DZIŚ JEST:   13   SIERPNIA   2020 r.

NMP Kalwaryjskiej
IV Objawienie w Fatimie
Św. Hipolita, męczennika
Św. Jana Berchmansa
 
 
 
 

Prezes Ordo Iuris: USA idą naprzód w sprawie roszczeń żydowskich. Możemy temu zaradzić!

Prezes Ordo Iuris: USA idą naprzód w sprawie roszczeń żydowskich. Możemy temu zaradzić!
fot. PCh24.pl

„Raport [Departamentu Stanu USA – red.] nie otwierając wojny o politykę historyczną robi krok naprzód w realizacji długofalowej strategii nadania roszczeniom organizacji społecznych przypisujących sobie prawo do reprezentowania ofiar Holocuastu podstawy prawnej w rodzącej się normie prawa międzynarodowego” – informuje mec. Jerzy Kwaśniewski, prezes Ordo Iuris.

 

„Nie należy traktować tego alarmistycznie, a jedynie z pełną świadomością interesu politycznego partnera podjąć adekwatne, symetryczne działania przewidziane w prawie międzynarodowym” – podkreśla prezes Ordo Iuris.

 

Z pozytywnych cech raportu, mec. Kwaśniewski wymienia rzetelne opisanie sytuacji Polski w latach 1939-1945 oraz zaznaczenie zawiłości procesu reprywatyzacji w powojennej Polsce. Jednak dokument Departamentu Stanu dotyczący ustawy „Just Act 447” „umacnia rangę Konferencji Praskiej 2009 i Deklaracji Terezińskiej poprzez sformułowanie fałszywej tezy o rzekomych zobowiązaniach poczynionych przez 47 państw”. Dodatkowo, podkreśla problem mienia bezspadkowego i uznanego za porzucone po 1945 r.”

 

Największe niebezpieczeństwo dokumentu prezes Ordo Iuris upatruje w „nowatorskiej wykładni postanowień Umowy indemnizacyjnej USA-PRL 1960”, w której rząd Stanów Zjednoczonych przyjął na siebie „wszystkie roszczenia obywateli USA” (głównie osób pochodzenia żydowskiego). Departament Stanu w swoim dokumencie wyłącza z postanowień Umowy indemnizacyjnej „większości ocalonych z Holocaustu i ich rodzin” ponieważ twierdzi, że jej zapisy nie objęły osób, którym USA przyznało obywatelstwo po jej zawarciu.  

 

 „Nowatorska wykładnia jest całkowicie nieuprawniona w świetle ujętych w Konwencji wiedeńskiej oraz wynikającej z prawa zwyczajowego: zasad wykładni traktatów międzynarodowych oraz zasady, że prawo krajowe i jego stosowanie nie może wpływać na treść i zobowiązania przyjęte w umowie międzynarodowej” – stwierdza prezes Ordo Iuris. Zdaniem mec. Kwaśniewskiego Departament Stanu USA „czyni to w sposób stanowczy, nie wskazując na zaskakującą nowatorskość takiej wykładni”. „Sam stanowczy ton pokazuje, że jest to teza dyplomatyczna, a nie analityczne przestawienie zagadnienia” – zauważa.

 

Prezes Ordo Iuris wyjaśnia, że polski rząd może zaradzić „długofalowej strategii nadania roszczeniom organizacji społecznych przypisujących sobie prawo do reprezentowania ofiar Holocuastu podstawy prawnej w rodzącej się normie prawa międzynarodowego”.

 

„W tej sytuacji (…) wydaje się zasadne rozważenie przez polski rząd zajęcia równoważnego, zatem przez MSZ, stanowiska w sprawie: charakteru, treści i znaczenia (w istocie nierządowej) Konferencji Praskiej z 2009 r. oraz niepodpisanej nigdy Deklaracji Terezińskiej - nieuprawnionej wykładni Umowy indemnizacyjnej z USA 1960” – podkreśla prezes Ordo Iuris.

 

Źródło: Facebook.com

PR

Czytaj także:
DATA: 2020-07-31 15:34
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Temu departamentowi przypomnieć adres na Berlin.
12 dni temu / Kowalski
 
Brawo Ordo Iuris. Może w końcu PiS podejmie skuteczne działania i dotrze, że to jest międzynarodowa rozgrywka strategiczna, jak w szachy. Żeby być skutecznym, trzeba przeciwnika szanować, przewidywać jego kroki, planować swoje, dobierać moment, a przede wszystkim znać i rozumieć zasady gry. W przeciwnym razie ockniemy się krok przed matem.
12 dni temu / prosty
 
Od 5 lat obserwujemy PIS-owski eksperyment , którego istota polega na sugerowaniu ,że dopuszczeni do władzy patrioci manewruja pomiędzy uwarunkowaniami zewnętrznymi i wewnętrznymi wykonując rózne zagadkowe ruchy ,ale per saldo ich rządy prowadzą nas do niepodległości. Według mnie ten eksperyment sie nie powiódł . Ciężary jakie są na nas nakładane w wyniku zagadkowych ruchów rządzącego PIS-u są takie ,że juz dzis mozna miec pewność , że nie dotrwamy do końca tej patriotycznej gry. Mówiąc otwarcie to poza anturażem patriotycznym polityka PIS-u nie wiele się rózni od polityki poprzednich kolonialnych ekip . Być może to jest głównym sensem przedstawienia odgrywanego nam przez PIS i Andrzeja Dudę.
12 dni temu / Mirek
 
Rząd USA doskonale zdaje sobie sprawę z bezprawności swoich działąń i na pewno zna argumenty przedstawione przez dr Kwaśniewskiego.Problem polega na tym ,że rząd USA zainstalował sobie w Polsce kolejną ekipę rządzącą , której dyktuje co ma robić i która nie jest w stanie podjąć sensownej akcji w obronie polskich interesów. Nie ma takiej siły , która zmusiłaby np nauczyciela z ze szkoły podstawowej zrobionego polskim ministrem decyzją amerykańskiego urzędnika do postawienia się woli tego urzędnika. O to chodzi w demokracji i dlatego USA tak są zainteresowane jej rozpowszechnianiem. Moim zdaniem,jedyną drogą do uwolnienia się z tej anglosaskiej pułapki jest utworzenie partii katolickiej . Ludzie wierzący w Pana Boga , przynajmniej ich część, jest w stanie oprzeć sie róznym materialnym i niematerialnym bodżcom. Nieformalnie funkcjonujący zakaz istnienia takiej partii w świecie demokracji liberanej utwierdza mnie w tym przekonaniu.
12 dni temu / Mirek
 
no własnie! problkem polega na tym, ze po 89' wszyscy skrojeni nam ""politycy to tak zwani według kaczynskiego "poważni politycy" uznajacy roszczenia zydowskie! w tym kaczyński NIE rózni siue od trzaskalskiego i innych!!!
13 dni temu / veritas
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.