DZIŚ JEST:   24   LIPCA   2019 r.

Św. Kingi, księżnej
Św. Krystyny z Bolsena
 
 
 
 

Prezydent Białorusi wykluczył możliwość zjednoczenia kraju z Federacją Rosyjską

Prezydent Białorusi wykluczył możliwość zjednoczenia kraju z Federacją Rosyjską
Aleksandr Łukaszenka i Władimir Putin, fot. Sergei Fadeichev/TASS

Aleksandr Łukaszenka powiedział, że aktualnie nie ma możliwości stworzenia jednego, wspólnego państwa Białorusi oraz Federacji Rosyjskiej. Podkreślił, że podobne stanowisko ma również rosyjski przywódca Władimir Putin.

 

O zjednoczeniu Białorusi i Federacji Rosyjskiej mówi się od dawna. Już w 1999 roku oba kraje przygotowały projekt umowy o utworzeniu państwa związkowego, który przekładałby się również na stworzenie wspólnych instytucji państwowych. Ostatecznie nie doszło do realizacji tego założenia, ale oba kraje nadal współpracują ze sobą i znajdują się w bardzo bliskich stosunkach. Pomimo tego, prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenka wykluczył możliwość utworzenia wspólnego państwa.

 

„Zdecydowaliśmy z prezydentem Rosji jednoznacznie, że nie ma dzisiaj takiego tematu na agendzie. Rozmowy na ten temat są głupie i naciągane” – powiedział Aleksandr Łukaszenka, komentując medialne doniesienia o możliwości realizacji umowy z 1999 roku. Prezydent Białorusi podkreślił jednak, że jego kraj z Rosją łączą bliskie relacje partnerskie.

 

Białoruski przywódca zwracał również uwagę, że w przypadku chęci stworzenia państwa zjednoczeniowego, zgodę na jego budowę powinni wyrazić także obywatele. „Możliwości zdecydowania się na taki krok nie ma Rosja, biorąc pod uwagę wszystkie konsekwencje. Trzeba się uspokoić i zakończyć rozmowy o tym, że ktoś kogoś do czego nakłonił albo nakłania” – powiedział Łukaszenka.

 

Pytania o możliwość stworzenia wspólnego państwa Białorusi i Rosji pojawiły się po tym, gdy premier Dmitrij Miedwiediew podczas wizyty w Mińsku mówił o konieczności pogłębienia wspólnych relacji. Były rosyjski prezydent uzależnił wówczas od tego ewentualne wsparcie gospodarcze dla Białorusi.

 

W tym kontekście bardzo interesująco wygląda również decyzja Aleksandra Łukaszenki, który polecił zbadanie możliwości sprowadzania do kraju ropy naftowej innymi kanałami niż te rosyjskie. Alternatywne drogi importu pozwoliłyby się uniezależnić Białorusi od rosyjskich dostaw. Łukaszenka zwraca uwagę, że jednym z rozwiązań byłoby korzystanie z portów bałtyckich, np. litewskich lub łotewskich.

 

„Jeśli Litwini się nie zgadzają, to trzeba się porozumieć z Łotyszami. Przetwarzać tę ropę w rafinerii w Nowopołocku i wysyłać do państw bałtyckich” – powiedział białoruski przywódca.

 

 

Źródło: bankier.pl

WMa


DATA: 2019-01-10 21:24
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Wiadomo, Miedwiediew ma jedynie słuszne korzenie. Putin mnie zaskoczył na plus. Czy Putin tym pociągnięciem również ratuje Polskę? Jeśli będzie wojna to jedynie z winy i po prowokacji USA/Izraela. Chociaż... Izrael nie musi się wcale wysilać, ma wiernych sługusów w PiS. Sprzedali nas żydom bez wojny jak ojca i matkę.
6 miesięcy temu / -ski
 
W latach 70-ych Ceau?escu rowniez zglaszal do wladz ZSRR chec przyłączenia Rumunii jako republika do związku radzieckiego. Sowieci dali Rumunii sporo kredytow i innych bonusow gospodarczych, zeby ta chec mu minęła. Gospodarczo a przede wszystkim politycznie takie przylacznie uznano za bardzo niekorzystne w tamtym momencie. Mozliwe, ze Łukaszenka robi podobne manewry.
6 miesięcy temu / krzysztofsf
 
Utwierdza mnie to w przekonaniu, że Łukaszenka to bardzo zręczny polityk, dobrze dbający o interesy swojego niewielkiego kraju. Pragnę jednak podkreślić, że absolutnie nie do zaakceptowania dla mnie są jego postsowieckie sentymenty.
6 miesięcy temu / Karol
 
to są tylko słowa, czyny patrząc na ostatnie lata pokazują zupełnie co innego
6 miesięcy temu / Nick *:
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.