DZIŚ JEST:   20   CZERWCA   2018 r.

Bł. Benigny z Trzebnicy
 
 
 
 

Prezydent do Żołnierzy Wyklętych: "niech Wasza postawa będzie przykładem dla dzisiejszych Polaków"

Prezydent do Żołnierzy Wyklętych: "niech Wasza postawa będzie przykładem dla  dzisiejszych Polaków"
fot. Adam Chelstowski / FORUM

Prezydent Andrzej Duda, z okazji Narodowego Dnia Pamięci Wyklętych, napisał List Otwarty, w którym przypomniał jak wielką rolę w dziejach Polski odegrali bohaterscy żołnierze Powstania Antykomunistycznego. Walczyli w obronie honoru wojskowego i ludzkiej godności. – napisał Prezydent.


W tym roku Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony będzie po raz szósty. Inicjatywę ustawodawczą mającą na celu ustanowienie 1 marca jako święta państwowego podjął w 2010 roku śp. Prezydent Lech Kaczyński. W uzasadnieniu projektu inicjatywy ustawodawczej zwracano m.in. uwagę, na to, że święto będzie wyrazem hołdu dla żołnierzy tzw. drugiej konspiracji. Inicjator podkreślał także niezłomną postawę i przywiązanie do tradycji patriotycznych, a w konsekwencji stworzenie ducha, który pozwolił na kontynuację niepodległościowego ruchu oporu przez długie lata.


Żołnierze drugiej konspiracji stanęli zbrojnie przeciwko całej potędze sowieckiego imperium. Stanęli w obronie rodaków, poddanych terrorowi przez nową władzę, zainstalowaną w kraju z woli Stalina. Zwalczali funkcjonariuszy i współpracowników aparatu bezpieczeństwa, uwalniali więźniów politycznych, obnażali kłamstwa partyjnej propagandy. Z początku odnosili liczne sukcesy, zwyciężali w wielu potyczkach z przeważającymi siłami nieprzyjaciela, rozbijali areszty i komisariaty, karali donosicieli. (…) Bili się więc nadal, ale już nie o to, by wyzwolić kraj, ocalić choćby swoich najbliższych lub samemu przetrwać. Walczyli w obronie honoru wojskowego i ludzkiej godności. Walczyli już nie o życie w niepodległym państwie, lecz o prawo do śmierci za Polskę. Walczyli mężnie i umierali z jej imieniem na ustach. – czytamy w liście.


Prezydent Andrzej Duda podziękował także wszystkim osobom i środowiskom, które przez wszystkie lata podtrzymywały i przechowywały pamięć o Żołnierzach Wyklętych. Głowa Państwa skierowała swe podziękowania także do wszystkich bohaterów, członków organizacji jak Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość, Narodowe Siły Zbrojne, Narodowe Zjednoczenie Wojskowe czy Obywatelskiej Armii Krajowej. Prawda o heroizmie i tragedii powstania antykomunistycznego to fundament suwerennej Rzeczypospolitej. Żołnierze Wyklęci-Niezłomni, którzy zapisaliście piękne karty w księdze chwały oręża polskiego! Niechaj Wasza postawa będzie przykładem dla nas, dzisiejszych Polaków, i naszych potomnych. – zakończył Prezydent. 

Źródło: prezydent.pl

Poz

 DATA: 2016-02-26 15:08
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Wolnościowiec: Chwycisz za broń palną i pójdziesz na "lokalne urzędy socjalistycznego reżimu"? Jesteś zwykłym trollem podżegaczem podszywającym się pod narodowca. Twoje poglądy są tak niespójne, że głowa boli. Idź lepiej do spowiedzi i żałuj za grzechy, zanim będzie za późno.
ponad 2 lata temu / tut
 
Dziękuję, Panie Prezydencie! Mam nadzieję, że apel skierowany do Polaków trafi zwłaszcza do młodych, którzy chwycą za broń i zaczną walczyć z socjalizmem okradającym naród polski. Lokalne urzędy socjalistycznego reżimu czekają na Was, młodzi-niezłomni! Ja również jestem gotów do walki. Albo my, miłośnicy wolności i kochający Wolną Polskę, albo oni, czerwoni terroryści i zniewalający naród demonokracją!
ponad 2 lata temu / Wolnościowiec
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.