DZIŚ JEST:   27   LUTY   2020 r.

Św. Gabriela Perdolente
Św. Prokopa
 
 
 
 

Prezydent Obama: nie chcę cyberwojny „Dzikiego Zachodu” z Moskwą

Prezydent Obama: nie chcę cyberwojny „Dzikiego Zachodu” z Moskwą
Fot. Forum

Pomimo dowodów na rosyjskie włamanie do systemu wyborczego USA, prezydent Obama powiedział w poniedziałek, że nie chce, by ten incydent przeistoczył się w cyberwojnę „Dzikiego Zachodu” z Moskwą.

 

Barack Obama po ponad półtoragodzinnym spotkaniu z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w Chinach, gdzie odbywał się szczyt państw G20 przyznał, iż rosyjscy hakerzy często atakują instytucje amerykańskie. – Mieliśmy w przeszłości i mamy teraz problemy z cyberintruzami z Rosji i z innych krajów – mówił lider USA. Amerykański przywódca zasugerował jednak, że nie chce odwetu.

 

- Naszym celem nie jest pochopne powielanie cyklu eskalacji, jakiego byliśmy świadkami w przeszłości w przypadku różnych broni. Chodzi raczej o ustanowienie pewnych zasad, by każdy zachowywał się w cyberprzestrzeni odpowiedzialnie – tłumaczył Obama na konferencji prasowej. - Nie możemy doprowadzić do sytuacji, w której nagle Dziki Zachód, to jest kraje, które mają znaczne możliwości przeprowadzenia cyberataku, zaczną angażować się w niezdrową rywalizację lub konflikt przy użyciu tych środków - dodał.

 

Amerykańskie władze przyznały w zeszłym tygodniu, że systemy wyborcze w stanach Illinois i Arizona zostały zaatakowane przez hakerów. Winą za cyberatak obarczono Moskwę. Rosyjscy hakerzy obwiniani są także za włamanie się  do serwera Krajowego Komitetu Patii Demokratycznej, który prowadzi kampanie wyborcze Demokratów.

 

Rosja zaprzecza jakoby przeprowadzała cyberataki w USA. Putin nazwał działania amerykańskich polityków, oskarżających Moskwę o cyberataki „próbą odwrócenia uwagi opinii publicznej”. - Na poziomie państwa, na pewno nie byliśmy w to zaangażowani – stwierdził rosyjski lider. Putin dodał jednak, że  ujawnienie przechwyconych informacji z Krajowego Komitetu Partii Demokratycznej przyniosło pewną korzyść. – Tak naprawdę nie ma znaczenia, kto włamał się do danych centrali kampanii pani Clinton. Ważna jest treść, która przedostała się do opinii publicznej – tłumaczył. Włamanie do serwera Demokratów ujawniło niecne kulisy kampanii wyborczej Clinton i niechęć wysokich urzędników partyjnych do głównego rywala Hilary Clinton - senatora Bernarda Sandersa.

 

Obama przyznał, że rozmawiał z prezydentem Putinem o atakach hakerskich, ale zastrzegł, że nie chce brać udziału w wyścigu zbrojeń w cyberprzestrzeni. Dodał, że w związku z nasileniem takich ataków z udziałem licznych krajów, naciska na partnerów zza granicy, by przyjąć nowe „normy aktywności online”. Ostrzegł, że Waszyngton ma możliwość siania spustoszenia w internecie, jeśli zajdzie taka potrzeba. - Wchodzimy w nową erę w dziedzinie, w której wiele krajów posiada znaczne możliwości. Ale szczerze powiedziawszy, nikt nie ma takich zdolności jak my i to zarówno ofensywnych, jak i defensywnych – przekonywał.

 

Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego chce pomóc lokalnym władzom w odpieraniu cyberataków, włączając stanowe systemy wyborcze do bazy „infrastruktury krytycznej”. FBI wydało alert „flash” w zeszłym miesiącu wzywając urzędników do unikania cyberintruzów i modernizacji systemów wyborczych.

 

Kandydatka Partii Demokratycznej na prezydenta, Hillary Clinton znacznie ostrzej zareagowała na domniemane ataki Rosji. Zapowiedziała, że w razie kolejnych działań hakerskich, Ameryka będzie gotowa na „poważne odpowiedzi polityczne, gospodarcze i wojskowe”. - Musimy reagować na zmieniające się zagrożenia z krajów takich jak Rosja, Chiny, Iran i Korea Północna – dodała.

 

Źródło: washingtontimes.com

AS


DATA: 2016-09-06 16:06
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Źródło tej informacji jest oczywiście bezstronne i godne najwyższego zaufania. Niemniej, te mnożące się informacje o atakach hakerskich na infrastrukturę wyborczą za Wielką Wodą są czytelną pogdatowką przed cudem nad urną, z której może być wyjęta tylko wiadoma zwyciężczyni.
ponad 3 lata temu / Burak
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.