DZIŚ JEST:   03   SIERPNIA   2020 r.

Św. Lidii z Tiatyry
Św. Nikodema
 
 
 
 

Prezydent podpisał ustawę o nasiennictwie

Prezydent podpisał ustawę o nasiennictwie
Fot. Darek Golik/FORUM

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał niebezpieczna ustawę o nasiennictwie, która zezwala na rejestrację i obrót w Polsce nasionami zmodyfikowanymi genetycznie. Jednocześnie rozporządzenia do tej ustawy mają zakazać uprawiania roślin GMO. Opozycja parlamentarna rozważa zaskarżenie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego.

 

Ustawa o nasiennictwie dopuszcza rejestrację nasion genetycznie modyfikowanych, a także legalizuje obrót nimi na terenie Polski. Pozostałe przepisy ustawy dotyczą wytwarzania i wprowadzania do obrotu materiału siewnego, w tym także odmian regionalnych i amatorskich. Nowe prawo ustanawia zasady, które dotyczą zgłaszania i rejestracji odmian uprawnych przez Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych, a także przepisy dotyczące wytwarzania i oceny materiału siewnego roślin rolniczych, warzywnych, szkółkarskich oraz materiału rozmnożeniowego roślin warzywnych i ozdobnych.

 

„Wejście w życie tych rozporządzeń wraz z ustawą pozwoli na całkowity zakaz uprawy w Polsce kukurydzy MON 810 i ziemniaka Amflora, jedynych w tej chwili roślin GMO dopuszczonych do obrotu na terenie UE" – czytamy w komunikacie biura prasowego Kancelarii Prezydenta.

 

Z decyzją prezydenta nie zgadzają się przedstawiciele partii opozycyjnych. PiS, SP i SLD deklarują, że rozważą zaskarżenie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego. RP zrobi to, jeśli nie wejdą w życie rozporządzenia do tej ustawy, które mają zakazać uprawiania GMO.

 

Przeanalizujemy tę ustawę i rozważymy jej skierowanie do Trybunału – powiedział szef klubu PiS Mariusz Błaszczak, który przyznał zarazem, że trudno liczyć ze strony TK na inną postawę niż ta, którą zajął prezydent. Błaszczak podkreślił, że jego klub, przewidując wcześniej decyzję prezydenta, złożył w czwartek w Sejmie własny projekt ustawy o GMO, według którego Polska stałaby się "strefą wolną od upraw roślin modyfikowanych genetycznie".

 

Obowiązująca dotychczas ustawa o nasiennictwie z 2003 r. zakazywała rejestracji w Polsce odmian roślin modyfikowanych, a także handlu tymi nasionami. Zakazy te są jednak niezgodne z prawem unijnym. Można było bowiem zarejestrować odmianę GMO w innym kraju członkowskim UE. Wówczas wpisywana jest ona w katalogu europejskim i jej uprawa jest legalna na całym obszarze Unii.

 

Źródło: prezydent,pl niezalezna.pl, wiara.pl

pam


DATA: 2012-12-22 17:16
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

ten koles to porazka na calej linii - ma taka liczna rodzine i wcale o niej nie pomyslal - przeciez GMO nie da sie zastopowac... czemu nawet zdrowie najblizszych bladnie wobec kasy (vide= lobbowanie ambasady USA) a na dozynkach bedzie zachwalal zdrowa polska zywnosc i zyczyl rolnikom wszystkiego naj; WSTYD panie Komorowski! Wielki wstyd!!!
ponad 7 lat temu / zniesmaczony
 
Nasiona wcale nie musza byc"wysiewane",ale za to zmielone moga byc dodawane prawie do wszystkiego! Wlasnie 22-go w USA-agencja/FDA/-The Food and Drug Administration,zatwierdzila,ze ten nowy genetycznie zmieniony Salmon nazywany tu-ryba Frankensztajna-"Frankenfish",niczym nie rozni sie od atlantyckiego salmona,jest bezpieczny dla ludzi i w przyrodzie? Rosnie dwa razy szybciej i jest kilkakrotnie wiekszy od tut,z nad Pacyfiku!Firma Aquabounty Technologies - pobrala hormon wzrostu z salmona chinok i gen z ryby z oceanu /pout,an eel-like/i jej nazwa to "AquAdvantage".Co najciekawsze to,ze ta rybka nie bedzie prod.w samej Ameryce!Ikra-jajaka beda produkowane w Kanadzie na Prince Edward Island /od strony Atlantyku/,nastepnie wysylane do PANAMY,gdzie bedzie hodowana i przerabiana!Aby zapobiec "ucieczce" i dostania sie do naturalnego srodowiska.Ludzie maja 60 dni na swoja opinie!Sporo problemu jest juz z tym salmonem z farm,tylko czekac jak bedziemy mieli nowego "rekina"!
ponad 7 lat temu / M.M.Vancouver.
 
sprzedano i roztrwoniono polski majątek, a teraz styropianowcy kupczą zdrowiem narodu
ponad 7 lat temu / Polak
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.