DZIŚ JEST:   21   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Mateusza Ewangelisty
Bł. Marka z Modeny
 
 
 
 

Prezydent Elbląga blokuje pokaz filmu o Lutrze. Seans mimo to odbędzie się!

Prezydent Elbląga blokuje pokaz filmu o Lutrze. Seans mimo to odbędzie się!
źródło: youtube.com / Polonia Christiana

Pokaz filmu „Luter i rewolucja protestancka” mający odbyć się w środę 23 stycznia w elbląskim ratuszu, został odwołany przez prezydenta miasta. Organizatorzy informują, że film będzie można zobaczyć w tym samym dniu w hotelu „ELBLĄG” o godz. 18.40. Zapowiadają również, że już niedługo odbędą się kolejne projekcje tego dokumentu na terenie miasta.

 

Pokaz filmu dokumentalnego „Luter i rewolucja protestancka” zaplanowano na środę 23 stycznia. W ostatniej chwili prezydent Elbląga Witold Wróblewski odwołał projekcję i wypowiedział organizatorom umowę na wynajem sali w elbląskim Ratuszu, gdzie miał odbyć się pokaz.

 

Informację o zerwaniu umowy otrzymaliśmy w poniedziałek po południu, na trzy minuty przed zakończeniem pracy urzędu miasta – relacjonuje Marcin Musiał, jeden z organizatorów pokazu. – Do tego momentu rozdaliśmy wszystkie wejściówki na pokaz filmu, który cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców Elbląga – dodaje.

 

W piśmie, który Urząd Miejski w Elblągu przesłał do organizatorów e-mailem możemy przeczytać m.in., że do Prezydenta Elbląga wpłynęły w ostatnich dniach protesty społeczności protestanckiej oraz mieszkańców miasta w sprawie projekcji filmu. Na pytanie organizatorów, jak wiele było tych protestów, jeden z urzędników odpowiedział telefonicznie, że „dwa”. Według Prezydent Elbląga, projekcja filmu może „powodować negatywne skutki dla samorządu elbląskiego” – czytamy w piśmie uzasadniającym wypowiedzenie rezerwacji sali na pokaz filmu.

 

„Ani prezydent Elbląga, ani żaden urzędnik miejskiego Ratusza nie skontaktował się z nami w tej sprawie aby wyjaśnić ewentualne wątpliwości”, podkreślają organizatorzy. „Co więcej, przez dwa tygodnie od momentu rezerwacji sali nikt w Ratuszu nie podnosił żadnych protestów. Prezydent i jego urzędnicy od początku wiedzieli jaki pokaz ma się odbyć i czego dotyczy film”, dodają.

 

Organizatorzy projekcji filmu „Luter i rewolucja protestancka” od prawie pół roku regularnie organizują spotkania na temat historii Kościoła, korzystając przy tym z sali udostępnianych przez elbląski Ratusz. „Do tej pory zorganizowaliśmy trzy wykłady oraz pokaz innego filmu i nigdy nie było żadnego problemu”, tłumaczą. Rozważają również skierowanie sprawy na drogę sądową oraz będą domagać się od elbląskiego Ratusza zwrotu kosztów poniesionych na organizację i promocję pokazu filmu.

 

W związku z odwołaniem projekcji przez prezydenta Elbląga, pokaz odbędzie się w tym samym czasie, tj. w środę 23 stycznia o 18:40, w Hotelu „ELBLĄG” przy ulicy Stary Rynek 54-59.

 

WSTĘP WOLNY!

 

Film „Luter i rewolucja protestancka” w reżyserii Grzegorza Brauna to pierwszy w Polsce pełnometrażowy dokument na temat Marcina Lutra i historii tzw. reformacji. Nagrywany w 9 krajach, ponad 30 rozmówców (w tym były prefekt Kongregacji Nauki Wiary oraz grono wybitnych profesorów historii, teologii i filozofii).

 

Do tej pory w całej Polsce odbyło się ponad 114 publicznych pokazów filmu.


DATA: 2019-01-22 11:21
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
8
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Prawdziwa cnota krytyk się nie boi, jedynie ta fałszywa.
ponad 1 rok temu / mick
 
Następny zreformowany zaprzaniec. Hańba, jak dochodzi do takiej manipulacji wyborami
ponad 1 rok temu / irtur
 
Władze Elbląga idą z "duchem Soboru" - ekumenizm ponad wszystko, poza tym projekcja tego filmu może zostać odebrana jako hejt przeciwko kacerzom i mowa nienawiści. Lepiej zafałszowywać historię niż narazić się na ostracyzm - oto wykładnia.
ponad 1 rok temu / szkielet
 
Bardzo dobry film ukazujący prawdę. Protestanci powróćcie do jedynego i prawdziwego Kościoła ponieważ obecnie jesteście ofiarami luteranizmu.
ponad 1 rok temu / Artur
 
Droga sądowa jest jedynym rozwiązaniem. Nie można wypowiadać umowy bez przyczyny a za taką nie może być uznane stanowisko dwóch heretyków.
ponad 1 rok temu / emk
 
Luter jest postacią historyczną ,nie rozumiem zakazów,
ponad 1 rok temu / rety
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.