DZIŚ JEST:   13   GRUDNIA   2019 r.

Św. Otylia z Hohenburga
Św. Łucji, męczennicy
 
 
 
 

Prezydent Andrzej Duda: warunkiem upamiętnienia zbrodni na Wołyniu jest zgoda na ekshumacje

Prezydent Andrzej Duda: warunkiem upamiętnienia zbrodni na Wołyniu jest zgoda na ekshumacje
fot. prezydent.pl

- Warunkiem upamiętnienia zbrodni na Wołyniu jest to, żeby strona ukraińska zgodziła się na przeprowadzenie ekshumacji po to, żeby można było oznaczyć groby, żeby potomkowie znali miejsca, w które mogą pojechać, gdzie mogą zapalić znicz - powiedział prezydent Andrzej Duda w Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów. 

 

Prezydent złożył wieniec przed pomnikiem Rzezi Wołyńskiej w Warszawie.

 

Jeżeli dzisiaj mówimy o budowaniu relacji pomiędzy naszymi narodami, pomiędzy narodem polskim a ukraińskim, jeżeli dzisiaj mówimy o budowaniu relacji pomiędzy naszymi państwami, a bardzo mocno chcę podkreślić, że chcemy – i mnie ogromnie na tym zależy – żeby te relacje były jak najlepsze, to jedna rzecz jest pewna - potrzebujemy pamięci po to, żeby coś takiego, co wtedy się zdarzyło, nigdy więcej nie powtórzyło się pomiędzy naszymi narodami, naszymi państwami, ale żeby ta pamięć mogła być realizowana i żeby serca, i żal mogły się uspokoić, mogły zostać ukojone – powiedział.

 

Prezydent podkreślił, że aby nie było „złej pamięci, czyli wrogości, potrzebne jest upamiętnienie”.

 

„A warunkiem upamiętnienia jest to, żeby strona ukraińska zgodziła się na przeprowadzenie ekshumacji, po to żeby można było oznaczyć groby, żeby potomkowie znali te miejsca, w które mogą pojechać, gdzie mogą zapalić znicz, złożyć kwiaty, gdzie mogą się pomodlić, gdzie mają miejsce na chwilę refleksji, wspomnienia o swoich bliskich. Te relacje na przyszłość na tym musimy budować" - powiedział.

 

Dodał, że rozmawiał z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim na temat ekshumacji polskich ofiar na Wołyniu.

 

11 lipca obchodzony jest w Polsce Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. Święto zostało ustanowione w 2016 r.

 

Źródło: TVP INFO/niezalezna.pl

pt


DATA: 2019-07-11 12:17
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Aby coś zrozumieć ze słów Dudy, podobnie ja w przypadku Walesy, potrzebny jest odpowiednik Falandysza w randze profesora. Czy następna kadencja Pana Prezydenta jest już zaklepana?
5 miesięcy temu / wyborca
 
Prezydent chce powiedzieć żydom z USA i Rosji i Ukrainy, że Polin złożonej z banderowskiej Ukrainy Zachodniej i Polski zasiedlonej Ukraińcami drogą pokojową nie osiągną, jeśli nie wpłyną na banderowców w sprawie ekshumacji szczątków polskich ofiar Rzezi Wołyńskiej. Takie popiskiwanie prezydenta jednak zwisa żydom. Oni są zainteresowani wojną i depopulacją polski w 90 procentach. Ani PiS ani lewactwo z PO się nie uratują. Durnie nie mają wyobraźni.
5 miesięcy temu / tokk
 
Kto Prezydentowi stawia warunki upamiętnienia ludobójstwa Polaków na Wołyniu terytorium Rzeczypospolitej pod okupacja niemiecka?
5 miesięcy temu / wyborca
 
To byli szowiniści, banderowcy i ukraińscy sąsiedzi panie prezydencie. Czego wy się tam w pisie boicie? Prawdy?
5 miesięcy temu / Marek
 
Premiera i marszałków Sejmu/Senatu znowu nie było w ogóle. Prezydent składa kwiaty chyłkiem rano, przed oficjalnymi uroczystościami. Dlaczego ani dziś, ani wcześniej przez 4 lata nie może spojrzeć w oczy Kresowianom? I tak lepiej niż w zeszłym roku, gdy w tą rocznicę pojechał sobie na Ukrainę... prywatnie !! sic! Nie jako prezydent! - żeby nie urazić Ukraińców.
5 miesięcy temu / Kazimierz S
 
Warunkiem upamiętnienia zbrodni na Wołyniu jest to, żeby strona ukraińska zgodziła się na przeprowadzenie ekshumacji? Żądamy od nich, a co z Jedwabnem jeżeli nie zgadzaja się żydzi?
5 miesięcy temu / net
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.