DZIŚ JEST:   23   CZERWCA   2018 r.

Św. Józefa Cafasso
Św. Tomasza Garnet
 
 
 
 

Prezydent Duda weźmie udział w jubileuszu reformacji. Honorowana będzie kobieta-„prymas”

Prezydent Duda weźmie udział w jubileuszu reformacji. Honorowana będzie kobieta-„prymas”
fot. Krystian Maj / Forum

Prezydent Andrzej Duda weźmie dziś udział w centralnych obchodach 500-lecia reformacji, które odbędą się na Zamku Królewskim w Warszawie.

 

Centralne obchody 500-lecia reformacji zorganizowano z wielkim rozmachem. Już sama nazwa – „Weekend reformacyjny” sugeruje, że zapowiada się „fajne święto”, które uświetnią koncerty, wykłady, gry miejskie oraz nabożeństwa dziękczynne za „dary reformacji”. „Obchody jubileuszu reformacji mają przypominać o jej początkach i zachęcić do zastanowienia nad jej dziedzictwem (SIC!)”, podają organizatorzy „imprezy”.

 

Na Zamku Królewskim odbędą się spotkania naukowe, podczas których wystąpią m.in. sekretarz Światowej Federacji Luterańskiej ksiądz doktor Martin Junge z wykładem pt. „Reformacja, jako obywatelka świata” i profesor Jerzy Buzek, który (z perspektywy ewangelika) będzie zastanawiał się nad wpływem reformacji na jedność Europy.

 

W sesji weźmie udział również Prezydent Andrzej Duda, który na koniec wygłosi specjalne przemówienie.

 

To jednak nie wszystko. Po raz pierwszy w historii na Zamku Królewskim zostanie wręczona Nagroda im. Anny Wazówny, którą w tym roku otrzymają szwedzcy protestanci za pomoc humanitarną, której udzielili mieszkańcom Warmii i Mazur po II wojnie światowej. Nagroda zostanie wręczona Antje Jackelen, kobiecie przedstawiającej się jako prymas Szwecji, a którą protestantcy współwyznawcy nazywają „arcybiskupką” . Wyróżnienie to przyznała współnota ewangelicko-augsburska w Polsce.

 

 

Źródło: polskieradio.pl

TK

 

 

 


DATA: 2017-10-27 13:55
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Apostoł Paweł nakazuje również kobietom zakrywac włosy. Miejsce kobiety w czasach apostołów było tam, gdzie dzis w islamie. Na szczęście juz nikogo nie zgarsza widok kobiecych włosów w kościele, ani kobiet teolozek, katachetek, jak i arcybiskupek. Ale i w czasach apostołów zdarzały się wyjątki, np. diakonisa Feba, która współtworzyła wspólnie z mężem zbór. Czy więc odchodzimy od nauczania Pisma Świętego? W żadnym wypadku! Zmienia się jedynie ciagler żywy kontekst kulturowy. Z Bogiem!
7 miesięcy temu / Do Irrec
 
Rzymian 13:1-2 (PBG) 1 Każda dusza niech będzie zwierzchnościom wyższym poddana: boć nie masz zwierzchności, tylko od Boga; a te, które są zwierzchności, od Boga są postanowione. 2 A tak, kto się zwierzchności sprzeciwia, Bożemu się postanowieniu sprzeciwia; a którzy się sprzeciwiają, sami sobie potępienie zjednają. Tytusa 3:1-2 (PBG) 1 Napominaj ich, aby zwierzchnościom i przełożeństwom poddanymi i posłusznymi byli, i aby do każdego dobrego uczynku gotowymi byli; 2 Nikogo nie lżyli, byli niezwadliwymi, ale układnymi, okazując wszelką skromność przeciwko wszystkim ludziom. 1 Tymoteusza 2:11-12 (PBG) 11 Niewiasta niech się uczy w milczeniu ze wszelkiem poddaństwem. 12 Bo niewieście nie pozwalam uczyć, ani władzy mieć nad mężem, ale aby była w milczeniu. 1 Koryntian 14:34-35 (PBG) 34 Niewiasty wasze niech milczą we zborach; albowiem nie pozwolono im, aby mówiły, ale aby poddanemi były, jako i zakon mówi. 35 A jeźli się czego nauczyć chcą, niechże w domu mężów swoich pytają, ponieważ
7 miesięcy temu / Irrec
 
Katolicy nie nazywają p. Jackelen arcybiskupką. Jeśli papież uczestniczył z nią w jakimś obrządku, to nie znaczy że uznaje ją za arcybiskupkę.
7 miesięcy temu / do Kam
 
Ks. Abp Antje Jackelen nazywana jest arcybiskupka rowniez przez katolikow, warto przypomniec, ze sam papiez Franciszek odprawial z nia nabozenstwo. Wspolnota Luteranska w Polsce to Kosciol, ktory wyznaniowo zostal uznany w Rzeczpospolitej juz w Xvii wieku, a jego dziedictwo na terenie Polski istnieje od czasow samej reformacji.500 lecie, to nie zadna ?impreza? tylko wazne wydarzenie o charakterze religijnym, spolecznym,kulturowym i ekumenicznym.
7 miesięcy temu / Kam
 
Reformacja to największy triumf szatana.
7 miesięcy temu / Darek
 
A może to święto przenieść do pałacu prezydenckiego. Chnuka już tam jest...
7 miesięcy temu / Paul
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.