DZIŚ JEST:   17   LIPCA   2019 r.

Św. Aleksego Bożego
Św. Leona IV, papieża
 
 
 
 

Prezes Trybunału Konstytucyjnego: wniosek w sprawie aborcji jest już rozpoznawany

Prezes Trybunału Konstytucyjnego: wniosek w sprawie aborcji jest już rozpoznawany
Julia Przylebska Fot: Krystian Maj/FORUM

Wniosek o stwierdzenie niekonstytucyjności tzw. przesłanki eugenicznej jest już rozpoznawany przez Trybunał Konstytucyjny - poinformowała prezes TK Julia Przyłębska. „Dokładam wszelkich starań, aby zarówno w tej sprawie, jak i w innych sprawach, które są rozpoznawane przez Trybunał, nie było nieuzasadnionej zwłoki” - dodała.

 

Pod koniec lipca z apelem „o jak najszybsze rozpatrzenie skargi konstytucyjnej dotyczącej dopuszczalności aborcji w przypadku przesłanki eugenicznej” wystąpiły do TK dwie posłanki PiS, Anna Sobecka i Anna Siarkowska. Jak stwierdziły, sprawa aborcji nie jest jedną z wielu rozpatrywanych przez Trybunał spraw, lecz „dotyczy najbardziej podstawowego prawa do życia”.

Parlamentarzystki wyrażają niepokój, że choć od złożenia poselskiego wniosku minęło 9 miesięcy, nic nie słychać o dalszych działaniach w sprawie tego wniosku.

 

„Apelujemy do Pani Prezes o pilne rozpoczęcie procedowania w niniejszej sprawie i powstrzymanie tego przerażającego procederu zabijania niewinnych dzieci w świetle prawa” - podkreślają posłanki PiS w liście do prezes Trybunału Konstytucyjnego.

 

W listownej odpowiedzi, datowanej na 14 sierpnia br., prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska poinformowała posłanki PiS, że wniosek grupy posłów z dnia 27 października ub. roku o stwierdzenie niekonstytucyjności niektórych przepisów ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży „został zarejestrowany pod sygnaturą akt K 13/17 i jest już rozpoznawany przez Trybunał Konstytucyjny”.

 

Prezes TK dodała, że wniosek ten – „z uwagi na jego szczególny charakter” - jest rozpatrywany przez Trybunał Konstytucyjny w pełnym składzie.

 

„Dodatkowo pragnę zapewnić, że dokładam wszelkich starań, aby zarówno w tej sprawie, jak i w innych sprawach, które są rozpoznawane przez Trybunał Konstytucyjny, nie było nieuzasadnionej zwłoki” - poinformowała Przyłębska.

 

Wniosek o stwierdzenie niekonstytucyjności tzw. przesłanki eugenicznej został złożony w październiku ub. roku przez posła Bartłomieja Wróblewskiego (PiS) w imieniu 107 posłów, którzy podpisali się pod skargą do TK.

 

We wniosku zapytano, czy możliwość przerywania ciąży ze względu na chorobę dziecka - zapisana w ustawie z 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży - jest zgodna z kilkoma artykułami Konstytucji RP.

 

Chodzi o art. 30 (przyrodzona i niezbywalna godność człowieka), art. 32 (równe traktowanie przez władze publiczne) i art. 38 (gwarancje prawnej ochrony życia dla każdego człowieka), a także art. 2, mówiący o tym, że Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej, a w szczególności przyporządkowaną tej zasadzie zasadą określoności przepisów prawa.

 

Trybunał Konstytucyjny nie jest zobligowany do zajęcia się wnioskiem w konkretnych ramach czasowych. Nie ma przepisów, które by tę kwestię regulowały.

 

KAI


DATA: 2018-08-17 10:51
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

NIKT nawet najbardziej odpowiedzialni ludzie przewidujący wszelkie okoliczności- nie marzy i nie planuje chorego dziecka ,trochę cie poniosło ,pomoc to także umożliwienie odpoczynku ,zastępstwo na czas własnej choroby ,tylko w takich sytuacjach powinna to być pomoc zorganizowana a nie proszenie po sąsiadach ,jak już pisałam " znajdź matkę z niepełnosprawnym całkowicie dzieckiem i spędź z nią dobę to miałam na myśli niekoniecznie pieniądze choć czasami też
10 miesięcy temu / do Marc
 
@hm? > rozumiem że jednocześnie pracuje się nad organizacją i dotowanie pomocy dla matek które takie dzieci urodzą ,nie każde umrze jak to o którym było głośno ,jeśli takich prac nie ma to jest to kpina z kobiet Oczywiście uważam, że społeczeństwo powinno pomagać rodzinom w trudnych sytuacjach, ale jednak zawsze zadziwia mnie tego typu postawa roszczeniowa. Dzieci nie biorą się znikąd, ludzie samodzielnie i świadomie podejmują decyzję o współżyciu. Jeśli ktoś nie jest w stanie unieść ewentualnych konsekwencji takiej decyzji może ich uniknąć, seks nie jest konieczny do życia.
10 miesięcy temu / Marc
 
Myśle ze sprawa ta zostanie szybko rozpatrzona przez Trybunał Konstytucyjny gdzieś koło grudnia przyszłego roku po wyborach do sejmu będzie to PIS odpowiadać a te 3 osoby zabijane co dzień to pikus
10 miesięcy temu / Kazimierz
 
nie rozumiem dlaczego mnie atakujesz? z czego ci wyszło ze jestem zwolennikiem aborcji?? takie prace powinny być równoległe ,jak nie wiesz o czym mówię to znajdź matkę z niepełnosprawnym całkowicie dzieckiem i spędź z nią dobę ,tu nie można sobie pozwolić na bubel prawny
11 miesięcy temu / hm? do odszkodowania
 
@hm? kpiną jest to, że z jednej strony niektóre kobiety oczekują finansowania in vitro, które nie jest jakąkolwiek metodą leczenia bezpłodności, a w razie stwerdzenia, że poczęte w ten sposób dziecko, posiada "wady" żądaja p[rawa do decydowania o jego zamordowaniu. Może spróbuj sobie wyrwać np. paznokieć a poczujesz ból jakiego doznaje uśmiercane dziecko. Kto domaga się przyznania jemu prawa do zabijania nienarodzonych, winien mieć obowiązek zrzeczenia się własnego prawa do życia, co uprawniłoby innych do pozbawienia go tego "przywileju". Ilu byłoby chetnych do takiego rozwiązania ?!!! ZERO !!!
11 miesięcy temu / odszkodowania
 
rozumiem że jednocześnie pracuje się nad organizacją i dotowanie pomocy dla matek które takie dzieci urodzą ,nie każde umrze jak to o którym było głośno ,jeśli takich prac nie ma to jest to kpina z kobiet
11 miesięcy temu / hm?
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.