DZIŚ JEST:   27   LISTOPADA   2020 r.

NMP Cudownego Medalika
Św. Wirgiliusza, biskupa
Św. Józefa Pignatellego
 
 
 
 

Prezydent Izraela o współpracy z Polską: uzgadniamy stanowisko w sprawie powstającego porządku międzynarodowego

Prezydent Izraela o współpracy z Polską: uzgadniamy stanowisko w sprawie powstającego porządku międzynarodowego
Źródło: prezydent.pl / fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP

We wtorek rozpoczęła się trzydniowa wizyta prezydenta Polski w Izraelu i Palestynie. Prezydent Andrzej Duda podkreślił podczas spotkania z prezydentem Izraela Reuven Rivlinem, iż Polska jest zainteresowana w umacnianiu relacji na wszystkich poziomach. Rivlin z kolei zaznaczył, że relacje z Polską dla Izraela mają szczególną wartość w kontekście stosunków z UE.

 

- Spotkania z liderami Polski są zawsze istotne – mówił Rivlin. Izraelski prezydent zaznaczył, że Duda gości po raz drugi w Izraelu w przeciągu 4 miesięcy. Był wtedy na pogrzebie dziewiątego prezydenta Izraela Szimona Peresa. Polski prezydent z kolei zaznaczył, że Żydzi mieli ogromny wkład w polską kulturę i gospodarkę na przestrzeni wieków. Przypomniał, że Peres pochodził z Polski i wielu polskich Żydów przyczyniło się do utworzenia oraz rozwoju państwa Izrael.

 

Andrzej Duda wspomniał także, że Polska opowiada się za trwałym rozwiązaniem konfliktu izraelsko-palestyńskiego w oparciu o zasadę istnienia dwóch państw. Polska była jednym z uczestników niedzielnej konferencji w Paryżu, która miała wyrazić poparcie wspólnoty międzynarodowej dla rozwiązania sporu izraelsko-palestyńskiego w oparciu o zasadę istnienia dwóch państw. Konferencja została ostro potępiona przez premiera Izraela Benjamina Netanjahu, który stwierdził ironicznie, że to „ostatnie tchnienie wczorajszego świata”. Członkowie koalicji Netanjahu chcą zrezygnować z rozwiązania dwu-państwowego.   

 

Izraelski prezydent wskazał na bardzo dobre relacje Polski z Izraelem. - Dzisiaj nie ma chyba dziedziny, w której nie byłoby wyjątkowej współpracy między tymi dwoma krajami. Obejmuje ona zwiększoną wymianę handlową i stosunki w dziedzinie nauki, kultury, sportu oraz bezpieczeństwa. Mam nadzieję, że będziemy dalej pogłębiać tę współpracę jeszcze bardziej – zaznaczył Rivvlin.

 

- Więzi między Izraelem, Unią Europejską a Polską mają podstawowe znaczenie dla naszej polityki zagranicznej. Jesteśmy nie tylko partnerami handlowymi, dzielimy wartości, wyzwania i bliskość geograficzną, co ważne – koordynujemy stanowiska w odniesieniu do powstającego porządku międzynarodowego – kontynuował izraelski przywódca.


Podczas spotkania z dziennikarzami polski przywódca mówił, że „miał bardzo dobrą rozmowę na temat współpracy polsko-izraelskiej, zarówno politycznej, jak i gospodarczej oraz militarnej”. -  Nie ukrywam, że wiążę z tą rozmową duże nadzieje na przyszłość – przyznał.  Dodał też, że zapewnił prezydenta Izraela, iż  „Polska zawsze będzie po stronie tych, którzy walczą z terroryzmem”. 

 

Prezydent Duda udał się m.in. na cmentarz na wzgórzu Herzla, gdzie złożył kwiaty na grobach Icchaka Rabina, Szimona  Peresa, Teodora Herzla i Jonatana Netanjahu. Był w Instytucie Yad Vashen i wręczył odznaczenie Orła Białego byłemu przewodniczącemu Knesetu oraz byłemu ambasadorowi Izraela w RP Szewachowi Weissowi.

 

W środę  zaplanowane jest spotkanie z prezydentem Palestyny Mahmudem Abbasem, a w czwartek polski przywódca wygłosi przemówienie nt. relacji polsko-izraelskich oraz bezpieczeństwa międzynarodowego w Hotelu King David w Jerozolimie.

 

Źródło: prezydent.pl., jpost.com., i24news.tv, jewishpress.com

AS


DATA: 2017-01-18 13:09
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Hjj, Tym razem ani to, ani tamto. Niektorzy ucza sie na dawnych bledach...
ponad 3 lata temu / Faszysta
 
Anders wyprowadził wojskowych żydowskiego pochodzenia z ziemi sowieckiej do ziemi palestyńskiej. I nikt tego nie docenia!
ponad 3 lata temu / histotyk
 
Obawiam się najgorszego, że zostaliśmy, jako naród, oddani w pacht. I p. Michalkiewicz, niestety, ale ma rację. Judeopolonia nadchodzi, na jej straży stoją już jankesi!
ponad 3 lata temu / John Galt
 
Ciekawe co duda obiecal zydom w sprawir ich roszczen majatkowych. Dla nich kamienice a dla nas ulice?
ponad 3 lata temu / Hjj
 
starszy i jego szabes-goj ?
ponad 3 lata temu / jac
 
Do wmo ! Bardzo słuszny postulat ! Należy przywrócić właściwą ocenę faktów !
ponad 3 lata temu / ad rem
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.