DZIŚ JEST:   23   LUTY   2020 r.

VII Niedziela zwykła
Św. Polikarpa, biskupa
Bł. Wincentego Frelichowskiego
Bł. Izabeli, królewny
 
 
 
 

Prezydent: To święto wielkości polskiego narodu i polskiego oręża

Prezydent: To święto wielkości polskiego narodu i polskiego oręża
Fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP

To święto przełomu w odpieraniu bolszewickiej napaści na Polskę i można śmiało powiedzieć, na Europę. To święto naszej wielkiej dumy. Z naszych wartości, naszego oręża, postawy, jaką potrafimy zaprezentować – podkreślił prezydent Andrzej Duda w przemówieniu z okazji Święta Wojska Polskiego, poprzedzającym uroczystą defiladę polskich żołnierzy.


 

Uroczystości państwowe Święta Wojska Polskiego rozpoczęły się w samo południe przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze.


15 sierpnia to co roku bardzo ważny dzień na świecie i to od V wieku. To święto chrześcijan, katolików, ludzi wierzących. Dla nas, Polaków, od 97 lat, to także święto niezwykle wzruszające, święto wielkiego, polskiego zwycięstwa, wielkiego polskiego oręża i wielkości nas, jako narodu, z czego jesteśmy bardzo dumni. To był i jest niezwykle ważny element polskiego ducha, którego nie udało się zdławić przez ponad 120 lat zaborów – mówił prezydent.


Można zadać pytanie skąd się to zwycięstwo wzięło i dlaczego 15 sierpnia nastąpił ten przełom? Nie waham się powiedzieć, myślę, że taki był też zamysł dowódców polskiej armii, ten przełom nastąpił w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, bo przecież polscy żołnierze śpiewali „Bogurodzicę” dlatego, że wierzyli całym sercem, w opiekę Matki Najświętszej nad nimi, nad naszą ojczyzną. Wiara dodała sił ponad milionowi naszych żołnierzy wtedy, tamtego 15 sierpnia. To był i jest niezwykle ważny element polskiego ducha, którego nie udało się zdławić przez ponad 120 lat zaborów. (...) Potrafił stanąć ponad wszelkimi podziałami. Wszyscy stanęli razem, niezależnie od różnic w poglądach, niezależnie od ambicji – podkreślał.


Prezydent podkreślił znaczenie zgodnego współdziałania na rzecz odbudowy naszych sił zbrojnych. Deklarował, iż „władze w jak najlepszym stopniu starają się realizować potrzeby polskiej armii”. – Czynimy wszystko, żeby odwrócić pomyłki, jakie popełniono na przestrzeni ostatnich lat. (...) Jestem przekonany, ze wszyscy politycy w Polsce rozumieją, że najważniejszą sprawą jest dobro wspólne, którego niewyjętą częścią jest armia RP. To nie jest niczyja armia prywatna. To armia, która własną piersią broni RP. Dzięki której RP jest wolna, suwerenna i niepodległa – przypomniał.


Wszystkim polskim żołnierzom, ich najbliższym, chcę wyrazić jeszcze raz najszczerszą wdzięczność. Niech Bóg ma w swojej opiece naszych żołnierzy, niech Bóg ma w opiece Polaków, niech Bóg ma w opiece RP – powiedział Andrzej Duda.


Prezydent odznaczył generała Fredericka „Bena” Hodgesa, dowódcę wojsk lądowych Stanów Zjednoczonych w Europie Orderem Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.


Ulicami stolicy przeszła uroczysta defilada z udziałem 1,5 tysiąca żołnierzy i prawie 200 pojazdów wojskowych. Nad głowami widzów zaprezentowało się ponad 60 myśliwców bojowych i helikopterów.


W warszawskim parku Agrykola zorganizowany został piknik wojskowy. W Ossowie odbyła sie rekonstrukcja bitwy warszawskiej. 

 

 

 

Źródło: Telewizja Republika, TVP Info

RoM

DATA: 2017-08-15 15:14
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Tylko Żydzi mają dowolną ilość ojczyzn. Nie jesteś Polakiem. Nie chcesz być odpowiedzialny za swoją matkę, ojca, dzieci, rodzinę, za nikogo i za nic. Nie wykorzystuj cytatów z Pisma Św. do obrony swoich grzechów przeciw Bogu i ludziom.
ponad 2 lata temu / do Postępowiec
 
Zgadza się że nie masz pojęcia w jakim kontekście padły te słowa. Chodzi o obronę bliźnich przed agresorem niosącym nienawiść i deprawację.
ponad 2 lata temu / do Postępowiec
 
''Nie ma już Żyda ani poganina, nie ma już niewolnika ani człowieka wolnego, nie ma już mężczyzny ani kobiety, wszyscy bowiem jesteście kimś jednym w Chrystusie Jezusie'' Każdy jest równy. Obojętnie, jakiej jest narodowości. Nie wiem, czemu miałbym życie Polaka stawiać wyżej od życia kogoś innej narodowości. A ziemia to tylko i wyłącznie ziemia. Taka jest wszędzie. Ojczyzn można mieć 15. Życie jest tylko jedno.
ponad 2 lata temu / Postępowiec
 
Biblia jest spójna z KKK 2265 Uprawniona obrona może być nie tylko prawem, ale poważnym obowiązkiem tego, kto jest odpowiedzialny za życie drugiej osoby, za wspólne dobro rodziny lub państwa. 2266 Ochrona wspólnego dobra społeczeństwa domaga się unieszkodliwienia napastnika.[...]Z analogicznych racji sprawujący władzę mają prawo użycia broni w celu odparcia napastników zagrażających państwu, za które ponoszą odpowiedzialność. 2321 Zakaz zabójstwa nie znosi prawa do unieszkodliwienia napastnika. Uprawniona obrona jest poważnym obowiązkiem tego, kto jest odpowiedzialny za życie drugiego człowieka lub za dobro wspólne. 2306 Ci, którzy wyrzekają się przemocy oraz krwawych działań i w celu obrony praw człowieka odwołują się do środków obronnych, jakie dostępne są najsłabszym, dają świadectwo miłości ewangelicznej, POD WARUNKIEM, ŻE NIE PRZYNOSI TO SZKODY PRAWOM ANI OBOWIĄZKOM INNYCH LUDZI I SPOŁECZEŃSTW. Pacyfizm jest grzechem, zdradą i zaniechaniem.
ponad 2 lata temu / nie manipuluj
 
Gdzie tu mowa o obronie ojczyzny? Nie masz nawet pojęcia w jakim kontekście padły te słowa.
ponad 2 lata temu / Postępowiec
 
Ignorancie, nie wiesz o tym że wojna z sowietami w 1920r była wojną obronną? Właśnie jej celem było zapobieżeniem przed rozlaniem się bolszewickiej nienawiści i mordów. Tu nie chodziło o skrawek ziemi, tu chodziło o dobro bliźnich. A co do Biblii, to Pan Jezus nakazał: "kto ma trzos, niech go weźmie; tak samo torbę; a kto nie ma, niech sprzeda swój płaszcz i kupi miecz!" (Łk22,36)
ponad 2 lata temu / do Postępowiec
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.