DZIŚ JEST:   26   MARCA   2019 r.

Św. Dyzmasa (Dobrego Łotra)
Św. Małgorzaty Clitherow
 
 
 
 

Prezydent Duda prosi o wybaczenie, choć podkreśla, że Polska nie odpowiada za komunistów

Prezydent Duda prosi o wybaczenie, choć podkreśla, że Polska nie odpowiada za komunistów
Fot.Marek Kuwak/FORUM

Prezydent Andrzej Duda złożył w czwartek kwiaty pod pamiątkową tablicą Polaków pochodzenia żydowskiego zmuszonych przez władze komunistyczne do opuszczenia Polski w 1968 r. – Wszyscy, którzy zasłużyli się wielką odwagą w 1968 r. są postaciami pomnikowymi dla polskiej wolności – powiedział.

 

- Dzisiaj Polska jest niepoległa, nie ma cenzury, dzisiaj jest chleb, wolność i wszytko to, o co pokolenie moich rodziców i dziadków walczyło – podkreślił Andrzej Duda podczas obchodów 50. rocznicy Marca ’68 na Uniwersytecie Warszawskim.

 

Prezydent zaznaczył, że jednym z postulatów studentów strajkujących w 1968 roku było żądanie niepodległości bez cenzury. – Komuniści nie mogli tego zaakceptować, dlatego w sposób bezwzględny zmiażdżyli protesty studenckie. Zmiażdżyli je w sposób dla niektórych straszliwy – mówił.

 

– Zawsze musimy o tym pamiętać, te wszystkie akty odwagi, takie jak 1968 rok, dążenie do wolności, do suwerenności, takie jak 1980 i 1981 rok, tak jak później całe lata osiemdziesiąte konspiracji niepodległościowej, podziemia solidarnościowego, takie jak przełom 1989 roku. One wszystkie złożyły się na naszą wolność i niepodległość – podkreślił Andrzej Duda. Dodał, że „wszyscy, którzy zasłużyli się swoją wielką odwagą w 1968 r. są postaciami dla polskiej wolności pomnikowymi”.

 

- To jest ten słodki aspekt tamtych wydarzeń. Mimo tego, że niektórzy ucierpieli, mimo tego, że zostali skazani na karę więzienia, mimo tego, że znaleźli się w kopalniach, mimo tego, że relegowano ich ze studiów. To, kiedy patrzymy z perspektywy historii, to powiemy: „tak, to byli bohaterowie naszej wolności” – zaznaczył prezydent.

 

Na koniec Andrzej Duda poprosił o wybaczenie za działania władz Polskiej Republiki Ludowej sprzed 50-ciu lat. Uczynił to, choć sam przyznał, że współczesna Polska nie musi tego czynić. Taki gest będzie jednak odebrany przez opinię międzynarodową - ze wskazaniem na Izrael - jako przyznanie się do winy i wzięcie części odpowiedzialności przez państwo polkskie za wydarzenia marcowe. Któż będzie pamiętał, że chodzio o władze komunistyczne z sowieckiego nadania?

 

Za ludzi pomordowanych przez komunistów obecna Polska, moje pokolenie, nie ponosi odpowiedzialności i nie musi za to przepraszać. Wypędzonym i rodzinom tych, którzy wtedy zginęli, chcę powiedzieć - proszę, wybaczcie ówczesnej Polsce. Polska moimi ustami prosi o wybaczenie, żeby zechcieli zapomnieć, żeby zechcieli przyjąć, że Polska bardzo żałuje, że ich dzisiaj w niej nie ma – powiedział Andrzej Duda.

 

Warszawa. 08.03.2018 Zlozenie wienca na Dworcu Gdanskim upamietniajacego wydarzenia Marca 1968. n/z Prezydent Andrzej Duda Fot: Krystian Maj/FORUM

 

 

Źródło: TVP Info, Polsat News, onet.pl

TK


DATA: 2018-03-08 15:07
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

niech ktoś go wreszcie pouczy że w dyplomacji za "przepraszam" zawsze idzie kasa.
ponad 1 rok temu / siergiej
 
...i ja na niego głosowałem...
ponad 1 rok temu / Kazio
 
No to niech tych co prosi o wybaczenie też od razu poprosi by na niego głosowali...
ponad 1 rok temu / KKK
 
Panie Prezydencie, pięknie Pan mówi! Krasomówca! Ale z tym "wypędzeniem" to chyba było trochę inaczej, śmiem zauważyć. To performance, aby uwiarygodnić zapotrzebowanie na wiele rąk na terytorium, które się powiększyło 3 razy w wyniku wojny 6-dniowej (1967 r.)! Wyjechali ochotnicy i to z chudobą, jaką tu mieli! Z męczeństwem i heroizmem to czasem różnie bywa! A że zadziałało? O to przecież chodziło! I Pan też podziela tę wersję podaną do wierzenia, jak widać!
ponad 1 rok temu / Sceptyk
 
Ja nie prosze o wybaczenie i nie mam sobie nic do zarzucenia w relacjach z Zydami. Moja babcia uratowała w czasie wojny Zydówke i przyjażniły sie do końca życia, miałam okazje ją poznać.Nie czuje sie odpowiedzialna także za hucpe komunistycznej władzy PRL-u w 68
ponad 1 rok temu / Bożena
 
Cała moja rodzina, Polacy z zapisanymi tradycjami umiłowania Ojczyzny, nie ma za co przepraszać. To nie my wyganialiśmy, tylko jedni Żydzi innych Żydów. A niektórzy Żydzi uciekli z Polski do Szwecji czy Anglii przed odpowiedzialnością.
ponad 1 rok temu / Stefan Jr
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.