DZIŚ JEST:   13   SIERPNIA   2020 r.

NMP Kalwaryjskiej
IV Objawienie w Fatimie
Św. Hipolita, męczennika
Św. Jana Berchmansa
 
 
 
 

Prezydent oddał hołd zamordowanym mieszkańcom warszawskiej Woli

Prezydent oddał hołd zamordowanym mieszkańcom warszawskiej Woli
Fot. I. Smirnow / KPRP

To wielkie świadectwo cierpienia mieszkańców Woli i pacjentów szpitala, ale przede wszystkim to wielkie świadectwo bohaterstwa służby oraz oddania pacjentom do samego końca lekarzy i całego personelu medycznego Szpitala Wolskiego – powiedział o wymordowaniu przez Niemców pracowników i chorych z tej placówki Andrzej Duda. Prezydent od wizyty w tym miejscu rozpoczął swój udział w obchodach rocznicy wybuchu powstania warszawskiego.

 

 

Zostali pomordowani w największej – jak piszą historycy – zbrodni ludobójstwa, jaka miała miejsce jednorazowo w czasie całej II wojny światowej. Zbrodni dokonanej przez Niemców hitlerowskich i tych, którzy z nimi współdziałali, którzy wraz z nimi dokonywali wtedy masakry Warszawy – przypomniał prezydent.

 

– Lekarze nie odeszli od łóżek chorych, zostali w szpitalu, mimo że dwukrotnie byli ostrzegani – zaznaczył.

 

Personel nie miał technicznej możliwości ewakuować placówki wobec zagrożenia, przed którym uprzedzali nawet oficerowie Wehrmachtu (zbrodni dokonała później SS).

 

Zamordowano ponad 360 lekarzy i pacjentów Szpitala Wolskiego. W zasadzie w ciągu jednego dnia. Na miejscu, w szpitalu, zginął dyrektor, pan dr Józef Piasecki, zginął pan prof. Zeyland, zginął także kapelan Szpitala Wolskiego, ks. Ciecierski. To wielkie świadectwo cierpienia mieszkańców Woli i pacjentów szpitala, ale przede wszystkim to wielkie świadectwo bohaterstwa służby oraz oddania pacjentom do samego końca lekarzy i całego personelu medycznego Szpitala Wolskiego – mówił Andrzej Duda.

 

Prezydent podziękował obecnym na uroczystości. Zwrócił też uwagę na liczne tablice upamiętniające ofiarę zamordowanych warszawiaków.

 

Cześć i chwała bohaterom! Wieczna pamięć poległym! – zakończył swe wystąpienie.

 

 

Źródło: prezydent.pl

RoM

 

 


DATA: 2020-08-01 11:44
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Nikt nie m?wi o tym, że zbrodnie na Woli dokonywały oddziały ukraińskie SS Galizen
11 dni temu / Niktoś
 
Symboliczny związek istniejący pomiędzy przebraniem a jego żywym odpowiednikiem umożliwiał zyskanie wymiaru sakralnego. Dlatego też człowiek, który przebrany był za groźne zwierzę, wykazywać miał cechy tegoż osobnika19. Na zdjęciu za przedstawicielem.... widać kastę niewolników.
11 dni temu / maskarada cd
 
Maski ważną rolę odgrywały w obrzędach religijnych, szczególnie podczas obrzędów przejścia. Przedmiot ten ma służyć ukryciu, ochronie jednostkowej jaźni, porozumieniu, scaleniu które w systemach totemicznych doprowadzić może do reprezentowania określonego klanu bądź też służyć mogła odseparowaniu jednostki od grupy. Posługiwanie się maską przez dawne kultury związane było z różnego rodzaju stanami liminalności, zmianą statusu czy ról społecznych. Ważną rolę pełniły również w ceremoniach związanych z kultem przodków. Miały one bowiem za zadanie wizualizować istoty, które według tubylców należą już do świata transcendentnego, przy jednoczesnej wspólnej potrzebie uczucia aktualizacji obecności i mocy zmarłych. Dzięki masce dokonywało się wkroczenie ze sfery sacrum w sferę profanum. Maski oraz przebrania używane w celach rytualnych umożliwiały człowiekowi stawanie się osobnikiem przybyłym z zaświatów. Człowiek w kostiumie nie objawiał już cech ludzkich.
11 dni temu / maskarada
 
dookoła ludzie w maskach a duda nie, co gościu jest ponad prawem? zarządzenia S/S anepidu nie obowiązują? Jednak to bajka że wobec prawa WSZYSCY jesteśmy równi!
11 dni temu / !
 
Zdjęcie przypomina rzeczywiście " okupację", Prezydent, a w tle personel w maseczkach...
11 dni temu / Gość
 
I znów tylko część prawdy.Na Woli Nocy wymordowali ponad 40000 mieszkańców,cywilów wyciagnietych z mieszkań,I o tym trzeba mówićnie tylko młodym Niemcom ale wszystkim niedouczonym młodym, I pokazywać te setki tablic z nazwiskami całych rodzin.
11 dni temu / pe
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.