DZIŚ JEST:   05   CZERWCA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Bonifacego-Winfryda, męczennika
 
 
 
 

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej: Nie możemy się zamykać i siać paniki

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej: Nie możemy się zamykać i siać paniki
fot. Robert Wozniak / Forum

Musimy się nauczyć jak żyć z wirusem. Bo my się go nie pozbędziemy przez najbliższy czas. Nie możemy się zamykać w czterech ścianach bo dojdzie do różnych stanów depresyjnych, różnych niepotrzebnych wydarzeń, które w skutkach mogą okazać się nie tyko kosztowne, ale tragiczne z punktu widzenia zdrowotnego – podkreślił w wywiadzie dla Radia Zet prezes Naczelnej Rady Lekarskiej prof. Andrzej Matyja.

 

- Być może pan minister ma jakieś dane i wyliczenia matematyczne związane z koronawirusem (…) trzeba być wróżbitą, żeby powiedzieć że szczyt zachorowań będzie za miesiąc, za dwa – wcześniej słyszeliśmy, że za dwa lata. Teraz, że w listopadzie. Mam wrażenie, że jest to taka ocena czasu trwania [epidemii – red.] związana z potrzebami politycznymi – przekonuje prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

 

Doktor podkreślał, że należy „nauczyć się żyć z wirusem”. Nie można wzmacniać paniki do tego stopnia, że pacjenci boją się służby zdrowia. Lekarze odnotowują bowiem drastyczny spadek wizyt osób z poważnymi chorobami np. układów krążenia czy z nadciśnieniem. – To nie tak, że oni nie chorują. Po prostu boją się przychodzić – podkreśla.

 

Następuje odmrożenie gospodarki, przy jednoczesnym dalszym zamrożeniu służby zdrowia. Zdaniem profesora jest to podejście całkowicie błędne. – Najważniejsze obecnie to trzeba uświadomić naszych pacjentów, że nie wolno lekceważyć najmniejszych objawów, które mogą być groźniejsze od samego wirusa – przekonuje. – Gospodarka będzie zdrowa, kiedy my będziemy zdrowi – mówi.

 

Sytuacja z koronawirusem obnażyła kryzys w polskiej służbie zdrowia. - Tych kadr [lekarskich – red.] jeszcze ubywa. Czy ilość zasobów kadrowych we Włoszech czy Hiszpanii była niższa? Nie! Mieli zdecydowanie więcej lekarzy w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców, a proszę zobaczyć jaka tragedia ich dotknęła. Musimy być więc jeszcze bardziej ostrożni, bo nas jest zdecydowanie mniej. Dojdzie do strasznych rzeczy, niepowetowanych strat, niepotrzebnych zgonów z innych powodów – podkreślał.

 

Prof. Matyja zastanawia się też nad brakiem informacji o zakażeniach wśród personelu medycznego. Jego zdaniem takie dane bardzo usprawniłyby funkcjonowanie całego systemu. Pracownicy ochrony zdrowia znajdują się bowiem w najwyższej grupie ryzyka zakażeń, mogą stać się rozsadnikami wirusów, a wykrycie koronawirusa na oddziale powoduje jego całkowite zamknięcie.

 

Niewłaściwe – zdaniem profesora – jest zarządzenie ministra Łukasza Szumowskiego dotyczące przypisania pracownika służby zdrowia do pracy w jednym miejscu. Nie chodzi tu tylko o stawki wymuszające prace w kilku miejscach, ale fakt, iż gdyby nie dodatkowa praca pielęgniarek, „system zdrowia by się zawalił”.

 

Niepotrzebne są także skrajności w podejmowanych przez ministerstwa decyzjach. – Najpierw się z tych maseczek wyśmiewano, teraz jest obowiązek ich noszenia (…) trzeba też zapytać jaka to maska? Mam wrażenie, że nosi się maski jedynie, by spełnić obowiązek prawny. A że ta maska była używana wielokrotnie czy była źle zakładana? Że może być siedliskiem zarazków? – zauważa. Prof. Matyja krytykuje też brak zaleceń organizacyjnych np. wyjaśnienia ze strony ministerstwa, czym zasłaniać usta i nos, w jaki sposób robić to skutecznie.

 

- Jesteśmy karnym narodem – stwierdza profesor. Dlatego lepiej poradziliśmy sobie z rozprzestrzenianiem koronawirusa niż inne kraje. – Ta karność pomoże rządowi w walce – przekonuje.

 

- Jeszcze raz powtarzam. Musimy się nauczyć jak żyć z wirusem. Bo my się go nie pozbędziemy przez najbliższy czas. Nie możemy się zamykać w czterech ścianach bo dojdzie do różnych stanów depresyjnych, różnych niepotrzebnych wydarzeń, które w skutkach mogą okazać się nie tyko kosztowne ale tragiczne z punktu widzenia zdrowotnego – podkreśla.

 

Źródło: Radio Zet

PR

Czytaj także:
DATA: 2020-04-28 14:01
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
9
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Prośba do Pana Prezesa NRL: Proszę sprawdzić i opublikować dane na temat ilości godzin pracy lekarzy i pielęgniarek wynikających z ich kontraktów. Proszę jeszcze dodać normalny etat na którym dana osoba jest zatrudniona. Proszę następnie się wypowiedzieć na temat efektywności tych osób biorąc pod uwagę fakt,że doba ma 24 godziny. Ta sprawa to w temacie pretensji o to,że personel medyczny powinien pracować w jednym miejscu pracy.
1 miesiąc temu / Anna
 
Młodych już w obozie zamknęli, obudzeni to jedynie roczniki 70 i niżej. Mam wadę serca i zaświadczenie, więc nie noszę maseczki. Zawsze jak przechodzę koło zamaskowanych młodych rówieśników, od razu jest atak z ich strony. Przerażające.
1 miesiąc temu / polak
 
To dlaczego NRL nie pozbawi Szumowskiego, publicznie, możliwości wykonywania zawodu skoro pierwsza zasada etyli medycznej brzmi PRZEDE WSZYSTKIM NIE SZKODZIĆ ? Mengele eksperymentował na niewielkiej liczbie ludzi w porównaniu do stanu dzisiejszego.
1 miesiąc temu / Marzena
 
"Musimy się nauczyć jak żyć z wirusem." Z wirusami żyjemy od zarania dziejów. Dziś musimy poradzić sobie z wirusem ambicji neonazistów eugenicznych międzynarodówki globalistycznej. Wzywam do pobudki, nie dajmy zamknąć nas w KonzentationLAGER Polen+.
1 miesiąc temu / polski Polak
 
Łukasz Szumowski do dymisji. On propaguje zakup i wymuszanie szczepionek sterylizujących, niebezpiecznych dla życia. A takie są szczepionki zachodnie, billa gatesa. szumowski popełnia błąd za błędem, wprowadza chaos informacyjny. Uzurpuje sobie kompetencje premiera. Decyduje o zamrożeniach/odmrożeniach gospodarki. Co to w ogóle ma znaczyć?!
1 miesiąc temu / wszyscy won!
 
Najbardziej panikuje służba zdrowia. Pielęgniarka do mnie: Alez pani maseczka jest niedopuszczalna.
1 miesiąc temu / Anaja
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.