oraz ówczesnego niemieckiego imperializmu” – zaznacza.

 

Na koniec Andrzej Duda dziękuje „przedstawicielom nowej, niezwykle ważnej i potrzebnej publicznej instytucji kultury, jaką jest Muzeum Getta Warszawskiego”. „ Upamiętnienie Shoah oraz jej historycznego tła jest moralnym obowiązkiem całej ludzkości, ale w jeszcze większym stopniu spoczywa on na nas jako obywatelach wolnej Rzeczypospolitej – mieszkańcach ziemi, na której niemieccy naziści utworzyli swoje straszliwe fabryki śmierci i gdzie śmierć z ich rąk poniosły miliony ofiar Holokaustu”. „Nigdy więcej wojny!” – konkluduje Prezydent.

 

Moralnym obowiązkiem całej ludzkości powinno być również upamiętnienie milionów ofiar Holokaustu nienarodzonych dzieci w setną rocznicę legalizacji zbrodniczej praktyki przez bolszewicką Rosję. 18 listopada 1920 r. urzeczywistniono w prawie dyrektywę zbrodniarza W.I. Lenina: „domagać się bezwarunkowego zniesienia wszystkich ustaw ścigających sztuczne poronienia”. Od tego momentu świat spłynął obfitszą niż Shoah narodu żydowskiego krwią. Jak można sądzić, Prezydent RP nie upomni się za mordowanymi w łonach matek ofiarami „nienawistnej, antyludzkiej ideologii”, skoro to właśnie z jego inicjatywy w Sejmie procedowany będzie projekt zmian w tzw. ustawie antyaborcyjnej, poprzez wprowadzenie do niej przepisu umożliwiającego zabicie podejrzanego o śmiertelną chorobę nienarodzonego człowieka.

 

Prezydent zamiast czynić się heroldem „moralnych obowiązków całej ludzkości”, powinien stanąć na straży polskiej Konstytucji, która w art. 38 potwierdza prawną ochronę życia każdego człowieka (Orzeczenie TK z 28 maja 1997 r.) bez względu na jego wiek, stan zdrowia, przewidywany czas jego trwania, ani bez względu na jakiekolwiek inne kryteria (Wyrok TK z 30 września 2008 r.). Proponowane przez Prezydenta zmiany stoją w sprzeczności z wydanym niedawno wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, który stanowi jedynie kontynuację wcześniejszej linii orzeczniczej.

 

„Nigdy więcej wojny!” – czytamy w podsumowaniu prezydenckiego listu z okazji 80. rocznicy zamknięcia getta warszawskiego. Ale czyż nie największym niebezpieczeństwem zagrażającym dzisiaj pokojowi jest aborcja? „Jeżeli matce wolno zabić własne dziecko, cóż może powstrzymać ciebie i mnie, byśmy się nawzajem nie pozabijali?”. [św. Matka Teresa, Konferencja ONZ, Kair 1994 r.]

 

Anna Nowogrodzka – Patryarcha

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 131 457 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram