DZIŚ JEST:   26   STYCZNIA   2020 r.

III Niedziela Zwykła
Św. Tymoteusza, biskupa
Św. Tytusa, biskupa
 
 
 
 

Prezydenckie pytania referendalne m.in. o wzmocnienie rodziny i chrześcijańskie dziedzictwo Polski

Prezydenckie pytania referendalne m.in. o wzmocnienie rodziny i chrześcijańskie dziedzictwo Polski
Fot. Jerzy Dudek / FORUM

Piętnaście pytań referendalnych w sprawie możliwej zmiany konstytucji zaproponował we wtorek prezydent Andrzej Duda. Wśród nich znalazło się m.in. pytanie o zgodę obywateli na wzmocnienie pozycji rodziny, w tym ojcostwa, szczególną opiekę osób starszych i niepełnosprawnych oraz odwołanie się w preambule do „ponadtysiącletniego chrześcijańskiego dziedzictwa Polski i Europy jako ważnego źródła naszej tradycji”.

 

Andrzej Duda poinformował, że chciałby zadawać Polakom piętnaście pytań. To, w jaki sposób Polacy by na nie odpowiedzieli, mogłoby prowadzić do zmiany obecnie obowiązującej ustawy zasadniczej.

Prezydent powiedział, że debaty i dyskusje na temat pytań referendalnych trwały od ponad roku. Dzisiejsze pytania to jedynie propozycja.

Jedno z pytań miałoby dotyczyć odwołania się w preambule Konstytucji RP do „ponadtysiącletniego chrześcijańskiego dziedzictwa Polski i Europy jako ważnego źródła naszej tradycji, kultury i narodowej tożsamości”.

W kolejnym obywatele zostaliby zapytani o to, czy są za „konstytucyjnym zagwarantowaniem szczególnego wsparcia dla rodziny, polegającego na wprowadzeniu zasady nienaruszalności praw nabytych (takich jak świadczenia „500+”)”.

Inne pytanie brzmiałoby: „Czy jest Pani/Pan za zagwarantowaniem w Konstytucji RP szczególnej ochrony prawa do emerytury dla kobiet od 60. roku życia, a dla mężczyzn od 65. roku życia?”.

Polacy mieliby się także wypowiedzieć, czy są m.in. za: konstytucyjnym zagwarantowaniem członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej i NATO, wzmocnieniem w Konstytucji RP pozycji rodziny, z uwzględnieniem ochrony obok macierzyństwa także ojcostwa, gwarancją zasady wyższości Konstytucji nad prawem międzynarodowym i europejskim, a także przyznaniem „szczególnej opieki zdrowotnej kobietom ciężarnym, dzieciom, osobom niepełnosprawnym i w podeszłym wieku”.

Zgodnie z konstytucją, referendum ogólnokrajowe w sprawach o szczególnym znaczeniu dla państwa ma prawo zarządzić Sejm, lub prezydent za zgodą Senatu.

 

Źródło: KAI

RoM

 


DATA: 2018-06-12 16:39
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

PPr przecież P wie żeby zmienić konstytucje potrzebna jest większość 2/3 posłów w sejmie a w tym sejmie takiej większości nie ma i nie będzie a w przyszłych wyborach to ja myśle ze PIS już nawet tej większości żeby samodzielnie mógł zadzic nie będzie miał pracuje pełna para aby tak się stało smutne to ale prawdziwe pozdrawiam
ponad 1 rok temu / Kazimierz
 
Duda chce zablokować wyjście z eurokołchozu - tego można się było spodziewać.
ponad 1 rok temu / Jacek
 
Satanistyczny zrównoważony rozwój z Art.5 zostaje. Sprawa wyboru sędziów przez Naród nie podjęta. Antypolska i antynarodowa konsekwencja logiczna artykułów Art.227.1 i Art.220.2 nawet nie ruszona. Nie wiem jaki jest cel tego referendum, jednak z pewnością nie dobro i istnienie Polski.
ponad 1 rok temu / fr
 
Dla mnie jakość większości pytań jest delikatnie oceniając wątpliwa. Konstytucja powinna być b.zwięzła i roztrzygać jednoznacznie ustrój panstwa oraz jednoznacznie potwierdzać jego pełną suwerenność i wolność obywateli. Uchwalenie jakiejkolwie nowej konstytucji obecnie jest nierealne z następujących powodów: - świadomość większości społeczeństwa i zainteresowanie treścią konstytucji niemal zerowa (dotyczy to i obecnej) - podziały w społeczęnstwie (a nawet skłócenie) ogromne co przekłada się na polityków - tchórzliwa zależność polityków od UE, Izraela, USA, Niemiec itp - większość obecnych "elit" intelektualnie kiepska pozbawiona umiejętności strategicznego i propolskiego myślenia - przestrzeganie ustaleń konstytucji przez wszystkie dotychczsowe rządy jedynie deklaratywna (zależna od bieżących potrzeb politycznych) W tej sytuacji uzyskanie tzw większości konstytucyjnej niezbędne do uchwalenia konstytucji mało prawdopodobne. Frekwencja referendalna zapewne niska.
ponad 1 rok temu / Mirosław Kubicki
 
Odpowiedź na "tak" w tych pytaniach zniszczy rodzinę poprzez uzależnienie jej od państwa. Odpowiedź na "nie" również zniszczy rodzinę poprzez pokazanie suwerenowi, że na rodzinie narodowi nie zależy. Masakra. To tak jak oskarżanie Korwina, że jest wrogiem jazdy w pasach, a on jest wrogiem przymusu jazdy w pasach. Jeśli zagłosuję na "nie" w pytaniach o socjalizowanie rodziny, to odbiorą to nie jako odmowę socjalizacji rodziny, a wrogość wobec rodziny. Może wpiszmy jeszcze do konstytucji "kodeks pracownika socjalnego" (dokument o odbieraniu dzieci)? Może wpiszmy jescze pytanie: "Czy chcesz, aby konstytucja gwarantowała ochronę dzieci przed nieuporządkowaną wszechwładzą rodziny i zapobiegała przypadkom fizycznego i psychicznego znęcania się nad najbardziej bezsilnymi członkami narodu?"
ponad 1 rok temu / aaa
 
Co to w ogóle ma być?? Mają nas za idiotów? Jak konstytucja może gwarantować członkostwo Polski w UE i NATO? A jak się te instytucje rozpadną to co? Polacy wstaną i powiedzą nie można rozwiązać UE bo my to mamy w konstytucji???? A jak pobyt w nich będzie już nieopłacalny czy wręcz szkodliwy dla Polski to co? Za to nie ma najważniejszej rzeczy czyli potwierdzenia nietykalności osobistej i wolności i potwierdzenia władzy rodzicielskiej, że rodzicom nie będą odbierane dzieci tylko za to że nie zgadzają się z urzędnikami, lekarzami itd. Że nie będą na nich nakładane wielotysięczne grzywny za nic. Co z wolnością słowa i sumienia? Dalej różne dziwne organizacje będą ścigać drukarzy, cukierników itd za wydumane myślozbrodnie? Dalej całe gałęzie przemysłu i produkcji będą zakazywane i niszczone, z powodu zachcianek lub przekupstwa urzędników? Jak macie takie głupoty wpisywać do konstytucji to już lepiej zostawcie ją jak jest.
ponad 1 rok temu / ????
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.