DZIŚ JEST:   22   LUTY   2019 r.

Katedry św. Piotra Apostoła
Św. Małgorzaty z Kortony
 
 
 
 

Prezydent Andrzej Duda uczcił ofiary zbrodni wołyńskiej. 73. rocznica apogeum ludobójstwa Polaków na Kresach

Prezydent Andrzej Duda uczcił ofiary zbrodni wołyńskiej. 73. rocznica apogeum ludobójstwa Polaków na Kresach
fot. prezydent.pl

Prezydent Andrzej Duda złożył kwiaty przed pomnikiem Ofiar Zbrodni Wołyńskiej na warszawskim Żoliborzu. 11 lipca br. Przypada 73 rocznica Krwawej Niedzieli – kulminacji rzezi wołyńskiej. Tylko tego dnia z rąk ukraińskich morderców zginęło kilka tysięcy Polaków.


Prawda historyczna jest potrzebna, bo tylko na niej można opierać dobre wzajemne relacje – powiedział prezydent Andrzej Duda. Jak podkreślił, trzeba czynić wszystko, aby „tę prawdę głosić, pokazać z obydwu stron”.

 

Prezydent odniósł się także do gestu Petro Poroszenki, który oddał hołd ofiarom zbrodni wołyńskiej. - Przyjąłem go jako gest przyjaźni i myślę, że ten gest powinien zostać doceniony przez wszystkich - stwierdził Andrzej Duda. Ukraiński prezydent kilka dni temu złożył wiązankę kwiatów i zapalił znicz przed pomnikiem na Skwerze Wołyńskim.

 

W Polsat News prezydent stwierdził, iż „być może, to nie będzie łatwe do przyjęcia dla wielu, ale prawda musi być wyświetlona, żeby można było budować dobre relacje, nawet jeśli będzie to trudne. To jest zadanie zarówno jednej strony, jak i drugie”. Andrzej Duda wyraził nadzieję, że „nastąpią także zmiany w przyjętych jakiś czas temu przepisach prawnych na Ukrainie, bo to jest konieczne właśnie dla tej prawdy historycznej, dla jej wyjaśnienia”.

 

11 lipca 1943 r. o świcie sotnie Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińskiej Powstańczej Armii działając z zaskoczenia, zaatakowały 99 wsi i osiedli polskich, głównie na terenie trzech powiatów: kowelskiego, horochowskiego i włodzimierskiego. Ukraińcy celowo wybrali niedzielę na termin rzezi, aby zaskoczyć jak największą liczbę Polaków w kościołach. Oprawcy działali metodycznie: gdy jedne pododdziały otaczały wieś kordonem, inne gromadziły ofiary w jednym miejscu i dokonywały masakry. Po wymordowaniu Polaków w jednej miejscowości upowcy szybko udawali się do następnej osady. Tego dnia z ich rąk zginęło kilka tysięcy Polaków. Ataki były kontynuowane w dniach następnych.

 

 

Źródło: wPolityce.pl

luk

 

 

 

 


DATA: 2016-07-11 11:17
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Prezydent tak skromnie uczcił, nie to co naprezydent Kaczyński z fanfarami?
ponad 2 lata temu / Julka
 
Ukrainiec Poroszenko wystąpił z kwiatkiem - to i p. Duda wystąpił z kwiatkiem. Po występie Poroszenki już wiedział, że mu wolno. "Prezydent odniósł się także do gestu Petro Poroszenki (...). - Przyjąłem go jako gest przyjaźni i myślę, że ten gest powinien zostać doceniony przez wszystkich - stwierdził Andrzej Duda". Nie podzielam zachwytów p. Dudy. A za kwiatek, z którym wystąpił Ukrainiec, sami zapłacimy. W grudniu ub. roku p. Duda był w Kijowie i obiecał Ukraińcowi 4 miliardy złotych "kredytu" (cudzysłów nieprzypadkowy - jest wysoce prawdopodobne, że ten "kredyt" okaże się darowizną).
ponad 2 lata temu / wwm
 
Jeśli Duda, Kaczyński, Szydło myślą że kwiatkami cokolwiek załatwili, to są w błędzie.
ponad 2 lata temu / @
 
To ten sam co świętował razem z protesantami w dniu chwały nad katolikami i z żydami w dniu antychrześciajańskiej chanuki? To jak go teraz poważnie traktować?
ponad 2 lata temu / gad
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.