DZIŚ JEST:   20   SIERPNIA   2018 r.

Św. Bernarda z Clairvaux, Doktora Kościoła
 
 
 
 

Prezydent Niemiec włączył się do kampanii na rzecz udzielania Komunii świętej protestantom

Prezydent Niemiec włączył się do kampanii na rzecz udzielania Komunii świętej protestantom
Prezydent Frank-Walter Steinmeier. Fot. Reuters/Forum

Poszukajmy sposobów wyrażania wspólnej wiary chrześcijańskiej poprzez udział w Ostatniej Wieczerzy i Komunii. Jestem pewien, że liczą na to tysiące chrześcijan w małżeństwach międzywyznaniowych – powiedział w Münster Frank-Walter Steinmeier. Prezydent Niemiec przemawiał na Katholikentag, dużej, cyklicznej konferencji skupiającej nominalnych katolików. W trakcie spotkania doszło do skandalu.

Steinmeier zastrzegł, że wypowiada swą opinię nie z racji sprawowanej przez siebie funkcji, ale jako „zdeklarowany chrześcijanin ewangelicki, żyjący w małżeństwie międzywyznaniowym”. Nie omieszkał przy tym jednak skrytykować przedwyborczej decyzji bawarskiego rządu o zawieszeniu krzyży w budynkach publicznych. Prezydent stwierdził, iż państwo nie powinno faworyzować religii.

Wypowiedź polityka na temat Najświętszego Sakramentu ma związek z brakiem jednoznacznego stanowiska Watykanu wobec propozycji niemieckiego episkopatu. Biskupi znad Renu chcą, by „w niektórych przypadkach i po osobistym rozeznaniu”, a także wyznaniu wiary katolickiej (lecz bez obowiązku formalnej konwersji) protestanccy małżonkowie katolików mogli przystępować do Stołu Pańskiego. Sprzeciw w stosunku do takiego rozwiązania wyraziło publicznie kilku hierarchów, akcentując tradycyjną naukę Kościoła i fundamentalne różnice w pojmowaniu istoty Najświętszego Sakramentu przez oba wyznania. Jednak Franciszek nie potwierdził odwiecznego Magisterium, lecz zwrócił się do niemieckiej konferencji episkopatu, by ta, w miarę możności, wypracowała jednomyślne stanowisko w spornej kwestii.

 

Jak podkreśla niemiecka sekcja Catholic News Agency, debata na temat interkomunii zdominowała tematykę konferencji w ramach Katholikentag. Przemawiali między innymi dwaj antagoniści – kardynałowie Marx i Woelki.

 

- Gdy ktoś odczuwa głód [Komunii świętej] i ma wiarę, musi mieć dostęp do Eucharystii – kategorycznie stwierdził przewodniczący krajowego zgromadzenia biskupów.

 

Do wulgarnego, wręcz bluźnierczego poziomu sprowadził dyskusję protestancki komik, Eckart von Hirschhausen. Domagał się on „oddania tego opłatka”, ze względu na to, że jest żonaty z katoliczką i… płaci podatek kościelny. Dobitnym, tragicznym wręcz świadectwem stanu, w jakim znajduje się dzisiaj nominalny niemiecki katolicyzm, był aplauz, z którym zebrani przyjęli słowa von Hirschhausena. Stwierdził on, iż Kościół powinien dawać mu „opłatek” albo… oddać jego pieniądze.

 

Jeden z nielicznych niemieckich hierarchów – obrońców czci Pana Jezusa obecnego w Hostii, kardynał Woelki, ripostował: – Samo posługiwanie się tą koncepcją [„opłatka”] pokazuje, że mamy zupełnie inne rozumienie Najświętszego Sakramentu, w którym katolicy spotykają samego Chrystusa – mówił.

Fala oburzenia, z jaką spotkały się słowa von Hirschhausena, skłoniła go później do przeprosin za skandaliczne sformułowania.

 

Biskup Rudolf Voderholzer z Ratyzbony skrytykował ton, jaki przybrała debata w ramach konferencji, której uczestnicy skłaniali się raczej ku lekceważącej naukę Kościoła propozycji Episkopatu. – Presja opinii publicznej, która nie docenia głębi zagadnień doktrynalnych, nie pomoże nam – zauważył.

 

 

Źródło: catholicherald.co.uk

RoM

 

 

 

 


DATA: 2018-05-16 14:21
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Prawdziwi niemieccy katolicy 3majcie się mocno. ...ta cała zawierucha ma na celu profanowanie najsiwiętszego sakramentu.....
3 miesiące temu / Eror
 
Dzięki Tomcio, obyś miał rację. Polecam wszystkim "o. Augustyn Pelanowski OSPPE - Grzech grzechów" z NewLight, Opublikowany 10 kwi 2016
3 miesiące temu / Jagoda
 
Salomon miał innowiercze żony, a te zawładnely jego zasadami religijnymi i skłoniły do wiarolomstwa.
3 miesiące temu / jak
 
@Jagoda: Póki co mamy jeszcze Msze trydenckie. Jeśli ich nam nie "skasują" to przynajmniej tam będzie konsekracja. Obecnie nie każdy ma taką Mszę pod ręką, ale wtedy wzrośnie zapotrzebowanie, więc może więcej księży zacznie ją odprawiać.
3 miesiące temu / Tomcio
 
Okazuje się teraz, jak wielkim błędem jest wiązanie się z innowiercami.
3 miesiące temu / malwina
 
Obawiam się, że historia współczesnego chrześcijaństwa, lawinowo pędzi ku mszy ekumenicznej (katolicy i luteranie) bez konsekracji...Czy wtedy w Polsce będą jeszcze Msze Święte z konsekracją, gdzie będzie można przyjąć Komunię Świętą? Czy św. Andrzej Bobola będzie nam wzorem, gdy będą chcieli zabrać konsekrację katolikom? Ilu męczenników powstanie z dzisiejszych Polaków? Kto będzie się bił za Mszę Świętą z konsekracją? "Miejcie się na baczności przed ludźmi! Będą was wydawać sądom i w swych synagogach będą was biczować. Nawet przed namiestników i królów będą was wodzić z mego powodu, na świadectwo im i poganom...Brat wyda brata na śmierć i ojciec syna; dzieci powstaną przeciw rodzicom i o śmierć ich przyprawią. Będziecie w nienawiści u wszystkich z powodu mego imienia." Wszystko przyśpiesza, z godziny na godzinę nowe fakty, do nas docierają...mam coraz silniejsze przeczucie, że to się stanie za naszego pokolenia, że jednak tego prześladowania dożyję...to początek!
3 miesiące temu / Jagoda
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.