DZIŚ JEST:   26   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Wawrzyńca Ruiz i Towarzyszy
Św. Kosmy i Damiana
 
 
 
 

Prezydent Duda w 100. rocznicę glorii warszawskiej: Niech Pan Bóg ma Polskę i Polaków w Swej opiece

Prezydent Duda w 100. rocznicę glorii warszawskiej: Niech Pan Bóg ma Polskę i Polaków w Swej opiece
Fotograf: POOL, Archiwum: Reuters / FORUM

Przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie odbyły się główne uroczystości państwowe z okazji Święta Wojska Polskiego i 100. rocznicy bitwy warszawskiej. – Setna rocznica wielkiej wiktorii warszawskiej i Święto Wojska Polskiego – jakże ważny to dzisiaj dzień, w którym dziękujemy za służbę naszym żołnierzom, oddajemy hołd wszystkim poległym za ojczyznę, ale także i wspominamy tamten trudny, dramatyczny czas, ale zarazem jakże wielki i w historii naszego kraju znaczący, a także w jakimś sensie piękny – mówił prezydent Andrzej Duda.

 

W uroczystości na placu Piłsudskiego udział wzięli prezydent Andrzej Duda, minister obrony Mariusz Błaszczak, kierownicza kadra MON, sekretarz stanu USA Mike Pompeo, przedstawiciele polskich władz, marszałkowie Sejmu i Senatu oraz przewodniczący litewskiego parlamentu i minister obrony Szwecji i Rumunii.

 

W wygłoszonym do obecnych przemówieniu prezydent Andrzej Duda przypomniał jak 100 lat temu „bolszewicka nawała miażdżyła Polskę”. – Pożoga, śmierć, gwałt, rozpacz, strach, przerażenie, spadek morale w społeczeństwie i wśród żołnierzy. Przegrana wydawała się nieuchronna. Wielu uważało, że to, co się stało, nie da się już odwrócić, że Polska padnie pod ciosami sowieckiej Rosji, armii czerwonej, że komunizm niesiony ze Wschodu ogarnie nasz kraj i dalej zaleje Niemcy i całą Europe – zaznaczył prezydent. Dodał, że byli jednak „tacy, którzy nie zwątpili, którzy cały czas pracowali, by ratować ojczyznę”.

 

Prezydent podczas swojego przemówienia wspominał powstały latem 1920 roku Rząd Obrony Narodowej Wincentego Witosa, w skład którego weszły wszystkie stronnictwa parlamentarne, który był rządem ponad politycznymi podziałami i rządem ratowania państwa. – W tych jakże trudnych dniach, gdy bolszewicy stali na przedpolach Warszawy, zdecydowali się wziąć odpowiedzialność za losy państwa i społeczeństwa w swoje ręce. Dramatyczna sytuacja, a jednak dali radę, co za piękny przykład, właśnie ponad podziałami politycznymi – podkreślił prezydent.

 

Przypomniał, że szli chłopcy z polskich wiosek, wezwani odezwą Wincentego Witosa, a za broń chwytały nawet dzieci, by bronić Polski, Warszawy, świata wartości, chrześcijaństwa i naszej tradycji. – Doszło do tej, jak mówi wielu historyków, jednej z największych bitew w dziejach świata – powiedział Duda.

 

Andrzej Duda podziękował również żołnierzom i ich najbliższym, a także cywilnym pracownikom Wojska Polskiego. – Dziękuję za wierną służbę dla Polski i w Polsce i poza jej granicami. Dziękuję za to, że gdy trzeba umiecie wraz z sojusznikami z Sojuszu Północnoatlantyckiego stawać i walczyć, także za wolność innych, broniąc ich, broniąc pokoju, spokoju i możliwości spokojnego życia także dla innych narodów – zaznaczył.

 

To właśnie dzięki waszemu męstwu, dzięki waszej służbie, dzisiaj w naszym kraju obecni są nasi sojusznicy i są z nami na tej uroczystości. Dzisiaj także i wojska państw NATO, w szczególności armii Stanów Zjednoczonych, wspierają nas także na terenie naszego kraju, po to, by Polska była jeszcze bezpieczniejsza – dodał prezydent.

 

Cześć i chwała Bohaterom! Wieczna pamięć poległym! Niech żyje Polska! Niech Pan Bóg ma Polskę i Polaków w swojej opiece. Niech Pan Bóg ma w swojej opiece naszych sojuszników! – zakończył prezydent.

 

Źródło: TVP Info


DATA: 2020-08-15 22:32
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

urząd prezydenta jest chroniony prawnie przed złym słowem, no i karnie, gdyby ktoś coś. Bitwa z komuchami jednakowoż była wygraną
1 miesiąc temu / szpulas11
 
Prezydent Andrzej Duda nie wstydzi sie kleczec, nie wstydzi sie powiedziec :Niech Pan Bóg ma Polskę i Polaków w Swej opiece. Teraz czekam na komentarze od wiecznie niezadowolonych i " zyczliwych"
1 miesiąc temu / IRE
 
Niestety brak było w przemówieniu o Matce Bożej Łaskawej dzięki której Polska zwyciężyła.
1 miesiąc temu / Hanna
 
Nie dało się patrzeć na żołnierzy niewolników w satanistycznych masońskich maskach, inicjację do nowej mormalnosci. "Dzięki męstwu polskich żołnierzy" mamy tu okupantów zamiast mocnej armii? 5 tysięcy żołnierzy USA obroni Polskę? Drwina z logiki i rozumu, a pelikany łykają bzdury jak leci. Za 500+.
1 miesiąc temu / drwina
 
Zachód się odwdzięczył Polsce - nie ma po co liczyć na odwdzięczanie się kogokolwiek. Mamy robić to co Bóg karze, a jak nie, to i Zachód nie pomoże.
1 miesiąc temu / @Nsrek
 
Panie prezydencie. "Nie miłujmy słowem i językiem, ale czynem i prawdą." jak pisał św. Jan 1J 3, 18. Mdli mnie już od tego typu gładkich słów, wygłaszanych po raz kolejny przez pana, tym razem na dodatek w obecności Mika Pompeo - człowieka, który próbuje zdrenować Polaków z 300 mld dolarów w majestacie bezprawia... Po raz kolejny nie wykorzystał pan okazji, aby przeciw temu konkretnie wypowiedzieć się na oczach świata. Tak, pragniemy aby Bóg miał w opiece opiece naród, ale warunek jest taki, że naród i jego przedstawiciele mają mieć wyryte na sercu nie na ustach - vide choćby odesłana po raz kolejny głosami Pana kolegów z PiS do sejmowej zamrażarki ustawa stop aborcji Boże Prawo...
1 miesiąc temu / Tom
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.