DZIŚ JEST:   10   LIPCA   2020 r.

Św. Kanuta, króla
Św. Antoniego Peczerskiego
 
 
 
 

Prezes IPN demaskuje niewiedzę białostockich radnych, którzy odebrali ulicy imię majora „Łupaszki”

Prezes IPN demaskuje niewiedzę białostockich radnych, którzy odebrali ulicy imię majora „Łupaszki”
Dr Jarosław Szarek. Sejm RP. Fot. Kancelaria Sejmu/Łukasz Błasikiewicz [CC BY 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0)]

„Major Zygmunt Szendzielarz zasłużył na dobrą pamięć w przestrzeni publicznej Państwa Polskiego” – pisze prezes IPN dr Jarosław Szarek w liście skierowanym do Rady Miasta Białystok. List ma związek z przyjętą przez radę, głosami koalicji PO-FMP, uchwałą odbierającą ulicy imię majora Zygmunta Szendzielarza ps. Łupaszka, jednego z najsłynniejszych żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego.

 

W liście do białostockich radnych prezes IPN przedstawił fakty dotyczące zasług „Łupaszki” w walce o wolną Polskę. „Od 1929 r. służył w szeregach Wojska Polskiego. W 1939 jako dowódca 2 szwadronu w 4 pułku ułanów zaniemeńskich wziął udział w kampanii wrześniowej, za którą otrzymał najwyższe polskie odznaczenie wojskowe – Order Virtuti Militari” – wskazuje szef IPN. Dalej dr Szarek przedstawia konspiracyjną działalność majora Zygmunta Szendzielarza w oddziałach zbrojnych podczas wojny. Pisze też o dziejach powstania i działalności dowodzonej przez „Łupaszkę” słynnej 5 Wileńskiej Brygady AK, która walczyła z okupantem niemieckim, a później sowieckim i komunistycznym.

 

Prezes dr Jarosław Szarek odniósł się także do treści uzasadnienia uchwały, którą radni koalicji PO oraz Forum Mniejszości Podlasia uderzyli w dobre imię bohatera narodowego, zamordowanego przez komunistów za walkę o wolną Polskę. Prostuje podane tam informacje, jakoby major Szendzielarz – podczas operowania 5 Brygady na Wileńszczyźnie – wydał rozkaz zastrzelenia kolaborujących z Niemcami kilkunastu Litwinów oraz ich rodzin. Szef IPN podaje, że zgodnie z udokumentowaną prawdą historyczną „Łupaszka” nie miał nic wspólnego z tą akcją.

 

Co do innej akcji, rzeczywiście przeprowadzonej na Podlasiu przez 5 Wileńską Brygadę w maju 1945, szef IPN przypomina, że była to egzekucja prawa wymierzona przez oddział zbrojny polskiego wojska podległy rządowi RP w Londynie. Chodzi o ukaranie śmiercią czterech mieszkańców wsi Potoka za współpracę z UB oraz za bandycki napad na ziemiańską rodzinę z majątku Hieronimowo. Akcją tą dowodził zmarły niedawno w USA Zygmunt Błażejewicz  ps. „Zygmunt”, dowódca jednego z 4 szwadronów 5 Brygady. Podczas tej akcji były też przypadkowe ofiary – kobieta i jej troje dzieci. Osoby te skryły się w budynku, który został, dla przestrogi przed dalszą kolaboracją mieszkańców wsi z bezpieką, podpalony przez żołnierzy podziemia. Jak wskazuje szef IPN, żołnierze ci jednak nie wiedzieli, że w środku są jakieś osoby. Przed podpaleniem budynku kazano wszystkim, którzy byli wewnątrz, opuścić go. „Śmierć osoby dorosłej i trójki dzieci, które ukryły się w zabudowaniach czy też w ich pobliżu, nie leżała w zamiarze oficera dowodzącego w Potoce, por. Zygmunta. Nie wiedział on w ogóle, że doszło do takiego zdarzenia” – pisze dr Jarosław Szarek. 

 

Natomiast twierdzenie autorów uchwały odbierającej białostockiej ulicy imię majora Zygmunta Szendzielarza, iż jest on odpowiedzialny za spalenie, zamieszkałej przez ludność białoruską,  podlaskiej wsi Zanie, dr Jarosław Szarek nazywa "kompletnym nieporozumieniem". Przypomina, że tę odwetową akcję ( za współpracę z komunistycznymi władzami) przeprowadzili w roku 1946 ( kiedy 5 Wileńska Brygada AK już nie istniała) żołnierze Narodowego Zjednoczenia Wojskowego.  „Łupaszka” w tym czasie, po rozwiązaniu 5 Brygady ukrywał się na Pomorzu.

 

W liście szef IPN podaje, że z materiałów historycznych wynika jednoznacznie, iż Zygmunt Szendzielarz podczas swej działalności niepodległościowej traktował zarówno swych żołnierzy, jak i mieszkańców terenów, na których 5 Wileńska Brygada AK operowała „w sposób obywatelski, bez jakichkolwiek uprzedzeń narodowościowych, etnicznych lub religijnych. W jego oddziałach służyli oprócz katolików także żołnierze wyznający wiarę prawosławną” – pisze dr Jarosław Szarek.

 

Prezes IPN w liście do białostockiej Rady Miasta zaznacza, że oceniając postać majora Zygmunta Szendzielarza należy pamiętać nie tylko o tym, że jest on kawalerem najwyższych polskich odznaczeń wojskowych – Krzyża Virtuti Militari i Krzyża Walecznych – ale „również o tym, że 23 marca 2006 r., w 55. rocznicę jego śmierci, Sejm RP podjął uchwałę oddająca mu cześć. Jego osoba była wielokrotnie honorowana przez najwyższy majestat Rzeczypospolitej” – pisze dr Jarosław Szarek.

 

Tymczasem, po ataku na dobre imię majora Zygmunta Szendzielarza ze strony radnych lewicowej koalicji, kilka białostockich stowarzyszeń patriotycznych (m.in. Młodzież Wszechpolska i Podlaski Instytut RP Suwerennej) oraz Sebastian Łukaszewicz (radny Podlaskiego Sejmiku Wojewódzkiego) zapowiedzieli natychmiastowe rozpoczęcie działań na rzecz budowy w Białymstoku pomnika pułkownika Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”.

 

 

Adam Białous

 

 


DATA: 2019-10-31 13:25
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
13
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Łupaszko jest odpowiedzialny za śmierć wielu cywilów.
8 miesięcy temu / Lewak
 
Jest mi wstyd ... ale właściwie dlaczego wstyd? Przecież to nie moi radni i nie moje wybory... Wstyd mi za to, że w RAdzie Miasta Białystok nie ma większości radnych wiedzących kto jest kim w tym brudnym świecie. Radni podnosząc łape w geście iście hitlerowskim okazali swoją przynależność do frakcji, która woli niesustanne waśnie i wojny od pokoju. To oni strzelili w kolano rzeszy prawosławnych normalsów.
8 miesięcy temu / bora
 
Kopernik też była kobietą!
8 miesięcy temu / Jola
 
Niewiedzę? Jaką"niewiedzę"? Przecież to zwykła udokomuna, ci radni Żyrardowa!
8 miesięcy temu / Zbigniew
 
Nie tylko Białystok ma swoje komusze zaplecze...musi wymrzeć POkolenie z nostalgia wspominające PRL jak to które wyszło z Egiptu...
8 miesięcy temu / Darius
 
Wstyd za tych pseudo radnych, komu oni sluża
8 miesięcy temu / Kiler
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.