DZIŚ JEST:   24   LUTY   2020 r.

Św. Etelberta, króla
 
 
 
 

Prezydencki akt łaski obowiązuje! Mimo to apelacja Mariusza Kamińskiego doczeka się sądowego finału?

Prezydencki akt łaski obowiązuje! Mimo to apelacja Mariusza Kamińskiego doczeka się sądowego finału?
Fot: Krystian Maj/FORUM

Sąd Okręgowy w Warszawie postanowił, iż mimo prezydenckiego ułaskawienia, dokończy rozpoczęte procedury i niejako z obowiązku sprawę byłych szefów CBA przekazał instancji odwoławczej. Wszystko wskazuje na to, że postępowanie będzie formalnością. Bo ostateczny wyrok, bez względu na swą treść, nie wpłynie na los ułaskawionych. Być może pojawią się jednak jasne interpretacje od kiedy stosować prawo łaski i jak prezydencki akt łaski wpływa na sprawy prawomocnie niezakończone.


Prezydent Andrzej Duda argumentując decyzją o ułaskawieniu Mariusza Kamińskiego podkreślał, że w ten sposób chce uwolnić wymiar sprawiedliwości od polityki. Sęk w tym, że decyzja miała charakter precedensowy i spowodowała spore trudności interpretacyjne. W skrajnych przypadkach, prezydent oskarżany był nawet o złamanie Konstytucji RP. Uznawano, że akt łaski może być stosowany tylko wobec osób prawomocnie skazanych. Tego jednak ustawa zasadnicza nie precyzuje, zatem i krytyka nie miała mocnych podstaw.

 

Niemniej akt łaski spowodował, że sąd zajmujący się sprawą byłych szefów CBA miał trudności z interpretacją tego jak wymiar sprawiedliwości powinien podejść do sprawy. Problem polegał na tym, że oskarżeni (skazani w pierwszej instancji) złożyli apelacje zanim prezydent ich ułaskawił. To niespotykana dotąd praktyka. Ostatecznie sąd uznał, że wszystkie złożone apelacje zostaną rozpatrzone przez warszawski Sąd Okręgowy i to ten organ będzie podejmował w sprawie kolejne decyzje merytoryczne. Uznano, że to jedyne wyjście, bo tylko organ odwoławczy na obecnym etapie spawy może zwrócić się do Sądu Najwyższego z prośbą o wykładnię powstałego zjawiska prawnego. To cenna wiedza także „na przyszłość”. Chodzi nie tylko o doprecyzowanie w jakim momencie procedury karnej zastosować akt łaski, ale o to jak w obecnej sytuacji b. szefów CBA instancja odwoławcza ma podejść do sprawy. Czy należałoby ją kontynuować, czy może raczej zamknąć z uwagi na przesądzony już finał sprawy? Bo pewne jest, że decyzji prezydenta nie zmieni już żaden wyrok.

 

- Jeżeli chodzi o ułaskawienie, to nikt absolutnie i nigdy nie kwestionował prawa pana prezydenta do stosowania prawa łaski. To prawo oczywiście zostało zastosowane i ono zadziała. Jest tylko sporna kwestia dopuszczalności stosowania tego prawa na określonym etapie postępowania. Na pewno żaden z oskarżonych objętych aktem łaski nie odbędzie kary w tej sprawie. To wiemy już teraz – podkreśliła sędzia Ewa Leszczyńska-Furtak, rzecznik ds. karnych Sądu Okręgowego w Warszawie.

 

Sąd ma zająć się sprawą „bez zbędnej zwłoki”.

 

 

Marcin Austyn

 DATA: 2015-12-01 15:47
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

"doczeka się sądowego finału?" - skoro takie jest prawo, to przestępca, jeżeli żyje, musi być osądzony.
ponad 4 lata temu / Stormer
 
A przypadkiem nie jest tak, że lex superior derogat legi inferiori, nawet jeśli lex specialis derogat legi generali?
ponad 4 lata temu / Venatrix
 
Widać nad konstytucyjnym prawem prezydenta ma być prawo "Burka pilnującego swej michy". Dlaczego wobec tego zdarzenia polskie sądownictwo jest takie "skrupulatne"? Jeżeli ktoś ma jeszcze jakieś wątpliwości proszę prześledzić od początku do ... hm. końca(?) sprawę p.Kamińskiego.
ponad 4 lata temu / Soplica
 
Jest to kolejny powód, aby przeprowadzić wreszcie dogłębną weryfikację kadr w sądownictwie, w prokuraturze, w policji, w wojsku i innych służbach ! Musi nastąpić debolszewizacja !
ponad 4 lata temu / \"kowalski\"
 
Panie Mecenasie, rozumiem, że tu chodzi o czas..Dlatego sąd nie odpuszcza i wydaje publiczne pieniądze...
ponad 4 lata temu / x
 
Razem z komuchami pleciecie brednie! Nie znacie sprawy i nie pojmujecie natury Prawa Laski Prezydenta. Nawet tego wam sie nie chce przyswoic,nie mowiac juz o tym, ze komuna wedlug wlasnego widzi mi sie skazala Kaminskiego na wiezienie.I o trzym tutaj pisac? Co wy tak lewacko gledzicie udajac katolikow?!Jeszcze troche,a trym waszym gledzeniem zapedzicie sie w kozi rog calkowicie.
ponad 4 lata temu / MKM
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.