DZIŚ JEST:   20   MAJA   2019 r.


Św. Bernardyna ze Sieny
 
 
 
 

Prezes Ordo Iuris: światowym standardem jest karanie kobiet za aborcję, a nie bezkarność

Prezes Ordo Iuris: światowym standardem jest karanie kobiet za aborcję, a nie bezkarność
FOT.MAREK WISNIEWSKI/FORUM

Weekendowe wydanie dziennika „Rzeczpospolita” – „Plus Minus” – publikuje wywiad z mecenasem Jerzym Kwaśniewskim, prezesem Ordo Iuris. Szef konserwatywnego instytutu prawniczego raz jeszcze przypomina, że karanie za przestępstwo jest oczywistością, a nie bezdusznością. Przytacza też statystyki, z których wynika, że karanie za aborcję (w tym również kobiet) jest normą w większości państw świata.


Michał Płociński z „Plusa i Minusa” w prowokacyjnym pytaniu do mecenasa Kwaśniewskiego podnosi zarzut znany z mediów zaciekle broniących rządu, jakoby „jedynym realnym efektem inicjatywy ustawodawczej STOP ABORCJI były Czarne Marsze i aborcyjne coming outy”. Według szefa Ordo Iuris „te zarzuty to forma leczenia wyrzutów sumienia polityków, którzy wystąpili publicznie przeciwko prawnej ochronie życia”.


 Sondaż IBRiS przeprowadzony zaraz po czarnym proteście pokazuje, że wciąż większość kobiet opowiada się za całkowitym zakazem aborcji. Co więcej, porównując sondaże CBOS z marca i października, widać, że poparcie dla dalszego ograniczania ochrony życia ludzkiego dzięki debacie nad projektem „Stop aborcji" spadło o jedną trzecią. To są realne efekty naszej inicjatywy – stwierdził.


Wyjście kobiet na ulice – zdaniem mec. Kwaśniewskiego – nie było reakcją na projekt obywatelski, ale stanowiło część ruchu protestacyjnego wobec rządu.  To były manifestacje antyrządowe, niewiele mające wspólnego z rzeczywistą treścią projektu. Posłużono się trzema kłamstwami, by zmobilizować wszystkich przeciwników władzy, która była mu zresztą przeciwna. Po pierwsze, straszono, że zagrożone będzie życie kobiet, po drugie, że te zmiany uniemożliwią wykonywanie badań prenatalnych, a po trzecie, że nawet w przypadku poronienia będą wszczynane postępowania karne wobec kobiet – wyjaśnił mecenas.


Kwaśniewski przypomniał również, że próba narzucenia opinii publicznej wrażenia, jakoby większość Polaków uważała dziś prawników z Ordo Iuris za sadystów, jest nieprawdziwa.  To nie są odczucia Polaków, ale propaganda lewicowych ekstremistów z partii Razem i „Gazety Wyborczej". Projekt „Stop aborcji" poparło pół miliona Polaków, czyli ponad dwa razy więcej niż projekt postulujący niekonstytucyjną aborcję na życzenie. W czerwcowych Marszach dla Życia i Rodziny, pod wspólnym hasłem „Każde życie jest bezcenne", uczestniczyło w 140 miastach trzykrotnie więcej Polaków niż w radykalnych manifestacjach w październiku – zauważył szef Ordo Iuris.  


Mecenas Kwaśniewski przypominał również, że liczył się z chęcią utrzymania przez Sejm komunistycznej regulacji gwarantującej bezkarność kobietom dokonujących aborcji. Wyjaśnił jednak, że projekt zwalniał kobiety od wszelkiej odpowiedzialności za czyn zawiniony, ale popełniony nieumyślnie. A w przypadku umyślnego pozbawienia życia dziecka pozwalał na odstąpienie od kary zawsze, a nie tylko w szczególnych przypadkach.

 

 Gdy prawo gwarantuje pełną bezkarność za dobrowolne i umyślne zabicie dziecka przez matkę, wówczas kobiety są często poddawane aborcyjnej presji argumentem, że „tobie nic nie grozi". Przypomnę też historię surogatki z Włocławka, której kontrahenci nie chcieli zapłacić za dziecko. Wiedziała, że jako matce nic jej nie grozi, więc z zimną krwią zabiła swoje dziecko w ostatnich tygodniach ciąży. Dlatego standardem światowym jest jednak karanie kobiet, a nie ich automatyczna bezkarność (…) Nawet najszerzej dostępna aborcja jest ujmowana w pewne ramy prawne, a ich naruszenie wiąże się z karalnością. Najlepszym dowodem jest to, że w ostatnich tygodniach grupy proaborcyjne z Belgii i Anglii zgłosiły postulat zniesienia karalności kobiet w ich krajach, na wzór rozwiązań polskich. A przecież tam aborcja jest dostępna niezwykle szeroko. Odpowiedzialność karna sprawców aborcji, w tym również matki, jest prostą konsekwencją uznania człowieczeństwa dziecka na wczesnym etapie jego rozwoju. Ustawowe gwarancje bezkarności matki wynikają z zdehumanizowania dziecka poczętego, której dokonano w sowieckim prawie karnym i którą implementowano w 1956 r. w Polsce – wyjaśnił Jerzy Kwaśniewski.

 

 

Źródło: „Plus Minus”

kra
  


DATA: 2016-11-04 11:44
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@zbm: porównujesz klaps w celach wychowawczych z pozbawieniem życia dziecka??? Skoro tak, to widać że sam niewiele zrozumiałeś z tego co napisałem.
ponad 2 lata temu / r
 
@ r * A zgadzasz się na to aby państwo karało matki i ojców za klapsy..?Podejżewam że tak, skoro domagssz się aby państwo mogło karać ludzi jak mu się spodoba!Poza tym - mało widać zrozumiałeś/aś z tego co napisałem!
ponad 2 lata temu / zbm
 
@zbm: kara "ludzka" ma być dotkliwa dla przestępcy przede wszystkim ze względów prewencyjnych, tzn. ma za zadanie przestraszyć potencjalnego przestępcę i w ten sposób zmusić go "wewnętrznie" by nie popełnił tego przestępstwa. Jeśli za jakieś przestępstwo nie będzie groziła proporcjonalnie dotkliwa kara, to po co w ogóle zabawa w zakazywanie takiego przestępstwa? Szczególnie jeśli ma to dotyczyć poważnego przestępstwa, a bez wątpienia morderstwo niewinnego człowieka jest przestępstwem poważnym. Skoro poważne przestępstwo ma być bezkarne, to tym bardziej bezkarni powinni być sprawcy mniej istotnych przestępstw. Czyli najlepiej znieść całe prawo karne, rozwiązać policję, prokuraturę, sądy, służbę więzienną. Z tego tytułu będą przecież znaczące oszczędności. Ciekawe jednak czemu żaden ze zwolenników bezkarności mordowania niewinnych dzieci nie jest konsekwentny i jakoś nie proponuje takiego "super" rozwiązania...
ponad 2 lata temu / r
 
c.d...(uciął mi się tekst)--tzn. uważam że najwyższy czas aby katolicy żyli w swoich wspólnotach katolickich, zaczęli walczyć o swoje prawa, korzystając z już istniejącego, a nie rozwadniać się w pospólstwie o orientacji lewackiej i antychrześcijańskiej.Inaczej-oddzielić ziarno od plewy, bo plewy co prawda powiększają "masę", ale to tylko samo ziarno wyda dobre plony.ONZ już dobiera się do katolików na całym swiecie--to jest prawdziwe zagrozenie.Trzeba walczyc o kazde poczete dziecko, ale na zasadzie "wszyscy albo nic", możemy doczekać casów że nie będzie już nic, bo wszelkie "prawa człowieka", "prawa dziecka", "prawa kobbet" pozbawią nas katolików wszelkich praw!
ponad 2 lata temu / zbm
 
Myślę że wielu tutaj myli dwie sprawy-karę Bożą z karą "ludzką". Zastanówcie się zwolennicy karania kobiet-która kara będzie bardziej dotkliwa dla osoby ludzkiej jaką jest każda kobieta. Jeśli pojedyncza kobieta nie chce mieć dziecka to nich nie ma, a koatolik nie powinien sobie wybierać takiej kobiety za żonę...proste!Mężczyzna który chce być w związku z kobietą która mu urodzi dzieci, powinien żenić się właśnie z taka. Zamiast na siłę udawadniać że "wszystkie kobiety kochamy i sa nasze", lepiej byłoby chyba gdyby chrześcijanie powrócili do swoich korzeni i odnowili kulturę chrześcijańską, poprzez właśnie przejście z poziomu deklaratywności do praktycznego urzeczywistniania wiary i kultury chrześcijańskiej w zyciu i praktyce codziennej, a zaczynając od np. podpisania prwnej katolickiej umowy małżeńskiej, w której np. zawarta byłoby ochrona każdego poczętego zycia w łonie kobiety będącej w danym związku...!Ktoś zaraz napisze ze wiele par odpadnie i odejdzie od nauki
ponad 2 lata temu / zbm
 
Owszem. Jesli aborcja= zabójstwo, to jak nie ukarać wszystkich zabójców? Przecież matka jest pierwszą zabójczynią.
ponad 2 lata temu / panda
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "47143"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.