DZIŚ JEST:   10   LIPCA   2020 r.

Św. Kanuta, króla
Św. Antoniego Peczerskiego
 
 
 
 

Prezydent odmawia... Czy bieżące interesy są ważniejsza niż pamięć o ofiarach rzezi wołyńskiej?

Prezydent odmawia... Czy bieżące interesy są ważniejsza niż pamięć o ofiarach rzezi wołyńskiej?
Prezydent RP Andrzej Duda. Źródło: rzut ekranu z YouTube: Prezydent.pl

Społeczne obchody 74. rocznicy Krwawej Niedzieli na Wołyniu nie zostaną objęte honorowym patronatem Prezydenta RP, Andrzeja Dudy. Dlaczego? To już zostanie tajemnicą jego kancelarii.

 

7 czerwca 2017 Jolanta Grzywacz-Borensztejn, dyrektor Biura do Spraw Wystąpień Prezydenta i Patronatów przesłała do Witolda Listowskiego - prezesa Patriotycznego Związku Organizacji Kresowych i Kombatanckich list w tej sprawie. Poinformowano w nim, że ani prezydent Andrzej Duda, ani jego kancelaria nie mogą spełnić prośby organizatorów i objąć patronatem uroczystości zaplanowanych na 11 lipca. Decyzja ta nie została w żaden sposób uzasadniona, a jej forma pozostawia wiele do życzenia.

 

– To, że pan prezydent nie objął uroczystości patronatem, jest bardzo przykre i smutne. Rozumiem, że mogą być jakieś powody, których nie wypowiada się wprost, otwartym tekstem. Bywają takie sytuacje, że nie można inaczej. Ale forma, w jakiej odmówiono tego patronatu, jest porażająca, jest skandaliczna. Ta odmowa brzmi arogancko, nie padły żadne słowa, które świadczyłyby o tym, że pan prezydent jest z nami – powiedziała w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” Ewa Siemaszko, współautorka pracy „Ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich na ludności polskiej Wołynia 1939-1945”. Dodała, że list został napisany w sposób „niegrzeczny”, a jego autorka „najwyraźniej nie zna prawidłowych form grzecznościowych”. - Nie wiem, co kieruje panem prezydentem, ale osoby przez niego zatrudnione dodatkowo psują jego wizerunek – podkreśliła.

 

Chodzi o list datowany na 7 czerwca br., który w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy do skierowała Jolanta Grzywacz-Borensztejn, dyrektor Biura do Spraw Wystąpień Prezydenta i Patronatów. W piśmie tym stwierdza krótko i bez uzasadnienia, że Kancelaria Prezydenta „niestety” nie może spełnić oczekiwań organizacji i objąć uroczystości patronatem honorowym.

 

Jolanta Grzywacz-Borensztejn zapewniła w przesłanym piśmie, że prezydent RP „uczci w sposób godny pamięć o ofiarach mordów na Wołyniu i innych terenach II Rzeczypospolitej w latach 1943-1944”. Nie napisała jednak, w jaki sposób to zrobi.

 

11 lipca bieżącego roku po raz pierwszy w historii w Polsce będziemy obchodzić Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. Czy doraźne interesy polityczne są ważniejsze niż walka o prawdę i pamięć o tragicznej śmierci 100 tysięcy Polaków zamordowanych 74 lata temu przez armię OUN-UPA?

 

Źródło: „Nasz Dziennik”

TK


DATA: 2017-07-12 08:05
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

To hańba i bolesny zawód postawą prezydenta. Niewytłumaczalny, niewybaczalny... Mój mail w tej sprawie wysłany do kancelarii prezydenta, a następnie jego potwierdzenie odbioru przez kancelarię, zniknął, wyparował... Co się dzieje???? Kim jesteś "nasz" prezydencie??? Co czynisz???
ponad 2 lata temu / Marek
 
ta druga część nazwiska tej pani to po kim? rozumiem, że chociaż tak jak napisała będzie - uczci godnie zamordowanych Polaków z zimną krwią w sposób bestialski przez bandytów z OUN-UPA zapaleniem świeczek na tym ładnym świeczniku, co to go trzyma w gabinecie, a na noc bierze do łóżka? tu z kolei @[email protected] pisze bardzo rozsądnie - to tak do innego wpisu;
ponad 2 lata temu / JARO
 
W " katolickim radiu RM" napisano tak " władze nie objęły patronatem tegorocznych uroczystosci" Czyli co? Kresowianie nie poprosili PISowskich władz o udział w uroczystosciach? A może prezydent Duda nie wiedział o tym wydarzeniu? Ojcze Rydzyku, gdyby to były poprzednie władze jechałbys po nich jak po łysej kobyle. I słusznie! Ale, że niegodziwcy są z PIS, to napisano krótką obojętną notę. I to wystarczy?! Spsiło się to Radio niewiarygodnie.
ponad 2 lata temu / Anna
 
Trochę nie zrozumiałe stanowisko Pana Prezydenta RP, który tak wiele mówi o pamięci i historii. Panie Prezydencie - dobrych relacji z naszym wschodnim sąsiadem nie zbuduje Pan na przemilczeniu ofiar Rzezi Wołyńskiej. Stosunki z Ukrainą na tym nie zyskają a Pan tylko straci szacunek w oczach znacznej części społeczeństwa.
ponad 3 lata temu / o
 
Panie Prezydencie! Trudno pojąć tak diametralną różnicę w uczczeniu przez Pana Pogromu Kieleckiego (zorganizowanego przez Sowietów i wykonanego siłami KBW, UB i tajniaków) i Ludobójstwa Wołyńskiego (słusznie zwanego "rzezią"). To zakrawa na SKANDAL. +++ Pozostaje nam wołać: "Pod Twoją obronę uciekamy się Święta Boża Rodzicielko (Matko i Królowo nasza)...
ponad 3 lata temu / Jurek
 
Wszystko wskazuje że prawdą jest iż doraźne interesy polityczne są ważniejsze niż walka o prawdę i pamięć o tragicznej śmierci 100 tysięcy Polaków zamordowanych 74 lata temu przez armię OUN-UPA. A już myślałem że coś drgnęło, że prawda pomału przebije się, ale gdzie tam! Po Kielcach w zeszłym roku i teraz widać że są siły w Polsce które pilnują co gdzie i jak ma się odbywać. I nie koniecznie są to siły "dobrej zmiany" ... :(
ponad 3 lata temu / Soplica
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.