DZIŚ JEST:   22   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Salome
Św. Jana Pawła II
 
 
 
 

Prezydent Przemyśla z zakazem wjazdu na Ukrainę. MSZ wyjaśnia sprawę

Prezydent Przemyśla z zakazem wjazdu na Ukrainę. MSZ wyjaśnia sprawę
fot. przemysl.pl/YT

Polskie MSZ wyjaśnia sprawę zakazania prezydentowi Przemyśla 5-letniego wjazdu na Ukrainę. Według Służby Bezpieczeństwa Ukrainy działalność Roberta Chomy „szkodziła Ukrainie”.

 

„17 stycznia br. miałem zamiar wziąć udział w tradycyjnym spotkaniu opłatkowo – noworocznym w Konsulacie RP we Lwowie. W trakcie odprawy na przejściu granicznym Medyka – Szeginie zostałem poinformowany o wydaniu przez ukraińskie służby graniczne zakazu wjazdu na teren Ukrainy. Wręczona mi decyzja nie zawiera żadnych wyjaśnień dotyczących powodów wydania zakazu, który obowiązuje do czasu odwołania. Zwróciłem się z prośbą do Ministerstwa Spraw Zagranicznych o pomoc w wyjaśnieniu tych przyczyn i do czasu ich ustalenia nie będę komentował sprawy” – poinformował prezydent przemyśla Rober Choma.

 

Polski MSZ - jak zakomunikowała rzecznik resortu Joanna Wajda - wyjaśnia sprawę i jest w kontakcie z ambasadą Ukrainy.

 

W ukraińskich mediach pojawiły się informacje rzucające nieco światła na sprawę. Portal Kresy.pl przytacza wypowiedź rzecznik SBU Ołeny Hitlańskiej, według której zakaz dla Chomy wydano „w celu zabezpieczenia bezpieczeństwa państwa” ukraińskiego. Stwierdziła również, że zakazano mu wjazdu „za działalność szkodzącą Ukrainie”, zaś decyzję w tej sprawie wydano latem ub. roku. Hitlańska potwierdziła te informacje. Z kolei podczas konferencji prasowej Choma mówił, że Ukraińcy poinformowali go, że SBU wydała tę decyzję 29 grudnia. On sam zaznacza, że granicę polsko-ukraińską ostatni raz przekraczał 25 listopada ub. roku.

 

Według nieoficjalnych informacji z Kijowa Choma został uznany przez SBU za persona non grata na Ukrainie w związku incydentem w Przemyślu z czerwca ub. roku, kiedy to grupa około 20 osób usiłowała zatrzymać marsz grekokatolików i prawosławnych, którzy po żałobnym nabożeństwie w intencji ukraińskich bohaterów wojennych w katedrze archikatedralnej przechodzili na przemyski cmentarz wojenny.

 

Źródło: Kresy.pl/przemysl.pl

luk


 

 

 

 

 

 

 

 

 


DATA: 2017-01-19 07:43
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Moi kochani! Przecież Choma ma obywatelstwo także ukraińskie i działa w Przemyślu na rzecz Ukraińców. Jego córka zaś uczy się na Ukrainie. Coś mi tu nie gra! Udają przed nami, czy co???
ponad 3 lata temu / Baśka
 
Dyplomatołki doprowadzą do wysadzenia z siodła rządów PiS. Zestawienie faktów jest interesujące: 1. Z jednej strony są inwestycje rządu PiS z pieniędzy polskich podatników, ułatwiające start około 2 milionom Ukraińców zarabiającym w Polsce, a z drugiej - ukraiński zakaz wjazdu dla niektórych Polaków. 2. Z polskiej strony są wielomilionowe pożyczki dla Ukrainy, a ze strony ukraińskiej - kolejne embarga na wjazd polskich towarów. 3. Kaczyński jeździł na Ukrainę i głupkowato wykrzykiwał "Sława bohaterom", a na Ukrainie mają ciągle miejsce pobicia Polaków i wysadzanie pomników polskich ofiar, zamordowanych przez ukraińskich oprawców spod znaku SS-Galizien i UPA. Jak długo jeszcze można znosić plucie w twarz przez Ukraińców i kretyńską politykę rządów Polski? Czy trzeba pojawienia się kilku spektakularnych samosądów, aby partyjniacy z PiS zaczęli myśleć? A może ukraińscy bezpieczniacy z SBU dogadali się z bezpieczniakami polskimi i robią swoją politykę? Cdn?
ponad 3 lata temu / wmo
 
Ukraincy zaklamuja otwarcie najnowsza, polska historie, przesladuja nawet swoich, ktorzy pisza prawde, a teraz wybieraja sobie ludzi, ktorzy moga tam pojechac. MSZ do roboty!
ponad 3 lata temu / Slawomir Tomasz Roch
 
Jeżeli Polska nie jest w stanie poradzić sobie z takim pseudopaństwem jak Ukraina, to jakim cudem chce poradzić sobie z Rosją?
ponad 3 lata temu / ???
 
"Polski MSZ - jak zakomunikowała rzecznik resortu Joanna Wajda - wyjaśnia sprawę" Śmiać się czy płakać?
ponad 3 lata temu / Roni
 
Kiedy Polska przeprowadzi adekwatne środki. A ma na czym! Np. Jak czytałem sponsorowanie antypolskich tytułów ukraińskich w Polsce ???
ponad 3 lata temu / erw
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.