DZIŚ JEST:   25   LUTY   2020 r.

Św. Cezarego z Nazjanzu
Św. Modesta z Trewiru
 
 
 
 

Prezydent Litwy rocznicę zajęcia przez sowietów Auschwitz będzie obchodził w Polsce, a nie w Izraelu

Prezydent Litwy rocznicę zajęcia przez sowietów Auschwitz będzie obchodził w Polsce, a nie w Izraelu
Gitanas Nauseda. Augustas Didžgalvis [CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]

Prezydent Litwy wycofał się z udziału w organizowanych w Jerozolimie obchodach 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Gitanas Nausėda poinformował, iż tę rocznicę będzie obchodził 27 stycznia w Polsce – wraz z prezydentem Andrzejem Dudą i przywódcami innych państw.


Prezydent Litwy zakomunikował, że w 75. rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau przybędzie do Oświęcimia, gdyż chce wziąć udział w uroczystościach zorganizowanych na terenie niemieckiego obozu koncentracyjnego, w autentycznym miejscu zagłady m.in. Żydów. Na uroczystości do Jerozolimy pojedzie przewodniczący litewskiego parlamentu – Seimasu. Pierwotnie to on miał przyjechać 27 stycznia do Polski, jednak prezydent Litwy zmienił zdanie. Na terenach dzisiejszej Litwy żyło przed wojną bardzo wielu Żydów. Niemcy zamordowali w swoich obozach zagłady około 200 tys. z nich.


Swój udział w uroczystościach 27 stycznia w Oświęcimiu, na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, zapowiedziało aż 51 delegacji państwowych i reprezentantów organizacji międzynarodowych. Rangę uroczystości wzmacnia deklaracja udziału w nich prezydenta Litwy.


Muzeum Auschwitz poinformowało, że przyjazd do Polski na uroczystości rocznicowe potwierdzili już prezydenci Ukrainy, Niemiec i Izraela oraz namiestnik królowej w Kanadzie. Stany Zjednoczone reprezentował będzie sekretarz skarbu Steven Mnuchin, a swoich przedstawicieli przyślą także m.in. Białoruś, Albania, Argentyna, Australia, Austria, Azerbejdżan, Belgia i Francja. Gospodarzem uroczystości będzie prezydent RP Andrzej Duda, który wygłosi główne przemówienie. Gośćmi uroczystości będzie ponad 200 byłych więźniów niemieckiego obozu.


Natomiast 27 stycznia w Instytucie Yad Vashem w Jerozolimie rozpocznie się V Światowe Forum Holokaustu. Jego głównym organizatorem jest fundacja założona przez Wiaczesława Mosze Kantora – rosyjskiego oligarchę żydowskiego pochodzenia. Z udziału w V Światowym Forum Holokaustu wcześniej zrezygnował Andrzej Duda. Prezydent Polski postanowił nie brać udziału w spotkaniu, gdy okazało się, że organizatorzy nie zamierzają dopuścić polskiego przywódcy do głosu. Długie przemówienie ma tam wygłosić natomiast Władimir Putin, który w ostatnim czasie publicznie wypowiada słowa fałszujące historię II wojny światowej – m.in. twierdzi, że wybuchowi wojny winni są Polacy.


Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków. Od 1942 roku KL stał się największym miejscem zagłady europejskich Żydów. W Auschwitz niemieccy naziści zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi – głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. 27 stycznia 1945 roku obóz został zajęty przez żołnierzy Armii Czerwonej.

 


Źródło: tvp.info / kresy24.pl / dorzeczy.pl
AB

 

  


DATA: 2020-01-22 15:10
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jak tam prawa Polaków na Litwie?
1 miesiąc temu / ooo
 
@ pok: Nie sądzę, najłagodniej rzecz ujmując. Prezydent Trump jest jednak, mimo wszystko, osobą przewidywalną i racjonalną. Co nie przeszkadza mi nie zaliczać się do grona jego zagorzałych fanów.
1 miesiąc temu / Karol
 
@Karol: Na polecenie USA organizują wojnę z Rosją. Litwa jest pod silnymi wpływami niemieckimi i żydowskimi. Słusznie piszesz "od pewnego czasu". Wojska niemieckie już tam są.
1 miesiąc temu / pok
 
A mnie, wbrew niektórym opiniom, cieszy stanowisko Litwy. Warto też zauważyć, że od pewnego czasu została, ze strony litewskiej, znacząco wyciszona retoryka antypolska.
1 miesiąc temu / Karol
 
Jeden okupant zamieni sie miejscami. W takim razie kto szedl w marszu smierci do GROS ROSEN i dalej?
1 miesiąc temu / Jara
 
Oczywiście tytuł brzmi "Ponary Baza" - to najbardziej wstrząsająca relacja z okupacji w Polsce. W pod Wileńskich Ponarach Litwini z gestapowcami wymordowali ok 70tyś Żydów i ok 25tyś Polaków
1 miesiąc temu / Tom
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.