DZIŚ JEST:   10   GRUDNIA   2019 r.

NMP Loretańskiej
Św. Grzegorza III, papieża
Bł. Adolfa Kolpinga
 
 
 
 

Prezydent Duda o wybuchu wojny: liczyliśmy na pomoc aliantów, ale ona nie nadeszła

Prezydent Duda o wybuchu wojny: liczyliśmy na pomoc aliantów, ale ona nie nadeszła
Andrzej Duda, fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP

Andrzej Duda mówił o tragedii II wojny światowej oraz sowieckiej okupacji, która była jej następstwem. W swoim wystąpieniu mówił, że Polacy oczekiwali w 1939 roku pomocy aliantów, ale to wsparcie faktycznie nie nadeszło. Podkreślił, że następstwem wybuchu wojny była hekatomba narodu polskiego. Dodał jednak, że Polacy nigdy się nie poddali.

 

– Liczyliśmy wtedy na pomoc naszych aliantów. I choć wypowiedzieli wojnę, to faktyczna pomoc nie nadeszła. Gdyby była, może historia potoczyłaby się inaczej. Ale Polska zniknęła z mapy i wielu polskich żołnierzy dostało się do niewoli – i niemieckiej, i sowieckiej. Ta sowiecka szczególnie wryła się w pamięć naszego narodu, ponieważ Sowieci bestialsko zamordowali ponad 22 tys. polskich oficerów – jeńców wojennych – strzałem w tył głowy w Katyniu i innych miejscach – podkreślił prezydent.

 

Andrzej Duda zwracał uwagę, że wojna i sowiecka niewola to „straszliwa hekatomba polskiej inteligencji i narodu”. – To było wycinanie z polskiej tkanki narodowej najlepszych jej synów. (…) Wszystkich ich potraktowano jednakowo, wszystkich ich bestialsko pomordowano. Wielu ludzi, także żołnierzy, zostało wywiezionych w głąb Rosji, znaleźli się na Syberii w dramatycznych warunkach, umierali w gułagach przy katorżniczej pracy – powiedział.

 

– Kraj zniknął, przyszła niemiecka okupacja, stworzono Generalne Gubernatorstwo i poddano cały naród absolutnemu terrorowi. Właściwie nikt nie był pewien dnia ani godziny. Na ulicach miast były łapanki, zwykłych niewinnych ludzi pakowano na ciężarówki, wywożono do obozów koncentracyjnych, do więzień, wywożono do pracy przymusowej w Niemczech. Katowano, dręczono, rozdzielano rodziny, odbierano dzieci – przypominał prezydent w swoim wystąpieniu na Placu Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

 

– Chcę podkreślić jeszcze raz, że mój naród nigdy się nie poddał. Było polskie państwo podziemnego, było 365 tys. żołnierzy Armii Krajowej, była młodzież, która się szkoliła i stanęła do powstania przeciwko Niemcom w 1944 roku. Tak bardzo pragnęli zemsty, wolności i wyrzucenia okupantów. Zostali zmiażdżeni. Stalin zatrzymał swoje wojska na linii Wisły i poczekał, aż Hitler wykrwawi powstanie. W ciągu trzech dni na warszawskiej Woli hitlerowcy zamordowali 50 tysięcy ludzi. W sumie podczas powstania zginęło 200 tys. cywili. Oni są częścią tej straszliwej liczby 80 milionów ofiar II wojny światowej, w tym ponad 50 mln ofiar cywilnych – przypominał polski prezydent.

 

Podczas przemowy Andrzej Duda zwrócił uwagę na bohaterstwo Polaków, którzy pomimo wielkiego terroru, jakiemu zostali poddani, potrafili stworzyć Armię Krajową i polskie państwo podziemne. Następnie polskie oddziały, które u boku aliantów walczyły na zachodzie m.in. pod Monte Cassino, broniąc nieba Wielkiej Brytanii czy wyzwalając miasta we Francji lub Holandii.

 

– Chcieli Polskę swoją odzyskać, chcieli pokonać Niemców. Gotowi byli na wszystko. Krwawili się na szlaku frontu wschodniego, walczyli o ziemie polskie, walczyli o Kołobrzeg, walczyli potem o Berlin i mieli ten wielki przywilej, że na bramie Brandenburskiej mogli zatknąć polską biało-czerwoną flagę – podkreślał prezydent.

 

Na zakończenie swojego przemówienia nawiązał do wydarzeń współczesnych. Zauważył, że wszyscy powinniśmy dążyć do tego, aby tragedia wojny nie dotknęła obecnych i przyszłych pokoleń. Przypomniał w tym miejscu, że jeszcze niedawno mieliśmy do czynienia z wojną i ludobójstwem w Jugosławii oraz Rwandzie. Andrzej Duda zauważył, że także w naszej części Europy dochodzi do prowokacji militarnych.

 

– Przymykanie oczu to nie jest recepta na zachowanie pokoju. To jest prosty sposób na rozzuchwalenie agresywnych osobowości. To jest prosty sposób na to, by dać de facto przyzwolenie na kolejne ataki. Wiedzą Państwo, że tak się dzieje. W 2008 roku Gruzja, w 2014 roku Ukraina. Do dzisiaj przesuwane granice, okupacja, jeńcy, prowokacje militarne. Musimy być zdecydowani. Nie możemy pozwolić, bo to jest nasza odpowiedzialność przed naszymi społeczeństwami i przed społeczeństwami Europy i świata, żeby nigdy więcej nie doszło do zbrojnej agresji. Żeby dramat II wojny światowej, jaki przeżył cały świat, nigdy więcej się nie powtórzył – zakończył prezydent.

 

Źródło: prezydent.pl

WMa

 


DATA: 2019-09-01 17:04
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Wtedy nam nie pomogli nie pomogą i teraz
3 miesiące temu / Andi
 
No pieknie cieszy ze prezydent Duda wie ze alianci nas oszukali, zakladam tez ze wie ze potem nas sprzedali w Teheranie Jalcie. Zatem czemu znow pakujemy sie w drogi dla podatnika sojusz z aliantem ktory juz nas zdradzil ? Einstain mowil ze robienie tego samego i spodziewanie sie innych rezultatow jest oznaka szalenstwa..
3 miesiące temu / ciekawski
 
I trzeba było jeszcze dodać, iż do grupy państw, które zdradziły Polskę należy też USA... oddały nas stalinowi...
3 miesiące temu / tomb
 
Jak to nie pomogli? Ano, pomogli NAS sprzedac w Teheranie i Jalcie.
3 miesiące temu / Jara
 
Przecież żołnierze USA juz tu są aby dopilnować płacenia haraczu Żydom. Potomkom einsatzkomando z obozów koncentracyjnych.
3 miesiące temu / Jot
 
Nooo... i jak dupnie znowu, to też zgodnie nie pomogą. A że jesteśmy mocni w sojuszach, tp może wydadzą jakieś oświadczenie i rzucą ulotki
3 miesiące temu / X
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.